KHK'lilerin yaşadıkları kitaplaştırıldı

Gazeteci Hamza Özkan, KHK’lilerin yaşadıklarını “Türkiye'de KHK Manzaraları” adlı kitabında topladı. Söyleşi yaptığı 44 KHK’linin öyküsüne yer veren Özkan, “Umut, KHK'lilerin duruşundadır” dedi.

KHK'lilerin yaşadıkları kitaplaştırıldı
15 Mart 2020 Pazar 10:31

banner255

“Ötekilerin Gündemi” adlı haber sitesinin kurucusu gazeteci Hamza Özkan, aralarında milletvekili, belediye eşbaşkanları, akademisyen, kamu emekçisi ve işçilerin de olduğu Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) ihraç edilenlerle yaptığı söyleşileri kitaplaştırdı. Özkan, Maşuk Yayınlarından çıkan “Türkiye'de KHK Manzaraları” adlı kitabında, 44 ayrı KHK’linin hikayesine fkityer verdi. 

AMAÇ BELLEKTE TUTMAK 

Uzun yıllardır toplumsal sorunlarla ilgili olduğunu belirten Özkan, amacının KHK'yle ihraç edilenlerin hikayelerini bir arşiv niteliğinde bellekte tutmak olduğunu söyledi. Özkan,”KHK'lilerin yaşadıklarını sonraki nesillere taşıyalım düşüncesiyle birçok kentte KHK'lilerle bir araya gelip, söyleyişi yaptık. KHK'liler yaşadıklarını anlattı. Anlatımların her anı oldukça zor, acı ve duyguluydu” dedi. 

KHK’LİLERİN TARİHİ

Özkan, KHK’lileri tercih etme nedenini şöyle açıkladı: “KHK'liler iktidarca açlığa ve ölüme terk edildi. Ülkenin 81 ilinde KHK’li var. Çok sayıda KHK’li Avrupa ülkelerine göç etmek zorunda bırakıldı. Bu yaşanmışlıkları unutmamak adına binbir emekle söyleşiler yapıldı, öyküler bir araya getirildi. KHK’lilerin tarihinden artık herkes haberdar olacak” dedi. 

Kitabın “barışın, demokrasinin, emeğin, eşitliğin ve özgürlüğün dünden bugüne ne denli önemli olduğunu gösterdiğini” söyleyen Özkan, “Umut, KHK'li insanların duruşundadır. Umut, yarınki aydınlıktadır” dedi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.