Turan: 16 bakanlığın bütçesi görüşüldü bir virgülü değiştirmediler

Muhalefetin sermaye ve savaş bütçesi olarak tanımladığı 2019 yılı bütçesinin komisyonlardaki tartışmaları değerlendiren HDP Milletvekili Rıdvan Turan, “16 bakanlığın bütçesi görüşüldü ve muhalefet bu bütçenin virgülünü bile değiştiremedi. Yani Meclis’in sadece sarayın basit bir uzantısı olduğunu gösteriyor” dedi.

Turan: 16 bakanlığın bütçesi görüşüldü bir virgülü değiştirmediler
27 Kasım 2018 Salı 15:46

Muhalefetin sermaye ve savaş bütçesi olarak tanımladığı 2019 yılı merkezi bütçe, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek, genel kurula gönderildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, tartışmalı geçen bütçe görüşmelerini değerlendirdi. 

‘ÜLKENİN NİTELİĞİ BÜTÇESİNE BAKILARAK ANLAŞILIR’

Sunulan bütçenin ülkenin aynası olduğunu dile getiren Turan, “Bir ülkenin niteliğini anlamak için iki şeye bakmak lazım. Bir insanlar nasıl ölüyor, iki devlet bütçesini nasıl yapıyor. İnsanların nasıl öldüğü, o ülkedeki insan haklarının ne düzeyde olduğunu gösterirken, bütçe ise, aslında ülke olarak neye öncelik verdiğinizi, neyi eksik gördüğünüzü, neyi destekleyeceğinizi gösteriyor. Bu bütçe görüşmelerinde de anlaşılan şey, devletin kendi önceliği oldu” diye belirtti.

‘YENİ BİR TÜRKİYE KURMAK MÜMKÜN’

“Bütçe’de sağlık, kadın, emekçi ve eğitim yok” diyen Turan, şöyle devam etti: “Bütçeye bakıldığında, kamusal alanın tasfiye sürecinin devam ettiği, devletin kamusal alana bütçe ayırmayı, yatırım yapmayı bir kenara bıraktığı bir tablo ile karşı karşıyayız. Sağlık ve eğitim bütçesinde görece bir artış yapılmış olsa da, sonuçta artan kur bu farkı kapattı. Yine bakıldığına, sağlığın kamusal bir hak olmasından kaynaklı olarak, yani ortalama vatandaşın sağlık ya da eğitim koşullarının iyileştirmesine dönük bütçe ayrılmadı, ayrılan bütçe, sağlık ya da eğitim tekellerine ayrıldı. Bir diğer konu ise, güvenliğe ayrılan pay. Bu da eğitimi olmayan, sağlığı olmayan, kadını görmeyen bütçenin bir savaş bütçesi olduğunu gösteriyor. Sırf güvenliğe ayrılan para ile bir Türkiye’nin daha kurulması mümkün.”

 ‘SAVAŞA DEVAM BÜTÇESİ’

Güvenlik alanına ayrılan bütçeye dikkat çeken Turan, “bu bütçe mevcut iktidarın Kürt meselesinde daha saldırgan, daha imhacı ve daha asimilasyoncu davranacağını gösteriyor. Türkiye sermayesini ve tekkelerini uluslararası özellikle de Ortadoğu’daki pastada daha fazla pay almak için, oradaki anti Kürt temelli siyaset sürecine devam edecek anlamına geliyor” diye konuştu. 

‘DEVLET TAM ANLAMI İLE TARIMDAN ÇEKİLMİŞ’

Turan, Tarım Bakanı’nın görüşmeler sırasında yaptığı konuşmaların lafta kaldığını vurgulayarak, “Tam anlamı ile devlet tarım alanında çekilmiş. Eskiden devlet tarımsal piyasalarda da bir dengeleyici rol görüyordu. Şimdi oradan çekildi ve Anadolu’da ki çiftçiyi tohum ve tarım tekeleri ile baş başa bıraktı. Yani ülkenin tarımını uluslararası tarım tekellerine peşkeş çekildi” dedi. 

‘EMEKÇİ YOK’

Turan, “Çalışma Bakanlığı’nın bütçesinde emekçi yok. Böyle matrak bir şey olabilir mi?, Yine Kültür Turizm Bakanlığı, Türki filmlerinin uluslararası alanda kaç milyon dolardan pay biçildiğini coşku ile anlatıyor ama sette yer alan emekçilerden tek bir kelime edilmiyor. Yani emekçilerden iki laf edilmedi orada. Aslında egemenler kendi egemenliklerini nasıl sürdüreceklerini,  önümüzdeki kısa, orta ve uzun vadede, ne tür enstrümanları kullanacaklarını bütçede göstermiş oldular. Yine bütçede ezilenler yok, işçiler, emekçiler yok, kadınlar yok, gençler yok. Yalnızca AKP kendi imgeleminde görmek istediği Türkiye’yi bütçede yarattı” diye konuştu.  

‘BİR VİRGÜL BİLE DEĞİŞTİRİLMEDİ’

Turan, bütçe görüşmelerine gelen AKP’li vekil ve bakanlara dair gözlemlerini ise şu şekilde anlattı: “Sarayda bunların kollarının altında dosya vermişler ve onlara gidin bu formaliteyi hal edin demişler.  Bakın, 16 bakanlığın bütçesi görüşüldü ve muhalefet bu bütçenin virgülünü bile değiştiremedi. Yani muhalefetin bir virgül bile değiştirememesi, Meclis’in sadece sarayın basit bir uzantısı olduğunu gösteriyor.”

‘CHP EKSİK KALDI’

Görüşmelerde muhalefetin tutumuna da değinen Turan, İYİ Parti’nin iktidardan daha çok HDP’ye muhalefet ettiğini belirterek, şunları söyledi: “CHP’nin eksik gördüğüm tarafına ise şimdi Türkiye’nin esastan sorunları var. Bu esastan sorunları bir biçimde temel almadıktan sonra, diğer alanlarda kuşkusuz muhalefet edebilirsiniz ama biraz tali kalır. Yani siz Milli Savuma Bakanlığı’na ‘Paşam bu para size yeter mi? kurban olayım az daha arttıralım’ mantığında iseniz, o başka bakanlığın bütçesinde yapacağınız muhalefetin sahiciliğini ortadan kaldırır. Ben CHP’nin o konuda eksik kaldıklarını çok açık söyleyebilirim. Yoksa o arkadaşlar da kimi yerlerde sert muhalefet yaptılar. Ben gerçek anlamda muhalefeti HDP’nin yaptığını düşünüyorum. Hatta HDP Meclis’te olmasaydı belki de bütçe görüşmeleri sarayda yapılacaktı diye düşünüyorum.”

‘PATRONLAR VE 300 ADAM’

Bütçe görüşmelerinde yer alan bakanların genelde patronlardan oluştuğunu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 300 kişilik bir koruma ve ekiple geldiğini hatırlatan Turan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu ülke çok köklü iki kriz yaşıyor. Bir Kürt meselesinden kaynaklı kriz, diğeri de, yanlış sermaye birikim modeli ile içinde bulunduğu ekonomik kriz. Bu iki dinamik bir birine görevdeşlik etkisi yaratıyor. Bunu sürdürmenin bir yöntemi var. Ekonomiyi olduğu gibi patronlara devredersin, dersin ki kardeşim alt sınıflar, yoksul, emekçi, işçileri boş geç, senin sermaye birikim mantığın neyi öneriyorsa onu yap. İkincisini de böyle bir İçişleri Bakanı getirirsin ve dersin ki, muhalefete ilişkin kim ne söylüyorsa söylesin, sen bunu terörize et. 300 kişi ile de oraya gelerek boy göster ve bu işin arkasında olduğunu hissettir. Patronlar ve 300 adam. Sonuç itibari ile varlığını patron ile polis sopasına bağlayan iktidarın, hazırladığı bütçe patron ve polis sopaları arasında yapıldı.” 

MA / Selman Güzelyüz 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.