Ayhan Bilgen’den HDP’ye yeni ittifak ve sert eleştiri: Kısır döngüden çıkışın tek yolu...

Yeni bir parti kuracağı iddiasıyla gündemde olan Ayhan Bilgen, Twitter hesabından bir dizi mesaj paylaşarak, 'Neden ittifak ve nasıl bir ittifak' sorularının cevaplarını verdi.

Ayhan Bilgen’den HDP’ye yeni ittifak ve sert eleştiri: Kısır döngüden çıkışın tek yolu...
20 Ekim 2020 Salı 08:44

 Yerine kayyım atanan ve tutuklanan Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen son günlerde partisine yönelttiği eleştirilerle dikkat çekerken, HDP'nin ittifak pozisyonu ve "Türkiye siyaseti"nin ne yapması gerektiğini dile getirdi.

Yeni bir parti kuracağı iddiasıyla da gündemde olan Bilgen, Twitter hesabından bir dizi mesaj paylaşarak "Neden ittifak ve nasıl bir ittifak" sorularının cevaplarını verdi.

Bilgen mesajlarında HDP'nin ittifaklar konusunda artık daha "somut" bir çerçeve çizmesi gerektiğini söyledi.

"Şimdi daha net görüyorum ki Kürtlerin siyaset yapma tarzı değişmedikçe devletin Kürt siyaseti değişmiyor" diyen Ayhan Bilgen'in mesajları şöyle: 

"NEDEN İTTİFAK VE NASIL BİR İTTİFAK; 15 yıldır Kürt sorunu çözülmeden hiçbir sorunun kalıcı bir biçimde çözülemeyeceğini savunuyorum."

"Şimdi daha net görüyorum ki Kürtlerin siyaset yapma tarzı değişmedikçe devletin Kürt siyaseti değişmiyor, devletin Kürt siyaseti değişmedikçe Kürtlerin siyaset biçimi, kalıpları ve tarzı değişmiyor."

"Bu kısır döngüden çıkışın tek yolu dayanışmayı aşan, aynılaşmayı doğurmayacak sahici ittifaklardır. İttifaklar olmadıkça iç dönüşüm mümkün olmayacak, bu olmadıkça da çatışmalı süreç son bulmayacaktır."

"İttifak, adı üzerinde ayrı olanların belli kurallar ekseninde bir araya gelmesidir. Daimi birliktelik değil, amaçlarla sınırlı ortak hareket etmektir."

"Kürt sorununun can yakıcılığı güçlü bir belirleyicidir ve onunla angaje olmuş dinamiklerin kendisi olarak, kendi özgürlükleri ile kalması mümkün gözükmemektedir."

"Haricen kurulacak ilişkilerde ise elbette herkes kendi gündemine odaklanacak ama dışlamaya yönelik gerilim politikasına karşı kararlı bir tavır sergilenecektir. Türkiye siyasetinde bu cesareti gösterebilecek bir özne var mıdır? Olabilir mi? Başka seçenek yoksa olmak zorundadır."

"Dışlamanın doğuracağı riski Suriye'de, Irak'ta gören ve evrensel değerlere dayalı ama yerel çözümü öngören herkes bu riski ve sorumluluğu göze almalıdır. Özetle Türkiye siyaseti, ne sadece HDP ile, ne HDP'siz pozisyonunda kilitlenmiştir."

"Bu kilidi açacak girişim; çaba ve arayışlar Türkiye'ye 2023'e hazırlayacak sahici özne inşalarıdır."

"Öznesi olmayan faili meçhul cümleler yerine neyin, ne kadar ve nasıl olabileceğini somut tarife odaklı bir siyasi çalışma sadece içerde değil, Irak, Suriye ve hatta İran'da bile yakın tehlikeyi bertaraf edecek, uzun iç savaş riskini önleyecektir."


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.