Viranşehir kayyumu açıklamasıyla haberleri doğruladı

Viranşehir Belediyesi kayyumu, İçişleri Bakanlığı'nın teftiş raporları üzerinden hazırlanan haberlere dair yazılı açıklama yaptı. Kayyum, bir yandan bilgileri doğrularken diğer yandan haberlerin halkı yanlış bilgilendirmek amacıyla yapıldığını iddia etti.

Viranşehir kayyumu açıklamasıyla haberleri doğruladı
07 Ocak 2019 Pazartesi 17:56

banner225

Viranşehir Belediyesi'ne atanan kayyım ve ilçe Kaymakamı Ömer Dereci, basına yansıyan “DBP'li belediye 500 bine 5 park yaptı, kayyum 6 milyona çevresini düzeltti” ve "İçişleri Bakanı atadığı kayyumu denetledi: Maalesef başarısız" başlıklı haberlere ilişkin açıklama yaptı. 

Viranşehir Belediye sitesi üzerinden yayınlanan açıklamada, ilk atanan kayyum Ömer Cimşit döneminde İçişleri Bakanlığı'nın Mülkiye Başmüfettişi İbrahim Kapaklıkaya ve Mahalli İdareler Baş kontrolörü Nihat Özfidan'ın 28 Temmuz- 01 Ağustos 2017 tarihleri arasında yaptığı özel teftiş raporunun yansıdığı haberlere değindi. Dereci, rapora yansıyan verileri doğrularken, haberi taraflı ve yanlı buldu. Sosyal medyada Twitter hesabından da yargı yolunu kullanacağını açıklayan kayyum, beton bariyerlerle çevrilmiş, girişine X-Ray cihazı konulmuş ve teftiş raporuna iletişimsizliği yansımış belediyenin şeffaf ve halka açık olduğunu savundu. 

Belediye sitesinde yayınlanan açıklamada, haberlerden “Sözde haber yazısı” diye bahsedilirken, "Çeşitli internet haber sitelerinde, sözde haber, yazı dizisi ile Viranşehir Belediyesi Kayyumu hakkında sanki usulsüz işlemler yapıldığı, yolsuzluk ve yandaşlarına rant sağlandığı yönünde kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verilen bir takım haberler yayınlanmıştır” denildi. 

'HABERLER HİZMETLERİ İTİBARSIZLAŞTIRMA GAYESİNDE'

Kayyum belediyesinin yaptığı hizmetlerde son derece şeffaf davranıldığı, kendi dönemlerinde yolsuzluk ve kişilere haksız menfaat sağlama durumunun söz konusu olmadığının iddia edildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Yapılan bu taraflı, asılsız haberler seçim sürecine girmiş olduğumuz bu dönemde halk nezdinde yapmış olduğumuz hizmetleri itibarsızlaştırma ve bunun üzerinden mevcut belediye başkanlığımızı yıpratma gayesinden ibarettir.” 

Açıklamada kayyum döneminde yapılan çalışmaların faturalarıyla birlikte halk nezdinde öğrenilmesinin, halkın sorunları, beklentileri ile ilgili olarak yapılan halk günü toplantılarının, kayyum belediyesini şeffaf belediyeciliğin simgesi haline getirdiği öne sürülürken, DBP’li belediye döneminde yapılan parkların çevre düzenlemesi için harcanan 6 milyon TL’nin belediyenin projesi olduğu belirtiliyor. 

DBP PROJELERİ KABUL EDİLİYOR

Açıklamada habere de konu olan projelerin DBP’li belediyeye ait olduğu belirtilirken şu ifadeler kullanıldı: “53 dönümlük çöp rekreasyon alanı KDV dahil fiyatı 5 milyon 192 bin TL'dir. 53 dönümlük çöp rekreasyon alanı projesi kayyum döneminden önce hazırlanmış olup ve belediyelerde devamlılık esas olduğundan bu proje açık ihale usulü ihale edilerek hayata geçirilmiştir. 15 Temmuz Şehitleri Parkı KDV dahil fiyatı 672 bin 6 yüz TL olup, eski otogar olarak bilinen yerin yıkılarak 4 bin 941 m2'si şehrimize yakışır bir şekilde proje hazırlanarak açık ihale usulü ile ihale edilmiştir.Trafik eğitim parkı 1 milyon 89 bin140 TL olup 7 bin 736 m2 alana sahip bu proje hazırlanırken 350 bin TL'si GAP İdaresi Müdürlüğü tarafından karşılanmak şartıyla açık ihale usulü ile ihale edilmiştir.” 

Kayyum bu açıklama ile Bakanlık müfettişlerin raporuna yansıyan ve haberde yer alan "tüm kamu kurumlarının desteği olsa da hizmetlerde fark oluşturulamamıştır" bilgisini doğruladı.

HARCANAN PARALAR KABUL EDİLİYOR

Haberde geçen iddiaları yalanlamayan Viranşehir Kayyumu, yapılan harcamaların kendi öz kaynaklarından harcandığını belirterek şunları ekledi: “Fen İşleri müdürlüğü olarak 113.5 km satı kaplama asfalt yol, 200 bin m2 kilitli parke taşı ve buna bağlı olarak ta 125 km stabilize yol yapılmıştır. İlçemizdeki  yollar için ise 12 milyon TL para harcandığından bahsedilmişse de bunun KDV dahil  4 milyon 318 bin 800 TL'si  ihale yoluyla müteahhit eliyle yapılmıştır. Geri kalan 7 milyon 871 bin 455 TL ise asfalt ve stabilize kaplamasında kullanılmış olup kendi öz kaynaklarımızca yapılmıştır." 

HALKIN YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Belediye bütçesinden toplamda 27 milyon TL’nin harcandığını doğrulayan kayyum, yapılan haberin yanlı ve halkı yanlış bilgilendirme amacı taşıdığını iddia etti. Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Yapılan tüm hizmetlerimiz şeffaf belediyecilik anlamında halkımızla paylaşılmıştır ve paylaşılacaktır. Halkımızın aklında hiçbir soru işareti kalmaması adına iş bu açıklamayı yapma gereği hasıl olmuştur. Kişisel yorumlara dayanılarak yapılmış olup yapılan haber Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Basın kanunu ve belirlenen basın kurallarını ihlal etmektedir. Bu yönde yapılan haberler cezai yaptırımları gerektirmekte olup sorumlular hakkında yargı nezdinde gerekli başvurular yapılacaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.