'Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü' Hamzaoğlu'na verildi

Diyarbakır Tabip Odası'nın "Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü"nün bu yıl layık görüldüğü isim Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, demokrasinin aranır durumda olduğunu belirterek, kaybetmediğini, mücadeleyle güzel günlerin geleceğinden şüphesinin olmadığını söyledi.

'Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü' Hamzaoğlu'na verildi
16 Mart 2019 Cumartesi 19:45

Diyarbakır Tabip Odası’nın (DTO) 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında 1996 yılından bu yana verdiği "Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü"nün bu yıl layık görüldüğü isim Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu oldu. Sur’da bir otelde düzenlenen etkinliğe sendika, oda, baro ve sivil toplum örgütleri temsilcileri yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Selçuk Mızraklı, CHP Diyarbakır İl yöneticileri ve yazarlar katıldı. 

‘TEK SESİN EGEMEN OLDUĞU KORKU İKLİMİ’

Açılış konuşmasını yapan DTO Başkanı Mehmet Şerif Demir, "Bu topraklarda inkar imha ve asimilasyon politikalardan kaynaklı savaş hiç eksik olmadı” dedi. Halepçe Katliamı'nı hatırlatan Demir, katliamda yaşamını yitirenleri anarak failleri bir kez daha lanetlediklerini söyledi. 

Ödülü Türkiye’nin karanlık dönemlerinde vermeye başladıklarını ifade eden Demir, “Günümüze geldiğimizde savaşın daha da tırmandığı bir dönemden geçiyoruz. Ekonomik krizin derinleştiği, Ülkemizde ve bölgemizde savaş politikalarının devam ettiği bir dönemden geçiyoruz. İnşa edilen rejim, ülkemizi tek tip sesin egemen olduğu bir korku iklimine sürüklenmektedir. KHK'larla yüz binlerce kamu emekçisinin haksız hukuksuz bir şekilde işinden-geleceğinden kopartılarak ihraç edildiği, akademisyenlerin kıyıma uğratıldığı, emeğe yönelik saldırıların yoğunlaştığı,  basının ağır baskı ve sansür altında olduğu, hiç kimsenin kendini hukuksal güvencede görmediği Antidemokratik uygulamaların artarak devam ettiği tarihin hiçbir döneminde görülmeyen olağanüstü bir süreci ne yazık ki hep beraber yaşanmaktayız” şeklinde konuştu. 

‘DEMOKRASİ ARANIR DURUMDA’

Kürtçe ve Türkçe sunumu yapılan programda Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panel düzenledi. Halk sağlığında yaptığı çalışmalardan söz eden Hamzaoğlu, üzerinde ağırlıkla durduğu meselenin bebek ölümleri olduğunu belirterek, “Önlenebilir bebek ölümleri insanı öfkelendiriyor” dedi. 

Türkiye’de önlenebilir bebek ölüm sayısında azalma yaşanırken, batı ve doğu arasında bu oranın artığına vurgu yapan Hamzaoğlu, üniversitede görev yaptığı döneme ilişkin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. Hamzaoğlu, halk sağlığı dersinin bu dönemde üniversitenin müfredatına sokabildiklerini söyledi. Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imza atmasını ve bu sayının iktidarın baskısından dolayı artmasının önemli olduğunu anlatan Hamzoğlu, akademisyenlerin yargılama sürecinde akademi dışında gerekli dayanışmayı görmemesini de eleştirdi. Barışın savaştan sonra yerleşen bir kavram olduğunu da anlatan Hamzaoğlu, barış kavramının suiistimal edilmek istendiğini de ifade etti. Kürt sorununun barış içinde çözümü için de Hamzoğlu, tarafların karşılıklı ateşkes yapması, müzakere ve ardından bir anlaşmanın gerekliğine vurgu yaptı. Demokrasi konusuna da değinen Hamzaoğlu, burada sınıfsal vurgular yaparak, demokrasi meselesini anlattı. Türkiye’de şu an burjuva demokrasinin de aranır bir durumda olduğunu hatırlatan Hamzaoğlu, 31 Mart yerel seçimlerini işaret ederek, seçim sonuçlarının bir umut olabileceğine değinerek,“1 Nisan’da ortak bir programımızın olması gereklidir” dedi.

BARIŞ AKADEMİSYENİ

Panel’in ardında meslekte 25 yılını dolduran doktorlara plaket verildi. Programının sonuna doğru Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, ödülün gerekçesini okudu. Adıbelli, “Aday kişi ve kurumlar içerisinden bu yılki Ödül sahibi; Halk sağlığı uzmanı, Bilim insanı, Barış Akademisyeni, Barış aktivisti olarak her koşulda akademik, bilimsel, toplumsal ve siyasi mücadelesini sürdüren, halkın sağlığını ve sağlığının vazgeçilmez ön koşulu olan barışı her yerde savunmaya devam eden, gerektiğinde bedel ödeyen, savaşa karşı barışı savunmanın bilim insanının olmazsa olmazı olduğunu tüm yaşamı boyunca ortaya koyan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu olmuştur.”

‘BİRLİKTE VERİLECEK MÜCADELE’

Ardından sahneye çağrılan Hamzaoğlu, ödülünü Doktor Mahmut Ortakaya'nın elinden aldı. Hamzaoğlu, birlikte verecekleri mücadeleyle güzel günlerin geleceğinde şüphesinin olmadığını söyledi. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.