Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödüllerinin sahipleri belli oldu

Mezopotamya Ajansı'nın ortaya çıkardığı '261 cenaze kaldırıma defnedildi' başlıklı haber Türkçe, 'Cenaze 3 yıl sonra aileye kargo ile gönderildi' haberi ise Kürtçe haber dalında ödül aldı.

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödüllerinin sahipleri belli oldu
18 Eylül 2020 Cuma 10:01

banner225

Yeni Yaşam Gazetesi’nin düzenlediği 27. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik ödüllerinin sahipleri belli oldu. “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda verilen ödüller sahiplerini buldu.

TÜRKÇE HABER ÖDÜLÜ KALDIRIMA DEFNEDİLEN CENAZELER HABERİNE

“Türkçe Haber” dalında ödüle “261 cenaze kaldırıma defnedildi” başlıklı haberiyle Mezopotamya Ajansı muhabiri Erdoğan Alayumat layık görüldü. Alayumat, Bitlis Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan cenazelerin İstanbul Kilyos  Mezarlığı’ndaki kaldırıma gömüldüğünü ortaya çıkarmıştı.

VAN GÖLÜ’NDE BATAN TEKNEDE HAYATINI KAYBEDEN MÜLTECİLER HABERİNE JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

“Türkçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü” ise “Yolcu şifresiyle mültecileri ölüme taşıdılar” başlıklı haberiyle gazeteci Ercüment Akdeniz’e verildi. Akdeniz, bindikleri teknenin Van Gölü’nde batması sonucu onlarca mülteciye mezar olan faciaya ilişkin ayrıntıları ortaya çıkaran habere imza atmıştı.

KARGOYLA GÖNDERİLEN CENAZE HABERİNE KÜRTÇE HABER ÖDÜLÜ

“Kürtçe Haber” dalında da iki haber ödüle layık görüldü. Mezopotamya Ajansı muhabirlerinden Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme’nin “Cenaze piştî 3 salan bi rêya PTT’ê ji malbatê re şandin” (Cenaze 3 yıl sonra aileye kargo ile gönderildi) haberi ile Jinnews muhabiri Medya Üren’in “Me xwe gihaşt nameya Î.E. ya ku çawişê pispor tecawizî wê kir” (Uzman Çavuş’un tecavüz ettiği İ.E.’nin mektubuna ulaştık) başlıklı haberler, ödülleri aralarında paylaştı. Fahrettin Kılıç ve Ayşe Sürme, evladının cenazesi kargo ile annesine gönderilmesi haberi ile Medya Üren ise uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüzü sonrası intihar eden İpek Er’in mektubuna ulaşarak ödüle layık görüldü. 

GURBETELLİ ERSÖZ KADIN HABERCİLİĞİ ÖDÜLÜ

“Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği” dalındaki ödül ise, “Polisler adeta Emine Bulut’u suçlamış” başlıklı haberiyle Gazete Karınca’dan Sibel Yükler’e verildi. Yükler, kadınların şiddet, taciz, tecavüz ve öldürülme tehditlerine karşı ilk başvurdukları yer olan karakollarda yasaların uygulanması yerine polislerin cinsiyetçi ve keyfi uygulamaları nedeniyle yaşadıkları hak ihlallerini açığa çıkarmıştı.
 

KADIN HABERCİLİĞİ JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ

“Kadın Haberciliği Jüri Özel Ödülü” için yine Mezopotamya Ajansı muhabiri Arjin Dilek Öncel’in “Kızının uğradığı tecavüze tanık olan annenin şüpheli ölümü” başlıklı haberine verildi.

FOTOĞRAF ÖDÜLÜ: KURAY VE ERDOĞAN

“Fotoğraf” dalında verilen ödül ise iki gazeteci arasında paylaşıldı. Gazeteci Zeynep Kuray’ın “Abluka” isimli HDP milletvekillerinin polis ablukasında bildiri dağıttığı fotoğrafı ödüle layık görülen iki fotoğraftan biri oldu. Fotoğraf, anti-demokratik uygulamaları göstermesi bakımında dikkat çekmişti.

Ödüle layık görülen diğer fotoğraf ise gazeteci Fatoş Erdoğan’ın “Türkiye’nin Fotoğrafı” isimli ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in cenaze fotoğrafı oldu.

JÜRİ ÖZEL FOTOĞRAF ÖDÜLÜ

 Seda Taşkın’ın “Hasankeyf” fotoğrafına ise “Jüri Özel Ödülü” verildi. Hasankeyf’in yok edilmesini ironik bir biçimde yansıtması, ülkede yaşanan doğa ve çevre katliamlarına gönderme yapması bakımından özel ödüle değer görüldü.

 KARİKATÜR ÖDÜLÜ: BEŞİR GEROĞLU

“Karikatür” dalında birincilik ödülü, Beşir Geroğlu’na verilirken, “Karikatür Dalı’nda Jüri Özel Ödülü” ise Kıymet Güven layık görüldü.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.