Tutuklu Belediye Eşbaşkanı Özbay: Bazid iradesine yine sahip çıkacak

Kayyumların toplumsal hafızayı yok ettiğini belirten Doğubayazıt Belediyesi'nin tutuklu Eşbaşkanı Rohat Özbay,"Bazid'in iradesi açık ve nettir. Bazid iradesine yine sahip çıkacaktır. Bunu biliyor, buna inanıyoruz" dedi.

Tutuklu Belediye Eşbaşkanı Özbay: Bazid iradesine yine sahip çıkacak
25 Aralık 2018 Salı 13:23

banner225

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlere yaklaşılırken partilerin adayları ve seçim politikaları da netleşmeye başladı. 2014 seçimlerinde Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde Rohat Özbay ve Delal Tekdemir  yüzde 62.46 oranında oy alarak belediye eşbaşkanlığa  seçilmişti. Eşbaşkanlar ve belediye meclis üyeleri 23 Ocak 2017 tarihinde gözaltına alınırken 24 Ocak'ta da yerlerine kayyum atanmıştı. Gözaltından 14 gün kaldıktan sonra tutuklanan ve Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde bulunan Özbay, yargılama süreci, kayyum politikası ve yerel seçime ilişkin tutuklu gazeteci Nedim Türfent aracılığıyla Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuştu.

Yargılandığı dava kapsamında bugüne kadar 5 duruşma görüldüğünü ve sürekli olarak "eksikliklerin tamamlanması" gerekçesiyle ertelendiğini belirten Özbay, "Böylece tutuklu süresi infaza dönüştürülüyor" dedi.  Dosyanın gizli tanık beyanları çerçevesinde hazırlandığını da söyleyen Özbay, yargılamanın siyasi olduğunu dile getirdi. 

'MİLLET İRADESİ ONLAR İÇİN YÖNETİMSEL BİR ARGÜMAN'

Halkın iradesine kelepçe vuranların sürekli "Millet İradesi"nden bahsettiklerine dikkat çeken Özbay, "Millet iradesinden bahsedilmesi yöntemsel bir argümandır. Bir toplumsal mühendislik mekaniği ile oluşturulan algılar vasıtasıyla yeni bir tasarımın hayata geçirilmesi söz konusu. İktidarın beklentisi dışında vücut bulan bir irade kabul edilmemektedir. Seçimlerden çoğunluğun desteğini alanın söz söyleme ve tasarrufta bulunma yetkisi elde ettiği diğerinin sesinin çok cılız bırakıldığı ya da hiç duyulmadığı bir şekilde demokrasiden dahi söz etmek artık çok güç. Katı bir monolitik durum söz konusu" dedi. 

'İKTİDARIN OLDUĞU YERDE EZİLEN DE OLACAKTIR'

Belediyecilik anlayışlarında iktidarı sıfırlamayı amaçladıklarını belirten Özbay, "İktidarın olduğu yerde hükmedilen-ezilen de olacaktır" diyerek bu sebeple kararların yerelden alındığı bir sistemi hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi. 

'KAYYUMLARI ATADIĞINIZ YERDE ADAY GÖSTERİN'

Erdoğan'ın "yeniden kayyum atarız" açıklamasını anımsatan Özbay, "Yerel yönetim seçimlerinde HDP adaylarının kazanması durumunda tekrar kayyum atanacağının beyan edilmiş olması, iradeye tekrar kelepçe vurma amaçlıdır. İstenilenin dışında bir irade sergilemesi halinde bunun kabul edilmeyeceğinin açıkça ilanı ve bir ön alma hamlesidir. Bu haliyle artık bir meşruiyetten söz edilemez.  Rıza üretmek amacıyla türlü mekanizmalar kullanılıyorken artık buna dair gerek duyulmamakta. Verili mekanizmalarıyla istedikleri sonucu elde edemeyince 'zor' a başvuracaklarını açık bir şekilde dillendirmektedir. Seçime gitmenin anlamı nedir? Madem iradeyi reddedeceksiniz, o kadar emek, mesai ve nakit harcamaya gerek yoktur! Bir ekonomik darboğaz yaşandığı malum, hazineye böylesi bir yük de bindirilmesin hiç olmazsa! Merkezden yapılacak atamalar çok daha kolay ve masrafsız olacaktır. Nasıl olsa şekil olarak yasaya uygun ama öz olarak hukuka aykırı bir çok düzenleme yapılmakta. Nitekim 674 Sayılı KHK ile belediye kanununda yapılan değişiklik sonucunda belediyelere kayyum atanması mümkün hale getirildi. Buna dayanılarak seçimle göreve gelmiş olanların görevden uzaklaştırılarak yerlerine merkezin yereldeki temsilcileri atanmıştır. Ki bunların çok başarılı çalışmalar yürüttükleri ve toplum nezdinde kabul gördükleri ileri sürülmektedir. Şayet öyleyse , insanlar kayyumları destekleyecektir. Dolayısıyla kayyumları atandıkları yerlerde aday gösterin" çağrısında bulundu. 

'HALKI TEHLİKE OLARAK GÖRÜYORLAR' 

Kayyumların belediyeleri kalekollara çevirdiklerini kaydeden Özbay,"Etrafı bariyerlerle çevrili, güvenlik önlemlerinin had safhada tutulduğu, çalışanların dahi aranarak içeriye girebildiği bir belediye, insanları tehlike olarak görüyor demektir. Bu anlamda kendisine tehlike olarak gördükleriyle barışık olmaları beklenemez" dedi.

'HAFIZA HEDEFLENİYOR'

Kayyumların Kürt kültürel değerlerine de saldırıda bulunduğuna dikkat çeken Özbay,"Hafızasını yitiren, hafızası silinen bir toplum sağlıklı bir muhakeme yapma yeteneğini de kaybeder. Bu haldeki bir toplum istenilen kıvama getirilebilir ve istenen şekil verilebilir. İstenileni yapar, söylenilene inanır artık. Bir nevi mankutlaşır (Bilinçsiz köle). Ehmedê Xanî de bir toplumsal hafızadır. Bazid'de bulunan heykeline yönelinmiş olması bu hafızanın hedeflendiğine delalet etmektedir" tespitinde bulundu. 

'BAZİD'İN İRADESİ AÇIK VE NET'

Yerel seçimlerde Bazid'deki sandık sonuçlarını öngörmenin zor olmadığını ifade eden Özbay, 1999'dan bu yanan HDP'nin geldiği gelenekteki partilerin aldıkları oy oranlarını hatırlatarak, 

"1999 yılı seçimleri yüzde 51, 2004 yılı seçimleri yüzde 57, 2009 yılı seçimleri yüzde 62, 2014 yılı seçimleri yüzde 63 oy oranı ile bu siyasi geleneği temsil eden partiler lehine sonuçlanmıştır. Bazid'in iradesi açık ve nettir. Bazid iradesine yine sahip çıkacaktır. Bunu biliyor, buna inanıyoruz" dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.