'Ağacı belediye başkanı yapsak bir kulp bulur görevden alırlar'

HDP yönetimindeki belediyelere kayyum atanmasını değerlendiren Diyarbakırlılar, "Biz bir ağacı belediye başkanı seçsek, yine görevden alırlar. Ağaca da bir kulp bulurlar" diye tepki gösterdi.

'Ağacı belediye başkanı yapsak bir kulp bulur görevden alırlar'
17 Kasım 2019 Pazar 13:20

banner225
Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimdeki 24 belediyeye yeniden kayyum atanmasını Kürtlerin iradesinin gasp edildiğini belirten Diyarbakırlılar, “Bir ağacı seçsek, bölücü ve teröristtir diye görevden alırlar” diyerek tepkisini gösterdi.
'ÇOK ÖFKELİYİM'
Suriye'ye yönelik saldırıdan sonra kayyum atamalarının sürpriz olmadığını dile getiren Fuat Ekinci (39), kayyum atamalarına karşı çok öfkeli olduğunu söyledi. Ekinci, "Neden derseniz? Daha önce ben yine oyumu verdim. Kendi irademle seçtim. Fakat onlar yine görevden alıp kayyum atadılar. Gerçekten bu son gelişmeler nedeniyle çok öfkeliyim. Daha öncede kayyum atadılar. Biz kendimiz seçtik, halk seçti. Gerçekten böyle bir demokrasi anlayışı olabilir mi? Dünyada böyle bir anlayış var mı? Ben HDP'liyim. TV'ye çıkıyorlar işte 'Siz teröristsiniz' diyorlar. Zaten hep aynı kişileri TV’ye çıkarıyorlar. Belirli TV programları var. Hepsi aynı ağızdan konuşuyor. Adama bakıyorum unvanı profesör. TV ye çıkarmışlar profesör diyorlar. Bir şey göremiyor, objektif bakamıyor. Düşünün daha en demokratı Fatih Portakal. Diğerlerini nasıl düşüneyim?" diye sordu.
Kayyum atamalarıyla "Siz yönetemezsiniz, iradeniz yoktur" mesajının verilmeye çalışıldığını belirten Ekinci, "Elbette bir yere kadardır bu haksızlıklar. Ben o kadar öfke doluyum ki konuşmakta zorlanıyorum. Gücüme gidiyor. 'Türkiye'de yargı bağımsızdır' diyorlar. Mahkeme kararı varsa al, işlem yap. Mahkeme sonuçlanmadan halkın seçtiği bir insanı görevden alıyorsunuz. Yine seçim olsa yine oy vereceğiz. Eğer bu insanlar suçları varsa, gel bir daha seçim yap. Bak kim çıkıyor? O zaman görelim" diye konuştu.
'SADECE KÜRTLERE KARŞI YAPIYOR'
Telefon teknik servis işi yapan Mazlum Doğan (26) da kayyumu tanımadıklarını, seçilmişleri tanıdıklarını ifade ederken, kayyumların istifa etmesi gerektiğini söyledi. Doğan, "Kayyumu tanımıyoruz. Şuan ki uygulamalar zorbalığın bir göstergesi. Seçimlerle alamadığı yerleri kayyumlarla alıyor. Gidip İstanbul'u alsın. Alamaz. Neden? Sadece Kürtlere karşı yapıyor. Bizim Kürt siyasetçiler yerinde oturuyorlar. Bir tepkinin gösterilmesi şart. Tepki illaki şiddetle olacak diye bir şey yok, sonuç itibariyle Meclis’tesin, bunu orada dile getirmen gerekiyor. CHP'yle İstanbul için ittifak yaptın, farklı ittifaklarda yapılabilir. Herkes Doğu ve Güneydoğu Bölgesini bir rant olarak görüyor. Gelen yiyor giden yiyor. Şuan belediyelerin hepsi borçlu. 3.5 trilyona yakın para, tatlı ve fıstığa gitti" diye belirtti.
'HUKUK DA DEVLET DE ONLARIN'
Kayyum atamaların büyük bir haksızlık olduğunu dile getiren Abdurrahim Ekin (39) HDP’nin belediyelerden çekilmesi gerektiğini söyleyerek, şöyle devam etti: “Biz millet olarak bu içinde bulunduğumuz durumu kabulleniyoruz. Kabullenmememiz lazım, ama kimseden ses çıkmıyor, kimse sokaklara çıkmıyor. Böyle olunca adam istediği gibi top oynatıyor. İstediği gibi gasp ediyor her şeyi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı'yı niye görevden aldılar. Yalancı bir itirafçı bulmuşlar itirafçının sözlerinin yalan olduğu ortaya çıktı. Yine bırakmıyorlar. Hukuk onların elinde devlet onların elinde. İstedikleri gibi at koşturuyorlar. Bu atamalarla amaç halkın iradesini kırmak. Halkın her şeyden vazgeçmesini istiyorlar. Yoksulluğu kabullenmemizi istiyorlar. Bir nevi psikolojik baskı ortamı yaratmak istiyorlar. Halk hiçbir şey yapmıyor. Herkes sokağa çıksın. HDP milletvekilleri iki gaz yemişler. Bu bir çare değil. Milletçe bunu yapmamız lazım. Hep beraber tek olmamız lazım. Hep beraber yaparsak o zaman bu iş olur."
‘AĞACA DA TERÖRİST DERLER'
Geçmişte darbe sonrasında belediye başkanlarının görevden alınıp belediyelerin önüne askerlerin şimdi ise polislerin konulduğunu hatırlatan Aziz Doğan, iki uygulama arasından hiçbir farkın olmadığını, ikisinin de darbeci olduğunu vurguladı. Gelişmelerden CHP'yi de sorumlu tutan Doğan şunları söyledi: "Bu kayyumların olmasının nedeni CHP’dir. Bence Meclis’te de belediyelerde komple istifa edilmeli. Şimdi şöyle bir şey var, biz bir ağacı getirip belediye başkanı yapsak onlar yine görevden alırlar. Ağaca bile bir kulp bulurlar. Dilsiz bir insanı getirsinler yine kulp bulurlar. Kendisi bir zamanlar şiir okumuştu, bağırdı, dünyaya ayağı kaldırdı, 'Ben şiir okudum' diye. Belediye başkanlarımız hırsızlık yapmış mı? Yapmışsa tamam, ama öyle bir şey yok. Çöp tenekesini belediye başkanı yapsak ona bile bölücü derler. Teröristtir derler. Çözüm demokratik bir Türkiye. Başka türlü çözüm yok. Daha iyi yaşamak istiyoruz. Özgür yaşamak istiyoruz. Kendimizi yönetmek istiyoruz. Özgür yaşamak istediğimiz için bütün bunlar başımıza geliyor."
‘İKTİDARIN SONU GELDİ’
Toplumsal tepkinin önemine dikkati çeken Hüseyin Laçin (65) de şunları dile getirdi: "Bizim birliğimiz yok. Ama bu mücadelemiz devam edecek. Bu iktidarın da sonu gelecek. Kenan Evren de öyleydi. Sonu ne oldu hepimiz gördük. Erdoğan’ın da sonu geldi. Kürt parlamenterler ellerinden geleni yapıyorlar. İzliyorum onları. Ne cezaevinden ne ölümden ne de onlardan korkuyorlar. Mücadelelerini sürdürüyorlar."
'KÜRT VEKİLLER KURUMLARI TERK ETSİN'
Kayyum atamalarından memnun olmadığını belirten İnşaat işçisi İslam Kalkan (42) ise, şunları söyledi: "Biz seçiyoruz onlar gasp ediyor. Sonu ne olacak biz de bilmiyoruz. Bu haksızlıktır, adaletsizliktir. Birini seçiyorsun ve gelip onu görevden alarak başkasını yerleştiriyor. Kim olsa bu haksızlığı kabul etmez. Tekrar seçim olsa tekrar istediğimizi seçeceğiz. Kayyum atarlarsa atsınlar. Kürt vekiller onların kurumlarını terk etsinler. Vekillerimizin hiçbir değeri yok, bu iktidar vekillerimizi tanımıyor."


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.