Siirt Devlet Hastanesi'ndeki sorunları Meclis gündemine taşıdı

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Siirt Devlet Hastanesi’nde yaşanan aksaklıkları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

Siirt Devlet Hastanesi'ndeki sorunları Meclis gündemine taşıdı
12 Kasım 2018 Pazartesi 12:44

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Siirt Devlet Hastanesi’nde yaşanan sorunlara ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 

Önergede, Siirt Devlet Hastanesi’nin yeni binasına taşınmasının üzerinden dört yıl gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen sorunların çözülemediğine ilişkin şikâyetlerin devam ettiği ifade edildi.

Beştaş, “Binanın çeşitli yerlerinde dökülmeler olduğu, su tesisatında yaşanan sorunlardan kaynaklı hizmetlerin aksatıldığı, taşeron olarak çalışanların dönem dönem ödemelerinin aksatıldığı, tüm bölümlerin hizmet verememesinden kaynaklı olarak yurttaşların hala çevre illere gitmek durumunda kalmaları başlıca sorun alanlarıdır. Döner sermayeden yeterli para olmamasından türü malzeme alınmıyor oluşu ve mevcut malzemelerin onarılmaması da sağlık hizmetinde aksamalara yol açmaktadır. Nitekim sağlığa erişim hakkı Anayasal bir hak olarak güvence altında olmasına rağmen, Siirt Devlet Hastanesi’ndeki teknik yetersizlikler yurttaşların bu hakka erişimini engellemekte ve ne yazık ki acil müdahale gerektiren durumlarda yurttaşa bir cevap verememektedir. Diğer yandan hastanelerde çeşitli bölüm ve hekim eksiklikleri bulunmasına rağmen çok sayıda hekimin haklarındaki güvenlik soruşturmaları gerekçe gösterilerek atanmamaları da hastaneler ve yurttaşlar açısından sorun teşkil etmektedir” dedi.

Beştaş, Bakan Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

“*Siirt Devlet Hastanesi’nde kaç tıbbi bölüm bulunmaktadır? Hâlihazırda hizmet veren branşlar hangileridir?

*Siirt Devlet Hastanesi’nde bulunmayan bölümlerin açılması söz konusu olacak mıdır? Şayet bu yönde bir çalışma var ise bu eksiklikler ne zaman giderilecektir?

*Hâlihazırda hastanede görev yapan hekim ve sağlık çalışanı sayısı nedir? Siirt Devlet Hastanesi’nde hangi bölümler için kaç hekim ve sağlık çalışanı ihtiyacı bulunmaktadır? 

*Siirt Devlet Hastanesi’nde hangi hizmetler taşeron firmalar aracılığı ile alınmaktadır? 

*Personel ödemelerinin aksatılmasının sebebi nedir? Ödemelerin aksatılmaması için hangi önlemlerin alınması düşünülmektedir?

*Siirt Devlet Hastanesi’nde tedavi olanaklarının yetersizliği sebebiyle diğer illere sevk oranı nedir? Bu sevkler hangi eksikliklerden kaynaklı olmuştur?

*Hastanenin döner sermayesinde bulunan paranın eksik olduğuna dair iddialar doğru mudur? Döner sermayede yeterli para olmamasının sebebi nedir?

*Mevcut durumda pek çok yerde hekim eksiği olmasına rağmen hekim ve sağlık görevlilerinin atanmama sebebi nedir? Burada bir kamu zararı söz konusu değil midir? Yurttaşların sağlığa erişim hakkının sağlanmasına dönük hangi çalışmaların yapılması gündeminizde olacaktır?”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.