Yük trenleri kafa kafaya çarpıştı: 2 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi yaralandı

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde iki yük treninin kafa kafaya çarpıştığı kazada 2 makinist öldü, 3 kişi yaralandı.

Yük trenleri kafa kafaya çarpıştı: 2 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi yaralandı
13 Haziran 2020 Cumartesi 10:11

banner255

Kaza, sabah saatlerinde Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Kemerköprü Mahallesi'nde meydana geldi. Sivas yönünden gelen kağıt yüklü tren ile karşı yönden gelen boş yük treni, kafa kafaya çarpıştı.

Kazada her iki trenin vagonları ray çıktı. Trenlerde görevli Sami Atalay, Yılmaz Güneş ve İbrahim Halil Kaya sıkıştıkları lokomotiflerden AFAD ekipleri tarafından yaralı olarak kurtarıldı. Yaralılar, ambulanslarla kentteki hastanelere kaldırılarak tedaviye alındı.

İKİ MAKİNİST YAŞAMINI YİTİRDİ

Olay yerinde makinist Mahmut Kaya'nın cansız bedenine ulaşıldı.

Makinist Mehmet Ulutaş'ın cansız bedenine ise 12 saat sonra ulaşılabildi.

BTS DÜN UYARMIŞTI, BUGÜN KAZA OLDU

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) demiryollarında yaşanan sürgünler ve liyakatsiz atamalara karşı bir haftadır Ankara’da eylemler düzenliyor. BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş, böylesi bir çalışma ortamında kazaların yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş ve sendika üyeleri kazanın nedenini öğrenmek için Malatya’ya geldi.

BEKTAŞ: KURUMDA HUZUR YOK

Yaklaşık bir aydır TCDD Genel Müdürü'nden randevu almaya çalıştıklarını belirten BTS Genel Başkanı Bektaş, “Demiryollarında yöneticiler demiryolları ile değil farklı şeylerle ilgileniyorlar. Demiryollarında can taşıyoruz, yaşanan sürgünler ve liyakatsiz atamalar insanlarda dikkatsizliğe neden oluyor. Bunun sonucunda kazalar oluyor. İnsan hatası olabilir ama nedeni huzurlu bir çalışma ortamının olmaması. Çalışanlar hataya zorlanıyor” diye konuştu.

‘EĞİTİMİ OLMAYAN KİŞİLER ATANIYOR’

Demiryollarında hiçbir eğitimi olmayan kişiler atandığını ifade eden Bektaş, “Yönetmenliğe uygun olmayan atamalar yapılıyor. Şu an demiryolları yönetmenliğinin uygulandığı bir yönetim yok. Olması gerekenden uzak. Kazaların asıl nedeni budur” diye belirtti. 

TCDD Genel Müdürü’nün gerilimi bilerek arttırdığına vurgu yapan Bektaş, şöyle devam etti: “Gerilimden ne elde edecek bilmiyorum. Bu kazada birinci derecede sorumlu Ulaştırma Bakanlığı, TCDD Genel Müdürü ve altındaki daire başkanlarıdır. Bir an önce gerekli tedbirler alınması lazım, Bakanlığın bu gidişata dur demesi gerek. Sürgünler, liyakatsiz atamalar bir an önce durdurulmalı. Stres ve korkunun olduğu bir çalışma ortamında her an kazalar olabilir, bunu bilmek için kahin olmaya gerek yok.” 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.