TBB Başkanı Feyzioğlu’ndan ‘alternatif baro’ açıklaması

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Avukatlık Kanunu’ndaki değişiklik tartışmalarına ilişkin, ‘’Bir ilde isteyenin istediği kadar baro kurması Anayasa'nın ruhuna aykırı. Çoklu baro, alternatif baro, FETÖ'nün PKK'nın ve DHKP-C'nin hayalidir” açıklaması yaptı.

TBB Başkanı Feyzioğlu’ndan ‘alternatif baro’ açıklaması
08 Mayıs 2020 Cuma 17:57

banner255

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, gazetecilerle bir araya gelerek, gündeme dair gelişmelere dair kimi değerlendirmelerde bulundu. Avukatlık Kanunu'nda bazı değişikliklerin yapılmasına ilişkin süreci ve tartışmaları yakından takip ettiğini söyleyen Feyzioğlu, konu hakkında bilgisi olan ve sürecin içinde bulunan milletvekilleri ile çok yakın görüşme içinde olduğunu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile de sürekli görüştüğünü belirtti. Feyzioğlu, daha önce sosyal medyada dolaştırılan taslağa işaret ederek, ‘’Gerçekten de öyle bir taslak ne gündemdedir ne günceldir. Ancak farklı bir çalışma şu anda Mecliste gayriresmi olarak yürümektedir. Meclis çalışmaya başladığında da anladığım kadarıyla teklife dönüşecektir” dedi.

 ‘ANADOLU BAROLARI GÖRÜNÜR HALE GELECEK’  

 Feyzioğlu, söz konusu çalışmaya değinerek, şunları söyledi: ‘’Çalışmanın amacının baroları zayıflatmak olmadığı, altı çizilerek görüştüğüm her sayın milletvekili, bakanlık yetkilisi ve her düzeyde devlet yetkilisi tarafından ifade edilmiştir. Yani baroları zayıflatmak amacı vardır diye gündeme getirilen sözlere itibar etmeyiniz denmektedir.” Feyzioğlu, yeni düzenlemeye ilişkin kendisine, “Sistemde yok sayılan Anadolu barolarının da sistemde var olduğunun altını çizmenin amaçlandığının" söylendiğini dile getirdi.

 ‘BÖYLE BİR PROJE OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM’

 Görüştüğü yetkililerin kendisine, “Asla baroların sesini kısmıyoruz, sesi kısılmış olanlara ses vermeye çalışıyoruz, niyetimiz budur” şeklinde açıklama yaptığını belirten Feyzioğlu, “Yine çok güvendiğim, çok yakından görüştüğüm isimlerden öğrendiğimiz üzere, yazımı taslak olarak bitirilmiş metinde bu yoktur. Nitekim, bir ilde isteyenin istediği kadar baro kurması, barolara kayıt zorunluluğunun kalkması gibi bir düzenleme Anayasa'nın açık hükümlerine ve ruhuna aykırı olacaktır. Çünkü barolar ve barolar birliği herhangi bir meslek odası değildir. Anayasa’da da yeri vardır. Şu anda böyle bir projenin olduğunu düşünmüyorum, böyle bir izlenim edinmedim. Hepsinden önemlisi, çoklu baro, alternatif baro, FETÖ'nün PKK'nın ve DHKP-C'nin hayalidir” diye konuştu. 

‘TASLAKTA NELER OLDUĞUNU BİLMİYORUM’

 Feyzioğlu, şöyle devam etti: ‘’Daha önce de açık söyledik, devletimizin en üst karar makamlarına da ulaşarak ben anlattım. Çoklu baro sistemine eğer geçilecek olursa, yani bir ilde birden çok baro kurulsun dendiğinde, DHKP-C sempatizanları kendi barolarını, FETÖ sempatizanları kendi barolarını PKK sempatizanları kendi barolarını kurma faaliyetine girerler. Eğer barolarda bir antidemokratik temsil sistemi olduğu düşünülüyorsa bu çözülür, çalışmalar yapılır ama çoklu baro ayrı bir şeydir. Ne TBB'nin ne de Türkiye'deki bir tek baronun bunu kabul etmesi, istemesi mümkündür. Sorun eğer temsilde ve demokratik seçimlerdeyse bu oturulur, şöyle yapılır denir, biz de düşüncelerimizi teklif somutlaştığında çok açık ve net şekilde ortaya koyarız. Önümüzdeki hafta kamuoyuna açıklanır, orada da biz somut açıklamamızı yaparız. Taslak bitmiş, fikrim var, içinde neler olduğunu biliyorum. Adı üstünde taslak, teklife dönüşme öncesinde muhakkak bize sorulacaktır. O noktada da önümüze metni alarak, bir hukukçu ciddiyetiyle açıklarız. Çoklu baro, alternatif baro, barolara kayıt zorunluluğunun kaldırılması kırmızı çizgidir, bunlar hiç kimse için kabul edilemez. Devletimiz de hiç zannetmiyorum, akışın farklı bir yöne doğru seyretmesine izin versin.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.