Van depreminin üzerinden 9 yıl geçti: Toplanan para yandaşlara dağıtıldı

Kar ve rant odaklı piyasa mekanizmasına teslim eden planlama ve imar anlayışını pekiştirerek uygulamaya devam edilmektedir

Van depreminin üzerinden 9 yıl geçti: Toplanan para yandaşlara dağıtıldı
23 Ekim 2020 Cuma 16:21

banner255

Van’da yaşnan büyük depremin ardından 9 yıl geçti. HDP,  “AKP bu depremi ranta çevirerek para topladı. Ancak toplanan paraları kendi yandaşlarına dağıttı. Toplanan parayla Kürt çocuklarının asimile edecek kurum ve kuruluşlar inşa edildi. Mağdur aileler için bir şey yapılmadı" dedi.

Van'da 2011 yılında yaşanan deprem felaketinin yıldönümünde HDP ve TMMOB açıklama yaptı. HDP Van İl Örgütü tarafından yapılan açıklamaya, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç’ın da aralarında olduğu çok sayıda partili katıldı.

'TOPLANAN PARA YANDAŞLARA DAĞITILDI'

HDP İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, yaptığı konuşmada deprem felaketinin üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen mağduriyetlerin devam ettiğini ifade etti.
 
Halen birçok kişinin evsiz olduğunu söyleyen Kava, iktidarın depremi de ranta dönüştürdüğünü belirtti. Yaşanan deprem sonrası inşa edilen TOKİ konutlarıyla birçok ailenin borçlandırıldığını anımsatan Kava, “AKP bu depremi ranta çevirerek para topladı. Ancak toplanan paraları kendi yandaşlarına dağıttı. Toplanan parayla Kürt çocuklarının asimile edecek kurum ve kuruluşlar inşa edildi. Mağdur aileler için bir şey yapılmadı. Hükümet ise televizyonlarda propaganda yaparak, halka el uzattığını söylüyordu” diye konuştu. 
 
TMMOB: KAR VE RANT ODAKLI İMAR ANLAYIŞI DEVAM EDİYOR
 
TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu da depremin yıldönümünde yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “yara sarma politikalarının iflas ettiği” vurgulandı. 
 
Devamında ise “Kar ve rant odaklı piyasa mekanizmasına teslim eden planlama ve imar anlayışını pekiştirerek uygulamaya devam edilmektedir. Israrla sürdürülen bu plansız ve kendiliğinden kentleşme politikaları nedeniyle, ülkemizin farklı yârlerinde yaşanan her yeni deprem, acıları yeniden yaşatsa da, hatalı yapılaşma politikalarının yanlışlarını açıkça gösterse de, başta deprem olmak üzere doğal olayların afete dönüşmesini önlememiştir” denildi. 

Hükümete “Türkiye Afet Müdahale Planı”nın gözden geçirilmesi çağrısında bulunan açıklamada, “Bize düşen görev bu depremi unutmamak ve unutturmamak olduğudur. Yaşamını yitiren yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz” ifadeleri yer aldı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.