620 milyon TL borç... Soruşturma başlatıldı

620 milyon TL borç... Soruşturma başlatıldı

620 milyon TL borç... Soruşturma başlatıldı
03 Temmuz 2019 Çarşamba 09:16

banner255

Kayyum döneminde 620 milyon TL borçlandırılan Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MARSU'nun çok sayıda yöneticisi hakkında ihale ve faaliyetlerde usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle iç soruşturma başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2016 Kasım ayında Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın kayyum olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçmesiyle birlikte, belediyenin 1 milyar 26 milyon TL borç altına sokulduğu ortaya çıkmıştı. Birçok ihalenin usulsüz ve değerinin çok üstünde yapıldığını incelemeler sonucu açığa çıkaran yeni yönetim, söz konusu borcun 620 milyon TL’lik kısmının ise, aylık geliri 6 milyon TL olan belediyenin iştiraki Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) üzerinden yapıldığı tespit etmişti.
ÜST YÖNETİCİLERE SORUŞTURMA
Mardin Büyükşehir Belediyesi, tespit edilen usulsüz işlemlerle ilgili soruşturma başlattı. Kayyum döneminde MARSU Genel Müdürü yapılan Eşref Dağdelen, Genel Müdür Yardımcısı Sadullah Turgut, MARSU Strateji Geliştirme Daire Başkanı Songül Söğüt’le kayyumun 31 Mart seçimlerinden sonra 5 Nisan tarihinde Genel Sekreterlik görevine getirdiği Abdullah Yenigün'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda yönetici hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında, söz konusu isimlere belediyeyi zarara uğrattıkları ve görevlerini kötüye kullanarak, çıkar sağladıkları belirtiliyor.
MİLYONLUK İHALELER İNCELENİYOR
Usulsüz yapıldığı belirtilen ihaleler arasında, 45 milyon 236 bin 360 TL karşılığında Batur Enerji Üretimi Tarım Hayvancılık Gıda ve Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ne verilen "Kızıltepe İçme Suyu İnşaatı Yapım Projesi"nin de olduğu öğrenildi. Söz konusu ihalenin 45 milyona verilmesine karşılık, Batur Enerji’nin alt yüklenici firmaya ihaleyi 16 milyon TL karşılığında devrettiği iddia edilmişti.
Yine, Batur Enerji’ye 6 milyon 270 bin 852 TL karşılığında verilen 20 kırsal mahallenin "İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Yapım İşi", kayyum döneminde 6 milyon 616 bin 122 TL karşılığında Asil Restorasyon İnşaat Turizm Otomotiv Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne verilen "Mardin İli Sınırları içinde İçme Suyu ve Kanalizasyon Tesisleri İnşaat Yapım İşi" ihalesi ve milyonluk birçok ihalenin de soruşturma kapsamında olduğu kaydedildi.
MA / Ahmet Kanbal


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.