Yerhov'dan üçlü zirve değerlendirmesi: Türkiye ile sıkı temas halindeyiz

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Suriye'de, özellikle de Suriye'nin kuzeyindeki durumla ilgili olarak Türkiye ile çok sıkı temas içinde olduklarını belirterek, cuma günü Tahran'da gerçekleşecek olan Türkiye-Rusya-İran zirvesinde de çözümün üretilmesi için mükemmel bir fırsat doğacağını söyledi.

Yerhov'dan üçlü zirve değerlendirmesi: Türkiye ile sıkı temas halindeyiz
05 Eylül 2018 Çarşamba 12:57

banner255

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ile biraraya geldi.

Görüşme öncesi açıklama yapan Bozkır, Yerhov ile bölgedeki son gelişmeleri değerlendireceklerini ifade ederken, Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin'nin Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında birlikte hareket etme kararı aldıkları projeleri ele alacaklarını kaydetti.

'TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDA PARLAMENTER DİPLOMASİ GELİŞTİRİLECEK'

Rusya-Türkiye ilişkilerinde üst düzey stratejik işbirliği mekanizması olduğunu hatırlatan Bozkır, "Burada Dışişleri Bakanlığımız, Enerji Bakanlığımız ve Türk-Rus Toplumsal Forum olarak üç ayaklı çok önemli bir ilişki var. Ancak bunun parlamento düzeyinde bir devamını kararlaştırdı Sayın Duma Başkanı ve Meclis Başkanımız" dedi.

Bu ilişkiyi de Rusya Duması ve Rusya Devlet Konseyi dışişleri komisyonu başkanları ile kendisinin tesis etme ve geliştirme kararı alındığını belirten Bozkır, bu çerçevede Büyükelçi Yerhov ile kurulacak mekanizmayı da görüşeceklerini bildirdi.

Bozkır, "Parlamento düzeyinde de Türkiye ile müttefik Rusya Federasyonu arasında ilişkilerin geliştirilmesine çaba sarfedeceğiz" diye konuştu.

Rusya'nın Ankara Büyükelçesi Yerhov da, görüşmede iki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin nasıl geliştirileceğine kafa yoracaklarını ifade ederek, "Görüşülmesi gereken çok ciddi konular vardır çünkü parlamentolar arası işbirliğimiz Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin arasında çok önemli ve organik bir parçasıdır. Parlamenterlerimiz arasında hem ikili hem de çok yönlü zaten üzerinde durduğumuz ve yürüttüğümüz projeler mevcut" dedi. Yerhov, bu işbirliğinin Ekim ayında Antalya'da gerçekleşecek Avrasya Parlamento Başkanları toplantısında de değerlendirileceğini vurguladı.

BOZKIR: TAHRAN'DAKİ ÜÇLÜ ZİRVEDEN ÇOK UMUTLUYUM

Bozkır, gazetecilerin soruları üzerine 7-8 Eylül'de Tahran'da gerçekleşecek Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesini de değerlendirdi. Türkiye-Rusya ve İran'ın Suriye krizinde bugünkü noktaya gelinmesinde Astana ve Soçi süreçleriyle çok önemli bir adım attığını kaydeden Bozkır, bu süreçlerin adeta akamete uğramış Cenevre sürecinin tekrar canlandırılması için önemli bir adım teşkil ettiğini kaydetti.

Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cuma günü Tahran'da yapılacak üçlü zirvenin sonuçlarından ben şahsen çok umutluyum. Çünkü bölgeyi tanıyan ve bölge ile ilgili sorumluluk üstlenmiş üç ülke bu bölgenin barış içinde en iyi şekilde geleceğe bakması için gerekli kararı alacaklardır. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılacağı bu toplantıdan sonra yapılacak açıklamalarda da bunun pekiştiğini göreceğiz."

YERHOV: KALICI BARIŞIN TESİSİ EN BÜYÜK TEMENNİMİZDİR

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov da, Bozkır'ın görüşlerine yüzde yüz katıldığını ifade ederek, üçlü zirvenin çok hassas tarihlerde gerçekleştiğini kaydetti. Yerhov, "Bu sebepten dolayı çok özel ve içten duygularımızı ve temennilerimizi bu etkinliğe bağlıyoruz. Suriye topraklarında kalıcı barışın tesisi en büyük temennimizdir" dedi.

Gazetecilerin İdlib'le ilgili soruları üzerine de TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır, "İdlib konusunda olsun Suriye konusunda olsun dostumuz Rusya Federasyonu ile her düzeyde çok yakın temas içerisindeyiz. Bizim bütün arzumuz İdlib'de sivil insanlarla militan grupların ayırt edilmesi ve burada olabilecek herhangi bir harekat sırasında sivil kaybının ortaya çıkmamasıdır. Bunun sonucunda da tabi herkesin son derece çekindiği bir göç dalgasının meydana gelmemesidir. Rusya Federasyonu ile bütün görüşmelerimizde bunları elandı. Sanıyorum Cuma günkü zirvede de bununla ilgili önemli kararlar alınacaktır" diye konuştu.

'ÜÇLÜ ZİRVE, ÇÖZÜMÜN ÜRETİLMESİ İÇİN MÜKEMMEL BİR FIRSAT DOĞURACAKTIR'

Büyükelçi Yerhov da, Suriye'de, özellikle de Suriye'nin kuzeyindeki durumla ilgili Rusya'nın Türk partnerleriyle çok sıkı bir temas içinde olduklarını belirtti.

Yerhov, "Bu konu sürekli gündemde hiç gündemden düşmemektedir. Bu işbirliğimizin temelinde ortak yaklaşımların üretilmesi, tesis edilmesi ve temel amacı kalıcı barışın tesisidir" dedi.

Yerhov, 7-8 Eylül tarihlerinde yapılacak üçlü zirvede de çözümün üretilmesi için mükemmel bir fırsat doğacağını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.