CHP'li Öztrak: İnsanlarımız Saray hükümetine canlarıyla ihtar çekiyor

'Destek işini kaybeden işçinin alamadığı ücretini, çarkları nasıl döndüreceğini düşünen kobilerin açığını, çiftçinin tarlasını ekmesini desteklemesidir.'

CHP'li Öztrak: İnsanlarımız Saray hükümetine canlarıyla ihtar çekiyor
29 Nisan 2020 Çarşamba 17:09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak gündeme ilişkin açıklama yaptı. Açıklamasında hükümetin yurttaşa ekonomik destek değil, borç yükü bindirdiğini vurgulayan Öztrak "İnsanların çaresizlik duygusu böyle yitirilir. 107 milyar dolarlık, kredi. Yani borç. 8 Milyar liralık esnaf destek kredisi, e bu da borç. Bunları da almak mümkün değil ama Saray bunlara destek diyor. Bunlar bal gibi hem de faiziyle borç" dedi.

Öztrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"İnsanlarımız Saray hükümetine canlarıyla ihtar çekiyor. Sahipsizleri sahiplenme çaresizlerin çaresine derman olma önce devlete ve onu yönetenlere düşer.

Fransa hiçbir Fransızın işsiz kalmayacağına dair söz verdi. Kanada sağlığınızdan başka bir şeyi dert etmeyin diyebildi. Destek dediğiniz böyle olur. Destek işini kaybeden işçinin alamadığı ücretini, çarkları nasıl döndüreceğini düşünen kobilerin açığını, çiftçinin tarlasını ekmesini desteklemesidir. Devlet yurttaşlarını böyle sahiplenir.

İnsanların çaresizlik duygusu böyle yitirilir. 107 milyar dolarlık, kredi. Yani borç. 8 Milyar liralık esnaf destek kredisi, e bu da borç. Bunları da almak mümkün değil ama Saray bunlara destek diyor. Bunlar bal gibi hem de faiziyle borç. 

Verilen 100 milletin bir ayda karnını bile doyuramıyor. Ancak 13 gün karnını doyurmaya yetiyor. Geri kalan günlerde ne yiyecek? 1 buçuk ay geçti hala maskeler ortada yok. Biz bize yeteriz kampanyasına bağış için en az 5 mesaj geldi ama 5 maske gelemedi. Tek kullanımlık maskeyi defalarca kullanılıyor. Devletin söz verdiği maskeler bir türlü gelemiyor. Çünkü ABD'ye İngiltere'ye Cumhurbaşkanlığı forsunu yapıştırıp gönderiyorlar. 

Önce can sonra canan. İlkin kendi milletinizin canını düşüneceksiniz. Çaresiz yurttaşlarımıza devletin şefkat elini uzatacaksınız. Devletimizin kaynakları elbette vardır, mesele bu kaynakların nasl kullanıldığıdır. Dünya koronavirüs salgını ile geçen yıl sonunda tanıştı. 

Saray hükümetinin tercihlerinin milletten yana olmadığı gayet açıktır. Bunu biz değil, ne yaptıkları parayı nereye harcadığı söylüyor. Dolar 7 lira olurken aynı hükümet neleri yapmadı. Köprülerde, dövizle verdiği hazine garantilerinde hiçbir ertelemeye gitmedi. Millete beş maske dağıtamayan hükümet, iş müteahhitlere gelince dövizli garantilerde durmak yok yola devam dedi. Ülkemiz saraylara köşklere yerleşmiş mutlu bir azınlığın ellerinde oradan oraya savruluyor. İnsanımız canına kıyma evresine geldi.

Saray'ın iflah olmaz bir kibir hastalığıyla mafir olduğunu gördük. Artık ne kuldan utanmaları ne Allah'tan utanmaları kaldı.

Bu memlekette sadece bi avuç Saray sosyetesi yaşamıyor. 83 milyon yarın ne yapacağız diye düşünüyor.

- Sağlıkta olduğu gibi ekonomide de çıkış noktasına ihtiyaç var.

- Derhal ekonomik ve sosyal istişareleri toplayın.

- Makro dengeleri revize edin. Gerçekçi bir prgramı milletin önüne koyun. 

- Ek bütçe çalışmalarına başlayın.

- Kamuda harcamaları gözden geçirin.

- Kamu özel iş sözleşmelerini mutlaka gözden geçirin.

- Bütçede yaratılacak alanı öncelikle ailelerimizin canlarıyla cüzdanları arasından sıkışmaktan kurtarın. Tedbirleri alın.

- G-20 ülkeleri olmak küresel iş birliği platformlarıyla ilişkileri artırın.

TOPLANAN PARALARI SORDU

Bu yılın başından beri topladığınız, borç aldığınız ve bastığınız 537 milyar ile işsizlik sigortası fonundaki 132 milyar lira nereye gitti? 2.5 milyar dolara, aldığınızı söylediğiniz S-400'leri aktive ettiniz mi? Katarlılar, Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası için 50 milyon dolarlık yatırım yapacaklardı yaptılar mı? İki köprü için nisan ayında yapılacak  2 milyar 720 milyon liralık garanti ödemesi vardı, bu ödemeyi yaptınız mı? Bu sorularımıza hala cevap bekliyoruz.

Bu paralar milletin parasıdır. Saray'ın dehlizlerinde beceriksizliğini örtmek için milleti birbirine düşürecek senaryolardan vazgeçin, milletin canını da cüzdanını da koruyacak düzenlemeler üretin. Üretemiyorsanız da artık bu milletin yakasından düşün."


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.