Kadın örgütleri: HDP’nin kampanyası hepimizin ortak talebi

HDP Kadın Meclisi'nin “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasına destek veren kadın örgütleri, kadına ve kazanımlarına yönelik artan saldırılar karşısında "ortak kimliğimiz kadın olmak" diyerek, Meclis'teki diğer partili kadınları ortak zeminde mücadele etmeye davet etti.

Kadın örgütleri: HDP’nin kampanyası hepimizin ortak talebi
21 Haziran 2020 Pazar 11:44

banner255

Kadın kazanımlarına dönük son dönemde artan saldırılara karşı geçtiğimiz günlerde “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası başlatan Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, ülke genelinde yürütülen kampanya çalışmaları ile kadınlarla temas halinde. Kampanyanın önemli ayaklarından biri olan İstanbul’da, Kadın Meclisi Sözcüsü ve Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile Parti Meclis üyesi Esengül Demir ve Kadın Meclisi üyesi Ayşe Berktay’dan oluşan heyet, 16-18 Haziran tarihleri arasında kadın örgütleri ve feminist bireylere biz dizi ziyaretlerde bulunup, görüşmeler gerçekleştirdi. 

Yapılan görüşmelerde kadına yönelik şiddet, kadın kazanımlarının hedef alınması, buna karşı başlatılan kampanyanın amacı, yapılması gerekenler, kadın mücadelesinin ortaklaştırılması ve dayanışmanın büyütülmesi üzerinde fikir alışverişlerinde bulunuldu. 

TUTUKLU KADIN SİYASETÇİLERE ÖZELEŞTİRİ

Görüşmelerde özellikle tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak gibi kadın siyasetçilere dair yetersizlikler üzerinde durulup, bu noktada hem Türkiye kadın hareketinin hem de HDP’li kadınların eksik kalındığı konusunda eleştiri ve özeleştirilerde bulundu. Kadınlar, bu eksikliği ortadan kaldırmak için ise özel çalışma ile tutuklu tüm kadın siyasetçilerin seslerinin duyurulması konusunda fikir birliğine vardı.

İstanbul’daki kadın örgütleri ve feministler, HDP Kadın Meclisi’nin kampanyasını değerlendirdi.

Feminist Feride Eralp, HDP’li kadınların başlattığı kampanyanın tüm siyasi partilerin gündeminde olması gerektiğinin ifade etti.

'TÜM KADINLAR KARŞI ÇIKMALI’

Salgın sürecinde kadına yönelik şiddet artmasına rağmen kadınların başvuru mekanizmalara erişemediklerini dile getiren Eraalp, kadın kazanımlarına yönelik saldırılara dikkat çekti. Bütün siyasi partilerin bu durumu gündemine alması ve etkin bir kadın politikası yürütmesi gerektiğini söyleyen Eralp, HDP’nin kadın mücadelesini büyütmek, kadın kazanımlarına yönelik saldırılara engel olmak için başlattığı kampanyanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Eralp, kadın hareketi olarak kendi haklarına ve kazanımlarına yönelik saldırılara karşı mücadele ettiklerini, ancak Meclis’teki diğer kadınların ve siyasi partilerin de buna ses çıkarması gerektiğini kaydetti. Eralp, “Kadınların özerk olması, kendi kararlarını vermesi, parti politikalarına etki edebilmesi için HDP’nin kampanyası önemlidir. Meclis’teki diğer siyasi partilerin de aynı şekilde olmasını istiyoruz. Nitekim bir takım sesler duyuyoruz ve bu seslerinin daha yüksek çıkmasını istiyoruz. Özelikle Meclis’e getirilmek istenilen çocuk istismarı affına Meclis’teki tüm kadınların birlik olup, karşı çıkmalarını istiyoruz” dedi.

‘BÜTÜN TOPLUMU İLGİLENDİREN KONULAR’

İlerici Kadınlar Meclisi üyesi Sevgi Özlem Gülmez ise, HDP’li kadınların kampanya kapsamında dile getirdikleri başlıkların tümünün öncelikli ve acil gündemler olduğunu dile getirdi.

Kadın hareketinin yıllardan beri mücadelesini verdiği, ancak pandemi nedeniyle iktidarın hızlıca kimi yasaları geçirmeye çalışmasına karşı kadınlar olarak hızlı hareket etmeleri gerektiğini söyleyen Gülmez, şunları vurguladı: “Ülkede yaşananlara karşı çıkmak sadece kadın örgütlerinin sorunu değildir, toplumsaldır. Bütün toplumu ilgilendiren konulardır. Çocuk istismarı affına karşı olabildiğince herkesin ortak mücadele etmesi gerekir.” 

ORTAK KİMLİĞİMİZ KADIN OLMALI

Birlikte hareket etmenin kadınların doğasında olduğunu ifade eden Gülmez, “Kadınlar birbirlerine ses verirse ve birlikte hareket ederse Meclis’ten istemediğimiz hiçbir yasa geçmez. Örgütlü kadın mücadelesi karşısında hiç kimse duramaz. O nedenle hangi siyasetten olursak olalım, bir araya geleceğimiz ortak kimliğimiz kadın olmalıdır. Hayata geçirilen yasalar AKP-MHP’li kadınları da kapsıyor. Kadınlar olarak sistematik bir kalıba sığdırılmaya çalışılıyoruz. Kadını aile dışında tanımlamayan, evde çocuk ve yaşlıya bakıma muhtaç bir toplum inşa edilmeye çalışılıyor. Bu nedenle tüm kadınların birlik olup karşı durması gerekir” dedi.

SALDIRILARA KARŞI ÇIKALIM

Salgın nedeniyle her alanda kadın kazanımlarına yönelik saldırıların olduğunu dile getiren Kadın Savunma Ağı üyesi Çağla Akdere ise, bu sürede çıkarılan İnfaz Yasası ile birçok şiddet faili erkeğin tahliye edildiğini anımsattı. 

Akdere, HDP Kadın Meclisi ve tüm kadın örgütlerinin yaptığı çalışmaların çok kıymetli olduğunu belirterek, “HDP’nin kampanyasında yer alan çocuk istismarı affı, infaz yasası, kadına yönelik şiddet, siyasette eşit temsiliyet olan eş başkanlık sisteminin terörize edilmesi karşı durması oldukça anlamlıdır” diye konuştu.

Kadın dayanışmasının bu süreçte anlamlı olduğunu vurgulayan Akdere, bütün çalışmalarda kadınların ortak zeminde bir araya gelmesi ve söz üretip, eyleme dönüştürmesinin önemine işaret etti. Akdere, tüm kadınlara “Kadın hareketinin çalışmalarıyla temas etmek çok kıymetlidir. Birlikte hareket ederek, bu saldırılar karşısında durabiliriz. Bu saldırılar tüm kadınlara yapılıyor. Ortak mücadele ile karşı çıkmalıyız” diyerek seslendi. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.