6 yıl 3 ay hapis verilen Kürt siyasetçi Hamit Geylani: Olduğumuz yerdeyiz

Kürt siyasetçi Hamit Geylani’ye, DTK çalışmalarına katılarak Kürt ulusal birliğine yönelik faaliyetler yürüttüğü gerekçesiyle “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay ceza verildi. Geylani, karara ilikin “5 sefer cezaevinde kaldım, bu da 6’ıncısı olur. Olduğumuz yerdeyiz” dedi.

6 yıl 3 ay hapis verilen Kürt siyasetçi Hamit Geylani: Olduğumuz yerdeyiz
03 Temmuz 2020 Cuma 14:26

banner255

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Hakkari eski milletvekili Hamit Geylani hakkında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı olduğu 2011 yılında Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) bir toplantısına katıldığı gerekçesiyle açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

KÜRT ULUSAL BİRLİĞİ ÇALIŞMASI SUÇU!

Geylani katılmadığı duruşmada avukatı Serdar Özer hazır bulundu. Duruşmada iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. DTK’nin, KCK yapılanmasının çatı örgütü ve sözde en üst karar alma yetkisi bulunan bir üst meclis yapılanması olduğunu ileri süren savcı, Geylani’ye DTK’nin faaliyetlerine katılarak Kürt ulusal birliğini sağlamak amacıyla çalıştığı gerekçesiyle TCK 314/2 maddesi ve TMK’nin 5’inci maddesi gereğince 15 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti. 

AV. ÖZER: DELİL YOK 

Savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapan Geylani’nin avukatı Serdar Özer, müvekkili üzerine atılı suçu işlediğine dair şüpheden uzak ve somut herhangi bir delil bulunmadığını ifade etti.

76 sayfalık iddianame içerisinde müvekkiline yönelik delil teşkil ettiği iddia edilen değerlendirmenin iki sayfadan ibaret olduğuna dikkat çeken Özer, müvekkilinin taraflı ve yönlendirme içeren değerlendirmelerle yargılamanın taraflı yapıldığını kaydetti. Yapılan ortam dinlenmelerinde ise müvekkilinin olmadığını ve sadece isminin geçtiğini belirten Özer, soruşturmanın yürütüldüğü dönemde BDP Genel Başkanı olan müvekkilinin, isminin bu konuşmalarda geçmesinin normal olduğu ve isnat edilen suçları işlediğine dair “delil” olamayacağını vurguladı. 

BERAAT TALEBİ

Müvekkiline ait telefon görüşmelerinin dosyaya bir bütün olarak konulmadığını da ifade eden Özer, müvekkilinin DTK üyesi olduğu yönündeki iddianın da yasal dayanaktan yoksun olduğunu belirtti. Özer, “Yasaların güvencesinde var olan bir toplumsal kurumun toplantısına sadece kendisine yapılan davet üzerine katılmış olmasının suç teşkil etmesinin kabulü mümkün olmadığı gibi, bir hukuk garabeti olacaktır” dedi. 

Müvekkili hakkında hazırlanan iddianame ve mütalaayla isnat edilen suçlamalara dair yasal unsurların bulunmadığının ortaya konulduğunu söyleyen Özer, beraat talebinde bulundu. 

CEZA VERİLDİ

Mahkeme heyeti açıkladığı kararında Geylani’ye “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verip, yurt dışına çıkış yasağı getirdi.

GEYLANİ: YARGI ÇÜRÜMESİ

Hakkında verilen hapis cezasına dair telefonla ulaştığımız Hamit Geylani, BDP Genel Başkanı olduğu 2011’de DTK’nin bir toplantısına katılmış olması gerekçesiyle yargılanmasına tepki gösterdi.

Geylani,  “Konuşma yok, suç teşkil edecek bir durum yokken, sadece oraya gitmiş olmam nedeniyle ve hiçbir delil olmadan ceza verildi” dedi. 

Kendisine ceza veren yargıçlara kızmadığını da dile getiren Geylani, “DTK’nin herhangi bir komisyonda görevim yok. Delege üyesi de değilim. Yargıçlar bana ceza vermeselerdi, iktidar tarafından sürgün edilirlerdi. Tuzun çürümesine çare yoktur. Yargının çürümesi demek, ekonomik ve sosyal birçok sorunun ortaya çıkması demektir. Ben 5 sefer cezaevinde kaldım, bu da 6’ıncısı olur. Olduğumuz yerdeyiz” diye konuştu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arif saglam - 1 yıl önce
Heläl sana Apo ....