CHP'den kanun teklifi: Salgında yaşamını yitiren sağlıkçılar ‘görev şehidi’ sayılsın

CHP, salgınla mücadele sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının “görev şehidi” sayılması için kanun teklifi verdi.

CHP'den kanun teklifi: Salgında yaşamını yitiren sağlıkçılar ‘görev şehidi’ sayılsın
07 Mayıs 2020 Perşembe 13:04

banner255

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), koronavirüs (Kovid-19) salgınla mücadele sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının “görev şehidi” olarak değerlendirilmesi için kanun teklifi verdi. Teklifle 2330 Sayılı Nakdi Tanzimat ve Aylık Bağlanması Kanunu’nda değişiklik yapılarak, salgınla mücadele sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının “görev şehidi” olarak değerlendirilmesi öngörülüyor.

Teklifin gerekçesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 29 Nisan’da yaptığı açıklamada, 7 bin 428 sağlık çalışanının enfekte olduğunu açıkladığını ancak kaç sağlık çalışanının koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğine ilişkin bir bilgi vermediği kaydedildi. Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 29 Nisan tarihli açıklamasında ise yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısının 24 olarak açıklandığına dikkat çekilen gerekçede, “Sağlık çalışanları çok zor koşullarda canları pahasına virüsle mücadelenin en ön saflarında yer alarak, Türkiye’de bu virüsün etkisinin dünya ortalamasının altında kalmasına neden olmuşlardır. Bu süreçte cerrahi maske başta olmak üzere koruyucu malzeme noktasında yaşanan sıkıntı nedeniyle sağlık çalışanlarının, malzemeleri idareli kullanmak zorunda bırakıldığı ve günlük mesailerini tek maske ile tamamladıkları bilinen bir gerçektir” denildi.

DÜZENLEME HAYATA GEÇİRMELİ

Sağlık çalışanlarının büyük bir risk altında olduğu belirtilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi: “Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılması ve yakınlarının şehit yakınlarına tanınan haklardan yararlanmalarının sağlanması gerektiği açıktır. Tüm dünyada geri dönülmez etkiler yaratan koronavirüs salgınında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne düşen başka insanların hayatlarını kurtarma pahasına mücadele eden sağlık çalışanlarının onurlu mücadelelerinin hak ettikleri değeri görmesi için bu yasal düzenlemeyi bir an önce hayata geçirmek olmalıdır. Salgınla mücadele sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ‘Görev şehidi’ olarak değerlendirilmesi ve 2330 Sayılı Nakdi Tanzimat ve Aylık Bağlanması Kanunu kapsamında haklarının tanınmasıyla geride bıraktığı yakınlarının mağduriyeti bir nebze de olsa azaltılmış olacaktır.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.