Türkan Şoray: Ürkütücü bir tabloyla karşı karşıyayız

Türkan Şoray, işsizlikten eğitime, kadına şiddetten emekçilere birçok konuda tepkilerini dile getirdi: Soma işçileriyle ilk günden beri çok ilgiliyim ve kalbim onlarla çarpıyor. Maden işçileri, tarım işçileri, işçiler, emekçiler... Alın teri için yola çıkan herkesin yanındayım. Herkes emeğinin karşılığını mutlaka almalı.

Türkan Şoray: Ürkütücü bir tabloyla karşı karşıyayız
01 Kasım 2020 Pazar 18:02

Oyuncu Türkan Şoray, Türkiye'nin sorunlarına ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirten Şoray, "Maalesef okumuş, üniversite bitirmiş veya okuyamamış, ülkemizin geleceği olan gençlerimiz iş arıyor. Gençlerin, özellikle geçim derdinde olan insanların derdi beni çok mutsuz ediyor" dedi.

Sözcü Gazetesi'nden Yüksel Şengül'e konuşan Şoray, işsizlikten gelir adaletsizliğine, kutuplaşmadan eğitime birçok konuda tepkilerini dile getirdi.

"Sizce Türkiye'nin en büyük sorunu nedir?" sorusuna "İşsizlik" yanıtını veren Şoray, "Birinci sıraya işsizliği koyarım. Korona olayından sonra daha da büyük bir sorun olacak diye endişeleniyorum. Özellikle gençlerin büyük bir enerjisi var. Maalesef okumuş, üniversite bitirmiş veya okuyamamış, ülkemizin geleceği olan gençlerimiz iş arıyor. Gençlerin, özellikle geçim derdinde olan insanların derdi beni çok mutsuz ediyor. İstatistiklere baktığımızda ürkütücü bir tabloyla karşı karşıyayız. Yıllarca yemeyip içmeyip evlatlarını okutan, onların meslek sahibi olması için çırpınan ailelerin hüznünü ve hayal kırıklıklarını yüreğimde hissediyorum. Gençlerin önü açılmalı. Onlar bizim geleceğimiz, onlar bu ülkeyi aydınlığa götürecek olanlar… Umutsuzlukları umuda çevrilmeli diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

'GİDEREK KUTUPLAŞIYORUZ'

Şoray, "İşsizlik verileri pandeminin etkilerini yansıtıyor mu?" sorusuna "Gelir adaletsizliği tabii… Keşke herkesin bu konuda şansı eşit olabilse. Ayrıca giderek kutuplaşıyoruz. Toplumda birbirimizi ötekileştirmeyerek, empati yaparak, birbirimizi dinleyerek, karşı görüşlüyse saygı duyarak orta yolu bulmalıyız. Bugün ülkemin görüş ayrılığı içinde kutuplaştığını görmek beni çok üzüyor. Birbirimizi yapıcı tenkit edelim, birbirimizden alacağımız ve birbirimize vereceğimiz çok şey var. Birlik içinde olalım" diyen Şoray "Ayrıca ülkemde eğitim çok önemli. Eğitimde fırsat eşitliği, kız çocuklarının okutulması çok önemli. Eğitimin hava, su, beslenme, barınma ve sağlık kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Eğitim düşünebilme, hayata uygulayabilme ve yaşamın değerini bilme yeteneğidir, sonsuzdur" diyerek devam etti. 

'KADINA BAKIŞIN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR'

Türkan Şoray, kadına şiddet ile ilgili de, "Kadına şiddet olayları hepimizin yüreğini acıtıyor. Nasıl önlenir nasıl yaptırım uygulanır? Bu zihniyetin ve kadına bakışın değişmesi gerekiyor. Bunun için de en önemli şey eğitim. Bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapmak zorundayız. Ülkemin kadınlarına sorunları çözülmüş mutlu yarınlar diliyorum" dedi.

'HERKES EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALMALI'

Tarım işçileri, maden işçileri, fabrika işçilerinin haklarını alamamaktan dolayı isyan içinde olmasına dair de konuşan Şoray, "Soma işçileriyle ilk günden beri çok ilgiliyim ve kalbim onlarla çarpıyor. Maden işçileri, tarım işçileri, işçiler, emekçiler… Alın teri için yola çıkan herkesin yanındayım. Herkes emeğinin karşılığını mutlaka almalı. Ancak o zaman hep beraber yüzümüz güler" ifadelerini kullandı. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.