Temizlik işçilerine kesilen ceza Meclis gündeminde

Gaziemir Belediyesi’nde çalışan ve 1 Mayıs’ı kutladıkları için haklarında para cezası kesilen işçilerin durumu Meclis gündemine taşındı. 

Temizlik işçilerine kesilen ceza Meclis gündeminde
20 Mayıs 2020 Çarşamba 13:03

banner225

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, Gaziemir Belediyesi’nde görevli temizlik personeline yasaktan muaf olmalarına rağmen 1 Mayıs’ı kutladıkları için para cezası kesilmesini Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıtlaması istemiyle soru önergesi sunan Beko,  1 Mayıs Bayramı’nın keyfi kısıtlarla, yasaklarla ve cezalarla anılmasına yol açacak uygulamaların kabul edilemez olduğuna vurgu yaparak, cezaların bir an önce kaldırılmasını istedi. 

İŞÇİLER YASAKTAN MUAFTI

Beko önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Emekçilerin görev yerlerine araçlarla, korna çalarak ve marş söyleyerek gittikleri gerekçesiyle kesildiği anlaşılan cezanın, ilgili uygulamanın temizlik işçilerini yasaktan muaf tatmasına rağmen yapılmış olduğu açıktır. 1 Mayıs İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma günüdür. Bu günün anmasının keyfi kısıtlarla, yasaklarla ve cezalarla anılmasına yol açacak uygulamaların ortadan kaldırılması gerekir.” 

Beko, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu: 

“ *Yetki aşımı kapsamında olduğu anlaşılan bahse konu uygulamanın sonuçlarının ivedilikle ortadan kaldırılması için gerekli adımlar atılmış mıdır?

*Görevleri gereği ve kamu sağlığını teminen işlerinin başına gitmekte olan emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün ruhuna, akla ve hukuka aykırı biçimde, marş söyledikleri ve temizlik aracını süsledikleri gerekçesiyle, işlem tesis edenlere dönük kanunun vermediği yetkiyi kullanmaktan ötürü Bakanlığınızca yürütülmekte olan disiplin soruşturması var mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

* Bahse konu işlemin Gaziemir İlçe Belediyesi Meclisi AKP Grup Başkanvekilince kamuoyuna duyurulmuş olması uygulamanın siyasi niteliğini ortaya koymaktadır. İlgili meclis grup başkanvekillerine Bakanlığınızın Anayasada ve yasalarda bu hususlarda bilgi vermesi görevi bulunmakta mıdır? 

* Eğer böyle bir göreviniz yoksa ilgili meclis grup başkanvekiline bu bilginin ulaştırılmasında ötürü hakkında disiplin soruşturması yürütülen personeliniz bulunmakta mıdır? Varsa sayısı kaçtır? 

*Bahse konu işlemlerin ivedilikle iptali ve sorumluların hesap vermeleri için atmayı planladığınız adımlar hangileridir? Bu adımların, hangi zaman diliminde atılması planlanmaktadır?”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.