Başaran: Tutsakların talebinin etrafında kenetlenelim

HDP il binasında düzenlenen baskına tepki gösteren Ayşe Acar Başaran, tutuklulardan sağlık durumunun kritik aşamaya geldiğini belirtti. Halka çağrı yapan Başaran,“Yek vücut olursak, kıramayacağımız tecrit, diktatörlük yoktur. Tutsakların sesine ses vermelim, talebin etrafında kenetlenelim" dedi.

Başaran: Tutsakların talebinin etrafında kenetlenelim
15 Mart 2019 Cuma 15:36

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın da aralarında bulunduğu partililerin 3 Mart’tan bu yana açlık grevini sürdürdüğü il binasına 3'üncü kez baskın düzenlenerek eylemcilerin gözaltına alınması protesto edildi. Eylemin sürdüğü il binasında düzenlenen toplantıya, HDP’nin belediye eşbaşkan adayları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve yüzü aşkın yurttaş da destek verdi. Salonu dolduran halk, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. 

FARİSOĞULLARI: DİRENİŞİMİZ SÜRECEK

Toplantıda ilk konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, tarihi bir süreçten geçildiğini ifade ederek, Leyla Güven’in öncülüğünde Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlayan açlık grevinin sürdürüldüğünü söyledi. Eylemlerin dünyanın dört bir yanına yayıldığını dile getiren Farisoğulları, “Arkadaşlarımızın yaşamı kritik aşamada. Halkımızın direnişi sürüyor. AKP-MHP faşizminin baskıları bu direnişi yıldıramaz. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kırılmayana kadar bu direniş sürecektir. Saldırılar var ancak buna karşı da direnişimiz sürecek. Kürdistan’ın dört parçasından bütün dünyaya yayılan bir direniş var” dedi.

Açlık grevi eylemini sürdürenlerin sağlık sorunlarının kritik aşamaya ulaştığını yineleyen Farisoğulları, “Onların sesi olmalıyız. Direnişlerini büyütmeliyiz” çağrısında bulundu. 

‘HALKIMIZLA BİRLİKTE DİRENECEĞİZ’

Parti binalarına yapılan baskına dikkat çeken Farisoğulları, “Arkadaşlarımızı sahiplenmeliyiz. Her gün il binasına gelerek, bu eylemi, direnişi sahiplenmeliyiz. Arkadaşlarımızın direnişi aynı zamanda halkımızın direnişidir. Birçok kez açlık grevi eylemi başlatıldı. Ancak AKP-MHP faşizmi il binamızı abluka altına alarak, arkadaşlarımızı gözaltına aldı. Arkadaşlarımız gözaltında direnişini sürdürüyor. Ufak şeyler düşünmüyorlar. Bu bir direniştir. Bizi kırımdan geçirmek isteyenlere karşı güçlü bir irade göstermeliyiz. Direniş karardır. Bu halk öyle bir noktaya geldi ki; dost ve düşmanı tanımıştır. Kürt halkı Kürdistan’ın dört parçasında statü sahibi olmak istiyor. Kimseden izin almadık, bundan sonra da izin almayacağız. Halkımızla birlikte direneceğiz” ifadesinde bulundu. 

‘CENAZE ÇIKARSA KABUL EDİLEMEZ’

Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Farisoğulları sözlerini şöyle tamamladı:“Bir cenaze çıkarsa artık kabul edilemez. Bu temelde duyarlılık göstermeliyiz. Faşizme karşı birlikte direnmeliyiz. Tutuklu aileleri, çocukları açlık grevinde olan aileler, bütün halkımız; kararlı bir şekilde bu eylemleri sahiplenmelidir. Faşizme ve baskılara karşı başka yolumuz kalmadı.” 

BAŞARAN: KIRIM POLİTİKASINA DUR DEMEK İÇİN GREVDELER

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran tecridin tüm Türkiye halklarına dair olduğunu vurgulayarak, “Tecrit, İmralı’da başlayan ve Türkiye’de yönetim biçimi haline gelen bir uygulamadır. Tecrit bir savaş ve kırım politikasıdır. Halkları bir birine kırdırma politikasıdır. Binlerce yoldaşımız, DTK Eşbaşkanımız Leyla Güven’in öncülüğünde, Türkiye halklarının eşit ve özgür koşullarda yaşayabilmesi için, 3 yıldır yürütülen kırım politikasına dur demek için bedenlerini açlığa yatırmış durumdalar” dedi.  

KRİTİK AŞAMAYA ULAŞAN TUTUKLULAR

Cezaevlerinde açlık grevini sürdüren tutukluların sağlık durumuna ilişkin konuşan Başaran, 16 Aralık 2018’de başlayan 335 tutuklunun sağlık durumlarının kritik bir aşamaya ulaştığını belirterek, şunları söyledi: “Vücutta kanamaların oluşması, halsizlik, yürümekte zorlanma, mide krampları; ilk gruptaki arkadaşlarımızın bir çoğunda görülmektedir. Van, Gebze ve Tarsus’ta arkadaşlarımız kritik aşamayı aşmış durumlar. Bir amaç, bir direniş ile seslerini yükseltmek istiyorlar. Biz de onların sesine ses verip, Kürt halkını ve Türkiye halklarını yaşatmalıyız” diye konuştu.  

Başaran, cezaevlerinde sağlık durumları kritik olan tutuklulara ilişkin şu bilgileri paylaştı: 

“* Cihan Temur, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 90’ıncı gününde. Burnundan kan akıyor, bağırsaklarında kanamalar var. 

* Azim Sökemen Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 90’ıncı gününde. Mide krampları, baş ağrıları, bulantılar. Şeker ve tuz alımında zorlanma yaşıyor. 

* Şahin Önlü, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 90’ıncı gününde. Mide krampları yaşıyor. Aynı zamanda kalp hastası ve her an kalbi durabilir. 

* Dilbirin Turgut, Tarsus Cezaevi’nde. İki kez üst üste kan kustu, katılaşmış bir kan, Hepatit B hastası, gözlerde morarma ve sıcağı artık algılamıyor. 

* Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde, sese ve ışığa yoğun duyarlılık, halsizlik hat safhaya geldi ve hafıza kaybı yaşanıyor.”

'ÖLMEK İÇİN DEĞİL ÖZGÜRLÜK İÇİN' 

Açlık grevi eylemlerinin taleplerinin karşılanması gerektiğini vurgulayan Başaran, şunları söyledi: “Bu durumlar kritik bir aşamaya geldiğimizi gösteriyor. Bir dakikanın, bir saniyenin ne kadar önemli olduğunu bilerek yaklaşmamız gerekiyor. Arkadaşlarımız ölmek için değil, özgür yaşamak için grevdeler. Yaşatmak için greve başladılar. Onları ve kendimizi yaşatmak bizim de sorumluluğumuz. İktidara seslenmek istiyoruz; bu direnişi kırmak sonuç elde etmeyecektir. Aileler üzerinden psikolojik baskı ile kırılamayacağını tarih göstermiştir. İlk arkadaşlarımıza müdahale tehditleri bilgileri gelmekte. Bu direniş bu tehditlerle kırılamayacaktır. Bunun tek bir yolu var; gelin kendi yasalarınıza uyun, kendi iç yasalarınıza, imzaladığınız uluslararası sözleşmelere uymanıza davet ediyoruz. Binlerce insan dünyanın dört bir yanında siz kanunlarınızı uygulayın diye açlık grevindeler. Altında kalacağınız, hesabını veremeyeceğiniz mutlak tecridin kaldırılması talebini kabul edin.”

‘BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN’

Kürt halkına çağrıda bulunan Başaran, şöyle konuştu: “Bugün değilse ne zaman? Bugün sesimizi yükseltmenin, bu talebi her yerde dillendirmenin zamanıdır. Arkadaşlarımızın kişisel olarak talepleri yok. Tam da bu sessizliği kırmak, bize uyguladıkları mutlak tecrit politikalarını kırmak için grevdeler. Yek vücut olursak, kıramayacağımız tecrit, diktatörlük yoktur. Duyarlı halkımıza tutsakların sesine ses vermeye, talebin etrafında kenetlenmesi çağrısında bulunuyoruz.”

NE OLMUŞTU?

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ve parti üyeleri Sevican Yaşar, Salih Cansever, İsmet Yıldız, Salih Tekin ve Bilal Özgezer 3 Mart’ta il binasında süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi başlatmış, HDP milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç ile parti üyeleri Abdulhalik Kurt ve Yusuf Ateş de 8 Mart’ta dahil olmuştu. 3 Mart’ta, 8 Mart’ta ve 12 Mart’ta düzenlenen polis baskınlarında açlık grevinde olan parti üyeleri darp edilerek, gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan HDP’lilerden 4’ü tutuklanırken, 3’ü halen gözaltında tutuluyor. Başlattığı süresiz dönüşümsüz eylemi sırasında gözaltına alınan 7 kişiden 4’ü çıkarıldıkları mahkemede tutuklamıştı. 8 Mart’taki baskından sonra sevk edildikleri adliyede savcılık tarafından ifadeleri alınan Abdulhalik Kurt, Yusuf Ateş ve Salih Cansever 12 Mart’ta serbest bırakılmış ve açlık grevi eylemine il binasında devam etmişler ve aynı gün tekrar gözaltına alınmışlardı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.