CHP'de 'Trabzon Pontus' tartışması

CHP'li vekil İlhami Özcan Aygun'un Kadir Mısıroğlu için kullandığı "Rum Pontus'un elinde olan Trabzonlu bir tane feslinin açıklamaları sonucunda her ilimizden fışkıran böyle hareketle karşı karşıyayız" ifadesi tartışmalara neden oldu. Aygun, daha sonra Trabzonlulardan özür diledi.

CHP'de 'Trabzon Pontus' tartışması
15 Kasım 2018 Perşembe 13:09

banner225

Oda TV'de yer alan habere göre, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Kadir Mısıroğlu'nu ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı eleştirdiği konuşması tartışmalara neden oldu. CHP'li Aygun konuşmasında, "Hepimizin vergileriyle, hepimizin vergileriyle diyorum oturan Diyanet İşleri Başkanı gidiyor, Atatürk'e laf uzatan Fesli Mısırlıoğlu'na, ve bakın nereli derseniz Trabzonlu. Trabzon Kurtuluş döneminde kimlerin elindeydi? Evet, Rum Pontus'un elinde olan Trabzonlu bir tane feslinin açıklamaları sonucunda her ilimizden fışkıran böyle hareketle karşı karşıyayız. Şiddetle kınıyoruz diyorum" ifadelerini kullandı.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun'ün bu sözlerine ilk tepki CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'dan geldi. Kaya şunları söyledi:

— Ben Trabzonlu'yum, Trabzon'un evladıyım. Bundan da onur duyuyorum. Trabzonlu kimliğim benim için her şeyden önde gelir. Trabzon'a ve Trabzonlulara laf söyletmem! Trabzon, milli mücadelemizin ilk başladığı yerlerden biridir. Kurtuluş mücadelesinin zaferle sonuçlanmasında Trabzon′un ve Trabzonluların payı büyüktür. Vatanı savunmak için yurdun dört bir yanında örgütlenen "Müdafa-i Hukuk" cemiyetlerinin en güçlüsü Trabzon'da kurulan Trabzon Müdafaa-i Hukuk Cemiyetidir. Trabzon Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti öncülük ettiği mücadele fikrini, süratle çevre il ve ilçelere yaymış üzerine düşen görevi büyük bir vatanseverlikle yerine getirmiştir. Ayrıca Trabzonlular gerçekleştirdikleri çalışmalar ile Erzurum Kongresi'nin toplanmasına da öncülük etmişlerdir.

— Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘İlk defa Samsun'a ayak bastığım zaman bana gönül gücü veren vatandaşlarımın ilk safında Trabzonlular'ın bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya büyük kanlı savaşında, üçüncü tümen ile yetişen Trabzon çocuklarının savaş alanında gösterdikleri fedakârlıkların kıymetli anısı daima aklımda işlenmiş kalacaktır' diyerek Trabzonlular'ın vatan sevgisine ve milli mücadele ruhuna dikkat çekmiştir. Trabzon'un yüz karası olarak gördüğümüz Fesli Kadir gibi bir meczubun yaptığı hıyanet içindeki açıklamalar nedeniyle Trabzonlulara söz söylenmesini asla kabul etmem. Bırakın CHP milletvekilini, hiçbir CHP'li de, hiçbir Trabzonlu da bunu kabul etmez. Milletvekili arkadaşımız da; yaptığı düzeltme açıklamasıyla asıl niyetini ortaya koymuş, Trabzonluları incitecek bir tutum içerisinde olmadığını, olamayacağını ifade etmiş ve tüm Trabzonlular'dan özür dilemiştir.

AYGUN ÖZÜR DİLEDİ

Bunun üzerine yeni bir açıklama yapan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Mısıroğlu'na yönelik tepkisinin çarpıtıldığını kaydetti. Sözlerinin Trabzonlu vatandaşlara yönelik etnik ayrımcılığa çekilmek istendiğini kaydeden Aygun, "Kurtuluş Savaşı'nda amansızca savaşan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş harcında kan ve ter döken Trabzonlular, Atatürk yolundan ayrılmamıştır! Benim sözlerim çarpıtılarak dahi olsa Trabzonlu vatandaşlarımı üzdüyse, incittiyse, bundan üzüntü duyarım, özür dilerim. Sözlerim maksadı dışına çıkarılacak bir ihtiva içeriyorsa tekrar özür dilerim" dedi.

Aygun şunları söyledi:

- Diyanet İşleri Başkanı'nın ziyaretinden sonra Youtube üzerinden video ile açıklama yapan Kadir Mısıroğlu, Sayın Çelik'in ‘ortak değerimiz' dediği Atatürk'e, kimliğimize ve devletimizin rejimine akılla bağdaşmayan hakaretler yağdırmıştır! Mısıroğlu, ‘Irk için mi dövüştük Yunanla! Irk üzerine bir devlet kuramazsın. Zaten Mustafa Kemal bir devlet kurmuş değildir. Devlet kurucuları lafı da yalan. Rejim değiştirmiştir. Bizim devletimiz vardı. O devletin rejimini değiştirmiştir. Rejimi şeriattı gavurluk yaptı' demiştir. Yani Mısıroğlu, Atatürk'ün gavur devlet kurduğunu, ırk üzerine devlet kurulamayacağını ifade etmiştir.

— Kadir Mısıroğlu'nun açıklamaları karşısında üç maymunu oynayanlar, benim sözlerimi çarpıtma yarışına girerek, Trabzonlu vatandaşlarımla şahsımı karşı karşıya getirmek istemektedir. Yunan işgalini savunacak kadar Türk ırkına olan husumetini açık açık ortaya koyan Fesli Kadir Mısıroğlu'nun arkasında durmak ne milli ne yerli bir duruştur! Eğer bir tepki gösterilecekse adresi bellidir! Şeriat istediğini de cümle aleme anlatan Kadir Mısıroğlu, şu anda korunuyor olsa da Türk milletinin vicdanında yargılanmaktadır. Kadir Mısıroğlu'na kalkan olanlar, tepki gösterenleri hedef tahtasına alma yarışına girmiştir.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.