CHP’den komisyonda RTÜK protestosu

CHP’li vekiller, RTÜK bütçesinin görüşüleceği Plan ve Bütçe Komisyonu'nda “RTÜK TBMM iradesini gasp edemez, RTÜK Başkanı kendi başkanlığını düşürsün” dövizleri açtı.

CHP’den komisyonda RTÜK protestosu
14 Kasım 2019 Perşembe 12:36

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bütçesinin görüşmeleri başladı. Cumhuriyet Halk Partili (CHP) komisyon üyeleri, görüşmeler sırasında “RTÜK TBMM iradesini gasp edemez, RTÜK Başkanı kendi başkanlığını düşürsün” yazılı dövizler açtı.
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in sunumu sırasında ise tartışma çıktı. CHP’liler, Şahin’in istifasını isteyerek komisyonda olmasına sert tepki gösterdi. Bunun üzerine Komisyon toplantısına ara verildi.
NE OLMUŞTU?
RTÜK, CHP’nin RTÜK üyesi Faruk Bildirici’nin üyeliğini düşürmüştü. Karara gerekçe olarak, Bildirici'nin "ortaya koyduğu eylem ve söylemler" gösterilmişti. Bildirici, son 3,5 ayda RTÜK'ün aldığı kararlara karşı genellikle muhalif bir tutum sergilerken son olarak RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in TÜRKSAT ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulları üyesi olduğunu açıklamıştı.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.