‘Vicdan sahibi herkesi tepkisini göstermeye çağırıyoruz’

HDP İzmir İl Örgütü düzenlediği açıklamada, 77 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in sağlık durumuna dikkat çekerek, “İktidarın herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan eylemin sona ermesi için adım atmıyor. Vicdan sahibi herkese acilen harekete geçme ve demokratik tepkisini gösterme çağrısı yapıyoruz” dedi

‘Vicdan sahibi herkesi tepkisini göstermeye çağırıyoruz’
23 Ocak 2019 Çarşamba 17:30

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı 77 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in durumuna ilişkin basın toplantısı düzenledi. İl binasında düzenlenen basın toplantısına HDP Milletvekili Murat Çepni, Barış Anneleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve çok sayıda yönetici katıldı. HDP adına açıklamayı İl Eş Başkanı Besriye Tekgür yaptı. 

‘SAĞLIK DURUMU GİTTİKÇE AĞIRLAŞIYOR’

Güven’in direnişinin 77’nci gününde olduğunu hatırlatan Tekgür, sağlık durumun da gittikçe ağırlaştığını söyledi. Leyla Güven’in sağlık kontrollerini de kabul etmemeye başladığını ifade eden Tekgür, cezaevi idaresine verdiği dilekçeyle, bilincinin kapanması durumunda tıbbi müdahaleyi kabul etmeyeceğini belirttiğini hatırlattı. Güven’in TTB’den gelecek bağımsız bir sağlık heyeti dışında cezaevinden gönderilen doktorlara muayene olmayı da reddettiğini kaydeden Tekgür, “En son Güven’i kontrol eden hekimler ise, Leyla Güven’in bulunduğu kritik evre dikkate alındığında, Güven’in cezaevi koşullarından kaynaklı ciddi sağlık sorunları yaşayabileceği, cezaevinin aşırı soğuk olması nedeniyle pnömoni gibi enfeksiyonlara yakalanabileceği uyarısında bulunmuştur. Çeşitli cezaevlerinde bulunan 250’ye yakın tutsak Leyla Güven’e destek vermek ve tecridin kaldırılmasını talep etmek üzere süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi gerçekleştiriyor. 15 Ocak’ta DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP Milletvekili Selma Irmak süresiz dönüşümsüz, 17 Ocak’ta ise HDP eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk 10 günlük dönüşümlü açlık grevi eylemine başlamıştı. Leyla Güven’in durumu bir saat bile ertelenmeyecek, savsaklanmayacak, görmezden gelinmeyecek hayati bir aşamaya girmiştir” şeklinde konuştu. 

TEPKİ GÖSTERMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

İktidarın herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan eylemin sona ermesi için adım atmadığını vurgulayan Tekgür, açlık grevi için yapılan destek eylemlerine saldırdığını söyledi. İktidarın çeşitli yöntemlerle eylemi görünmez kılmaya çalıştığını ifade eden Tekgür, şunları söyledi: “AKP yetkililerinin iktidar sarhoşluğu sebebiyle sıklıkla kullandığı ayrıştırıcı nefret dili sokakta kolluk kuvvetlerinde karşılığını bulmakta, özellikle kolluk kuvvetleri arasında bu hadsiz saldırı ve uygulamalar artmaktadır. Bu saldırı ve tehditlerin bizleri mücadelemizden alıkoymayacağını tekrar hatırlatıyoruz. Antidemokratik uygulamalara karşı her zaman ve her yerde mücadelemiz devam edecektir. Kamuoyuna, uluslararası camiaya, hukuk ve insan hakları çevrelerine, tüm sivil toplum kuruluşlarına, vicdan sahibi herkese acilen harekete geçme ve demokratik tepkisini gösterme çağrısı yapıyoruz.”

ÇEPNİ: GÜVEN’İN TALEBİ ETRAFINDA BİR ARAYA GELMELİYİZ’

Açıklamanın ardından konuşan HDP Milletvekili Murat Çepni de, tecridin demokrasiye, barışa ve halkların özgürlüğüne karşı bir saldırı olduğunu söyleyerek, tecrittin kalkması gerektiğini belirtti.  Çepni, tecridin sadece PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde değil bütün Kürt halkına uygulandığını ifade ederek, “Tüm halkların, işçi ve emekçilerin, eşitlik adalet ve hürriyetine karşı bir saldırı konseptidir. O nedenle tecride karşı mücadele eden tüm demokrasi güçlerinin görevidir. Bu süreçte yok edilmeye çalışılan şey halklarının eşitlik ve özgürlük sesi ve soluğudur. Bu sesi ve soluğu kesmelerine izin vermeyelim. Leyla Güven yoldaşımız burada bize bayrak oluyor. Bir umut ve direniş oluyor. Onun talebi etrafında hepimiz bir araya gelmeliyiz” dedi.

‘DEMOKRASİ, ÖZGÜRLÜK VE BARIŞA GİDEN İPİ GÖĞÜSLEDİ’

HDK İzmir Eşsözcüsü Ayşe Yılmaz da, Leyla Güven’in kendisi için açlık grevine girmediğini hatırlattı. Güven’in halkların demokrasi, özgürlük ve barışa doğru koşmak için ipi göğüslediğini söyleyen Yılmaz, “Leyla Güven bugün kadınların onuru oldu. HDK olarak bizler de Leyla Güven’in haklı olduğuna, tecridin kalkması gerektiğine inanıyoruz” diye ifade etti. 

HDP İl Eşbaşkanı Abdulkadir Baydur ise, 29 Ocak’ta İzmir’de HDP Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da katılacağı halk toplantılarına katılım çağrısı yaptı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.