Yargıtay çocuğunu öldüren sanığa verilen cezayı bozdu

Yargıtay, İskenderun'da yerel mahkemenin 7 yaşındaki oğlu Mertcan Yılmaz'ı döverek öldüren Mehmet Ali Yılmaz'a “altsoya karşı kasten öldürme” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının İstinaf’a yapılan itiraz sonucunda yeniden yapılan yargılamada suç vasfının “kastın aşılması sonucu ölüm” ele alınıp, bu yöndeki cezasının düşürülmesi yönündeki kararını bozdu.

Yargıtay çocuğunu öldüren sanığa verilen cezayı bozdu
10 Temmuz 2020 Cuma 14:44

banner225

Hatay'ın İskenderun ilçesinde 7 yaşındaki oğlu Mertcan Yılmaz'ı elektrikli süpürgenin demir borusuyla döverek öldürdüğü suçlamasıyla İskenderun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Mehmet Ali Yılmaz’a 12 Temmuz 2019’daki karar duruşmasında “altsoya karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, diğer iki çocuğuna ise "eziyet" ettiği suçlamasıyla 12 yıl hapis cezası vermişti. 

Yılmaz'ın verilen cezaya yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine dava Adana Bölge 4'üncü Ceza Dairesi'nde 18 Aralık 2019 tarihinde yeniden görüldü.

İSTİNAF SUÇ VASFINI DEĞİŞTİRDİ

Yapılan yargılamada Mertcan Yılmaz’ın ölümüyle ilgili sanığa daha önce “altsoya karşı kasten öldürme” olarak yöneltilen suç vasfı “kastın aşılması sonucu ölüm”,  diğer iki çocuğuna yönelik  “eziyet” suçlaması ise "basit yaralama" olarak değerlendirilip, toplamda 22 yıl 9 ay hapis cezası ile tutukluluğun devamına karar verildi.

Mahkeme başkanının karşı oy kullandığı karar oy çokluğu ile alındı. 

YARGITAY’A BAŞVURU

Mertcan Yılmaz'ın avukatı Mehtap Sert, mahkemenin sanığın suç vasfını değiştirerek cezasında indirim uygulaması üzerine Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundu. 

Av. Yılmaz, başvurusu dilekçesinde "Mertcan Yılmaz 7 yaşında bir çocuk. Kafasına demir sopayla vurularak öldürülmüştür. Demir sopa eğilmiş ve üzerinde Mertcan'a ait doku örnekleri bulunmuştur. Çocuk babadan kaçarken yere düşmüş, baba vurmaya devam etmiştir. Diğer çocuk buna şahit olmuştur. Suç nedeni ile kullanılan aletin cinsi, kullanılış şekli, isabet alınan bölge, darbe adedi değerlendirildiğinde kastın aşılması değil; kasten öldürme olduğu şüphesizdir. 7 yaşında bir çocuğun kafasına demir sopayla vurursanız ölüm kaçınılmazdır" diyerek, kararın bozulmasını ve sanığın "altsoyu kasten öldürmek” suçundan ceza almasını istedi.

Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nce incelenen temyiz dosyasına dair Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan görüş istendi. 

KARAR BOZULDU

Başsavcılık, verdiği yanıtta Mertcan Yılmaz'ın otopsi raporuna ve sanığın beyanlarına dikkat çekereki, "Olayda sanığın, yaşı itibari ile kendisini beden ve ruh bakımından savunamayacak yaştaki alt soyunu kasten öldürme suçundan sorumlu tutulması gerekirken; yetersiz gerekçe ile yazılı şekilde karar verilmesi; kanuna aykırı, itibarla, müdahil vekilinin temyiz itirazlarını yerinde görüldüğünden Bölge Adliye Mahkemesi'nin müspet suçtan mahkumiyetine dair kurulan hükmün 5721 sayılı CMK'nın 302/2-4 maddesi gereğince bozulması" yönünde görüş bildirdi.

Başsavcılık’tan gelen bu görüş yazısı doğrultusunda Adana Bölge 4'üncü Ceza Dairesi'nce verilen kararın bozulmasına hükmetti.

AVUKAT: KARAR ORANTILI DEĞİLDİ

Yargıtay’ın aldığı kararı değerlendiren avukat Mehtap Sert, "Yerel mahkeme ‘kasten öldürme’den ceza vermişti. İstinafın kararı dosyadaki delil durumuyla orantılı bir karar değildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi dosyadaki delil durumu ve olayın oluş şekline uygun bir taleptir. Altsoya kasten adam öldürme suçundan sanığın ceza alması için hukuki mücadelemize devam edeceğiz" dedi.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.