'Yanlış adrese baskın yapıp, darp ettikleri yurttaşı bir de tehdit ettiler'

Evine baskın yapılan Arıkan 'Sessiz kalırsam bu olaylar tekrarlanır. Şikayetçi olursam belki evime yine gelecekler ama olsun, korkmuyorum' dedi.

'Yanlış adrese baskın yapıp, darp ettikleri yurttaşı bir de tehdit ettiler'
14 Ağustos 2020 Cuma 10:47

Diyarbakır’da evine baskın yaptıkları Süleyman Arıkan’ı darp eden polislerin, yanlış adrese geldiklerini anlayınca bu kez ‘şikayetçi olursan senin için iyi olmaz, yardım yataklıktan alırız’ diyerek tehdit ettiği iddia edildi. Olay sonrası karakola giden Arıkan’ın şikayetinin de işleme alınmadığı belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Diyarbakır’da yaşayan Süleyman Arıkan’ın (25) Bağlar ilçesine bağlı Fatih Mahallesi’nde oturduğu daire, dün sabah saat 05.00 sıralarında özel harekat polisleri tarafından basıldığı öğrenildi. Eve girer girmez Arıkan’ı yere yatırıp darp etmeye başlayan polislerin, bazı isimler sorduğu aktarıldı. Arıkan’ın, bu kişileri tanımadığını ve yanlış adreste olduklarını dile getirmesine rağmen polislerden dakikalarca şiddet görmeye devam ettiği iddia edildi.

Arıkan’ı uzun süre darp ettiği belirtilen polislerin, bir süre sonra yanlış adrese baskın düzenlediklerinin fark edince, şikâyetçi olmaması için Arıkan’ı tehdit ederek evden ayrıldığı, aynı dairedeki komşusu Seyfettin Kardaş’ın evine baskın yapıp, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına aldığı öğrenildi.

Evinde polis şiddetine maruz kalıp, üstüne de tehdit edilen Arıkan, yaşadıklarını anlattı. Yaşadığı dairenin kapısının sabah 05.00’da şiddetli bir şekilde yumruklandığını dile getiren Arıkan, kalkıp kapıyı açtığında yüzü maskeli, ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan çok sayıda kişiyle karşılaştığını ifade etti. Arıkan, “İlk kim olduklarını anlamadım, içeri girdiklerinde polis olduklarını anladım. Bana bazı isimler sordular. Tanımadığımı söyledim. Beni evimin terasına çıkardılar. Yere yatırıp hakaret ettiler” dedi.

‘İTİRAZ EDİNCE DAHA ÇOK VURDULAR’

Polislere itiraz ettikçe daha çok darp edildiğini söyleyen Arıkan, “Onlara yanlış yaptıklarını söyledim. Bana küfür edip, hakaret ettiler. Yetmedi silahın dipçiği ile sırtıma vurdular, darp ettiler. Yerde iken 5 kişi sırtıma vurmaya başladı. Suçumu sordum ‘konuşma!’ deyip hakaret etmeye devam ettiler. Onlara itiraz edince daha çok vurdular” ifadelerini kullandı.

‘GİDERKEN TEHDİT ETTİLER’

Arıkan, kendisini darp eden polislerin bir süre sonra ise yanlış adrese geldiklerini fark ettiklerini belirtti. Arıkan, sonrasında yaşananları şöyle dile getirdi: “Yaklaşık bir saat evimde bana hakaret edip, darp ettiler. Bir saatin sonunda yanlış eve geldiklerini anladılar. Bana ‘birini arıyoruz’ dediler. Onlara ellerindeki adresin benim adresim olmadığını söyledim. Yanlış adrese geldiklerini anlamalarına rağmen üzerime gelmeye, baskı kurmaya devam ettiler. Onlar hakkında suç duyurusunda bulunacağımı söyleyince beni tehdit ettiler.”

‘KARAKOL ŞİKAYETİ İŞLEME ALMADI’

Polislerin kendisini ‘şikayetçi olursan senin için iyi olmaz, yardım yataklıktan alırız’ tehdit ettiğini söyleyen Arıkan, polislerin evinden ayrılmasından birkaç saat sonra Şehitlik Karakolu’na giderek şikayette bulunmak istedi.

Ancak buradaki polislerin de Arıkan’a, ‘Hangi birim sana geldi bilmiyoruz’ diyerek onu şikayetini almadan savcılığa yönlendirdiğini iddia etti.

‘BU TÜR HAH İHLALLERİ YALAN SANILIYOR AMA BEN YAŞADIM’

Arama izni olmadan evi basılıp darp edilen, şikayet başvurusu alınmayan Arıkan, “Kusura bakmayın bile demediler. Sosyal medyada ya da haberlerde bu tür hak ihlalleri ile karşılaşanlar yalan sanıyor ama ben yaşadım. Dayak yediğimle kaldım. Karşılarındaki suçlu dahi olsa bu muamele yapılmamalıydı. Burası için demokratik bir ülke diyorlar ama bana yapılan muamele çok farklıydı. Yaşadıklarımı insanların öğrenmesini istiyorum. Bugün benim başıma yarın başkasının başına da gelebilir” dedi.

‘SESSİZ KALIRSAM BU OLAYLAR TEKRARLANIR’

 Belki bir şey değişmese de savcılığa gidip şikayetçi olacağını söyleyen Arıkan, “Elimden geleni yapacağım. Sessiz kalırsam bu olaylar tekrarlanır. Şikayetçi olursam belki evime yine gelecekler ama olsun gelsinler, korkmuyorum” diye konuştu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.