AKP'deki rüşvet iddiası Meclis gündeminde

AKP'li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u, önceki belediye başkanına verildiği ileri sürülen rüşveti bildikleri halde ses çıkarmamakla suçlamıştı. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, konuyu Meclis gündemine taşıyarak "AKP’li Serik Belediyesi'ndeki rüşvet iddiasını ortaya atan Turizm Bakanı'nın açıklaması itiraftır, 'Rüşvetin belgesi mi olur?' söyleminin dile gelmiş halidir” dedi.

AKP'deki rüşvet iddiası Meclis gündeminde
08 Mayıs 2020 Cuma 14:48

banner225

HP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, AKP'li Serik Belediyesi’nin Belek ve Kadriye’de günübirlik alanlardaki işletmeler için 500 bin Türk Lirası rüşvet aldığı iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a sordu.

AKP'li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da bulunduğu Antalya için yatırım toplantısına katılmıştı. Aputkan, önceki başkan tarafından alınan 500 bin TL rüşveti bildikleri halde ses çıkartmamakla suçladığı Ersoy’a tepki gösterip toplantıyı terk etmişti. Aputkan, rüşvet iddiasını sosyal medyada da açıklayıp İçişleri Bakanlığı’na soruşturma açması için başvuracağını ilan etmişti.

CHP Antalya Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek konuya ilişkin TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Ersoy, koordinasyon toplantısında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un rüşvet olayını bildiklerine dair yaptıkları açıklamaları hatırlatarak, İçişleri Bakanı Soylu ve tartışmaların odağında yer alan Bakan Ersoy’dan konuya ilişkin sorularına yanıt istedi.

Zeybek, İçişleri Bakanı Soylu’ya yönelttiği önergesinde, Serik Belediyesindeki rüşvet iddialarına yönelik müfettiş görevlendirilip görevlendirilmediğini sordu.

Rüşvet olayının yaşandığı öne sürülen 2014-2019 tarihlerinde Serik Belediyesinde teftiş olup olmadığı, teftişlerde rüşvete rastlanıp rastlanmadığını da soran CHP’li Zeybek, “AKP’li Serik Belediyesindeki rüşvet iddiasını ortaya atan Turizm Bakanının açıklaması itiraftır, ‘Rüşvetin belgesi mi olur?’ söyleminin dile gelmiş halidir” dedi.

‘BAKAN RÜŞVETE SESSİZ KALDI, PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Rüşvet iddialarının peşini bırakmayacaklarının altını çizen Zeybek, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a da Belek ve Kadriye’deki günübirlik alanlardaki işletmelerden rüşvet alındığı bilgisinin kendilerine nasıl ve ne zaman ulaştığını sordu.

Bakan Ersoy’a, rüşvet alındığı bilgisine sahipken bunu neden gizlediği sorusunu da yönelten Zeybek “Bu bilgiyi yetkili makamlardan saklamak suçtur, suça ortak olmaktır. Turizm Bakanı rüşvet veren ve alan kişileri de açıklamalıdır” ifadesini kullandı.

Zeybek, Bakan Ersoy’dan rüşvet olayıyla ilgili adli makamlara veya İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulunup bulunmadığını açıklamasını da istedi.

‘KİRLİ RANT VE RÜŞVET ÇARKININ AÇIK İTİRAFIDIR’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun rüşvet konusu parayı aldığını açıkladığını savunan dikkat çeken Zeybek, şöyle dedi:

“Bu durum Türkiye’deki kirli rant ve rüşvet çarkının açık itirafıdır. Antalya Serik’te yaşanan rüşvet skandalı Türkiye ölçeğinde buzdağının sadece görünen yüzüdür. Yolsuzlukla mücadele edeceğini iddia eden AKP, tarihe yolsuzluk ve rüşvetle geçmiştir. Halk ekonomik krizle ve geçim sıkıntısı ile boğuşurken, siyasi iktidar sahipleri rüşvetle servet sahibi olmaktadır, bu düzen mutlaka ve mutlaka değişecektir.” (ANKA)


Kaynak: Gazete DuvaR

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.