Ahmet Türk: Saldırıları bertaraf etmek için güçlü bir birliğe ihtiyaç var

Kürtlerin ortak değerler etrafında bütünleşmediği taktirde kazanımlarının tehlikede olduğunu dile getiren deneyimli Kürt siyasetçi Ahmet Türk, saldırıların ancak ulusal birlikle bertaraf edilebileceğini söyledi.

Ahmet Türk: Saldırıları bertaraf etmek için güçlü bir birliğe ihtiyaç var
22 Ocak 2020 Çarşamba 14:35

banner255

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve 8 Kürt partisi, Diyarbakır'da geçen hafta sonu "ulusal birlik" gündemiyle çalıştay düzenledi. Çalıştaya, siyasi parti temsilcileri, aydın ve seydaların da aralarında olduğu 100'ü aşkın kişi katıldı. Katılımcılardan biri olan yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı ve deneyimli Kürt siyasetçisi Ahmet Türk,  birliğe ilişkin ajansımıza değerlendirmelerde bulundu. 

'ÖNEMLİ BİR GELİŞMEDİR'

2011 yılından bugüne kadar ulusal birlik çalışmalarının sürdüğünü belirten Türk,  Kürtler için gidilecek ulusal birlik ya da kongre çalışmalarının kaçınılmaz olduğunu belirterek, "O gün de gördük bugün de aynı şekilde ısrarlıyız. Bu konuda da çalışmalar sürüyor" dedi. Kürtlerin geçmişte sancılı bir dönem yaşadığını dile getiren Türk, "Özellik Bakur'daki Kürt siyasetçilerini bir araya getirmekte gerçekten büyük zorluklar çektik. Ama yaşananlar ve Ortadoğu'daki gelişmeler, Kürtlerin bugün içerisinde bulunduğu durum bir ulusal kongre ve birliğe ihtiyacın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bize gösterdi. Bu bilinçle aslında siyasi partiler, artık ulusal birliğin dışında yapılacak her şeyin Kürtlerin kazanımlarına zarar vereceği inancı gelişti. Bu önemli bir gelişmedir. Tabi, Bakur'da böyle bir gelişme var" dedi. 

'KÜRTLER ESKİ KÜRTLER DEĞİL'

Özellikle Irak, Rojava, Rojhilat'taki gelişmelerin dört parçada kurulacak ulusal birlik veya kongreye gidilmesinin engelleyen birçok nedenin olduğunu ve bu engelleri de bildiklerini aktaran Türk, "Yani Kürtlerin her kazanımını ortadan kaldırmaya yönelik bir saldırının olduğunu görüyoruz. Ancak, şunu görüyoruz ki Kürtler birbirlerine güvenmezse, ortak değerler etrafında bütünleşmezse bütün kazanımlar tehlikededir" diye konuştu. Dünyadaki halkların kaderini değiştiren önemli momentlerin olduğunu hatırlatan Türk,"Yüzyılda bir bazen fırsatların ortaya çıktığı dönemleri yaşıyoruz. Bugün baktığımız zaman Kürtler, eski Kürtler değil. Dünyada tanınan, hatta sempati duyulan bir halk var. Burada eksik olanı tamamlamak gerekir. Yani birliği tamamlamaya yönelik bir çalışmanın kaçınılmaz olduğunu bize gösteriyor. Tabi ki bunu gerçekleştirmek için aslında bütün Kürtlerin yarattığı değerlere saygı göstermek lazım. Onları ortaklaştırmak lazım" ifadelerini kullandı. 

'BİR İDEOLOJİ TÜM ULUSU KUCAKLAYAMAZ'

Ulusal mesele ideolojik bir anlayışla bütünleşemeyeceğini dile getiren Türk, şunları söyledi: "Çünkü farklı inançlar, ideolojiler var. Ama bizim değerlerimiz var, kazanımlarımız var. Bu kazanımları korumak ve büyütmek için çaba içerisinde olmamız gerekiyorsa meseleye ulusal bir bakışla, bakmak lazım. Ve bunu ortaklaştırmamız lazım. Çünkü, biz biliyoruz ki ideolojiler ne kadar güzel olursa olsun, bir ideoloji bütün ulusu kucaklayamaz, farklılıklar olur. Bu nedenle gerçekten herkesi kucaklayacak yani içinde Kürdistani bir bakış ve değer olan veya bunu önemseyen insanlar için söylüyorum, tabi ki herkesi kucaklama diye bir şey yok, yani ben Kürdüm ve Kürt halkının geleceği için çaba gösteriyorum diyenler, birbirlerini kabullenmek ve ortak değerler etrafında uzlaşmak durumundadır. Ben inanıyorum ki bu konuda önemli bir şey var. Halkın beklentisi de budur. Tabi ki, mesele bir ulusal birliği kendi içerimizde sağlamak da yetmiyor. Halkı, bunun etrafında birleştirecek, onu ikna edecek bir çalışmaya da ihtiyaç var. Yani biz diyoruz ki baskılar yüzünden birçok insanımız, düşünceleri, duyguları bizim gibi ama baskılardan dolayı kendilerini geriye çekmiş. İşte bu karanlığı da yırtacak ve ona güven ve cesaret verecek çalışmanın olması mutlaka gerekiyor diye düşünüyorum."

'DİPLOMASİ DE ESAS ALINMALIDIR'

Kürt kazanımlarının bugün tehlikede olduğunu görmek gerektiğinin altını çizen Türk, "Tabi ki Kürtlerin birliği de yetmiyor, bugün küçülen bir dünyamız var. Uluslararası diplomasi, Kürtlerin bu kazanımları korumaya yönelik ciddi bir çalışmanın da yapılması lazım. Geçmişte Mao'nun dediği gibi 'emperyalizm, kağıttan kaplan değil' bunu görmemiz lazım. Dünyanın bugün Ortadoğu'ya müdahalesini de görüyoruz ama mazlum bir halkın kendini ifade edebileceği, yapacağı diplomatik çalışmalarla destek görebileceğini de unutmamız lazım. Hem kendi içerisinde birlik hem de gerçekten günümüzde diplomasiyi esas alan, önemseyen bir anlayışla çalışmaları sürdürmesi gerekiyor" diye konuştu.  

'BİRLİK GÜVENCEYİ SAĞLAR'

Kürtlerin kendisine güvenmesi gerektiğinin altını çizen Türk, "Eğer gerçekten kendimize güvenmezsek, sadece bugün kazanımların tehlikede olabileceğini de herkesin görmesi lazım. Çünkü, bir saldırı var. Bu saldırıyı bertaraf etmek için güçlü bir birliğe ihtiyaç var. Bugün Başur'da bir federal sistem var. Ama federal sistem her zaman için bir tehlike altında olduğunu görüyoruz. Şimdi, biz burada ulusal birliği büyüttüğümüz zaman bir yerde de güvence sağlamış oluruz" dedi. 

MA / Mehmet Şah Oruç - Lezgin Akdeniz


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.