Bekçiler isim değişikliği istiyor

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Polis Akademisi Başkanlığı, mahalle bekçileriyle ilgili hazırladığı raporda, bekçilerin 'mahalle polisi, mahalle muhafızı, koruma polisi ve polis yardımcısı' gibi unvanlar kullanmak istediğine yer verildi.

Bekçiler isim değişikliği istiyor
21 Nisan 2020 Salı 11:14

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Polis Akademisi Başkanlığı, mahalle bekçileriyle ilgili "Güvenliğin Kurumsal Yönetiminde Destekleyici Polislik - Bekçilik Örneği" isimli bir rapor hazırladı. Raporda, "Mahalle bekçisi unvanının görev ve yetkilerini tam olarak yansıtmadığını belirten bekçilerin mahalle polisi, mahalle muhafızı, koruma polisi ve polis yardımcısı gibi unvanlar kullanmak istediği" bildirildi.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, mahalle bekçisi sayısının 30 bine yaklaştığı da belirtilen raporda, "20’li yaşlardaki gençlerin bekçilere karşı olumsuz denebilecek duygu ve düşünceler beslediği" yer aldı.

Hazırlanan raporda, gençlerin görevini yapmaya çalışan bekçilere zorluk çıkarabildiği vurgulanarak, "Orta yaş grubundaki vatandaşlarda görülen nostaljik ve olumlu duygulara, bekçilik uygulamasını bizzat deneyimleme ve görme fırsatını bulamamış gençlerde rastlanmaması normal karşılanabilecek bir durumdur” denildi.

Bekçilerin motorlu araçları olmaması nedeniyle zorluklarla karşılaştıklarını söylediği raporda şunlara yer verildi:

"Örneğin bekçilerin, gece saatlerinde aracında yüksek sesle müzik dinleyerek mahalle sakinlerinin huzurunu bozan birisine Kabahatler Kanunu hükmünce işlem yapma yetkileri bulunmamaktadır. Bunu çözüme kavuşturmak için bekçilere polisin yetkisi dâhilinde olan idari yaptırım tutanağı düzenleme yetkisi verilebilir.

Bekçiler, GBT sorgusu yapmaya yetkileri olmadığını ve kendilerinin gidip polisin gelmesini söyleyenlerle karşılaşabilmektedir. Bu yüzden çeşitli yöntemlerle farkındalık düzeyi artırılabilir."


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.