Sarısözen: Türkiye’ye izin verirse ABD’nin pozisyonu sıfıra iner

Gazeteci-yazar Veysi Sarısözen, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük olası bir askeri operasyonuna dair tutumunda pürüzlü ve belirgin olmayan noktalar barındıran ABD’nin operasyona destek vermesi durumda bölgedeki pozisyonun sıfıra ineceğini belirtti.

Sarısözen: Türkiye’ye izin verirse ABD’nin pozisyonu sıfıra iner
15 Aralık 2018 Cumartesi 13:39

banner255

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bir süredir üst perdeden hedef aldığı Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik askeri operasyona yakın zamanda başlanacağı sözlerinin ardından bu yönde atılan ilk adım, Federal Kürdistan Bölgesi’nde yer alan Maxmur mülteci kamp ve DAİŞ’in saldırısında kurtarılan Şengal’in Türk savaş uçakları ile bombalanması oldu. Önceki gece yapılan saldırıda 4 sivil hayatını kaybederken, atılan bu adım sonrası Irak Hükümeti Türkiye’ye nota verdi. 

Bu saldırının ardından Türkiye’nin tehditlerin ötesine geçip, Özerk Yönetim’in ‘seferberlik’ ilan ettiği Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük askeri bir operasyon macerasına girme ihtimalini ve ABD’nin bu adıma dönük yaklaşımının ne olacağını gazeteci ve yazar Veysi Sarısözen değerlendirdi. 

Sarısözen, “Yapılacak olası bir saldırı Rojava’ya değil,  Suriye’nin bütünlüğünedir” dedi.

Sarısözen, AKP'nin operasyon açıklamaları ve Şengal ile Mahmur'a yönelik hava harekatıyla ABD'nin bu konudaki tavrını test ettiği görüşünde.

ABD’nin yaptığı açıklamada ise, pürüzlü noktalar barındırdığını belirten Sarısözen, bunu “Açıklamada Türkiye’nin ABD askerlerinin bulunduğu herhangi bir bölgeye yapacağı operasyonun endişe vereceği söyleniyor. Bundan çıkan sonuç; ABD askerlerinin olmadığı yerlerde olası herhangi bir operasyona karşı ABD’nin alacağı pozisyon belirgin değil.  Dolayısıyla pek çok bilinmezlik var” sözleriyle açıkladı.

‘HUSUS ABD’NİN NE YAPACAĞI’

YPG’nin DAİŞ çetelerine karşı elde ettiği başarılardan dolayı Türkiye’nin korkuya kapıldığını söyleyen Sarısözen, “Türkiye, YPG’nin başarısını önlemek, DAİŞ çetelerine kan vermek üzere hareket ediyor.  Gördüğümüz kadarıyla ÖSO adı altındaki çeteler de Türk devleti ile birlikte bu operasyonda hareket edeceklerini söylüyor. Büyük olasılıkla Türk devleti bu ÖSO çetelerini Rojava’ya karşı bir mayın eşeği gibi öne sürmeyi düşünüyor. Buradaki kritik durum ABD, Türk devletinin hava saldırılarına izin verecek mi? Bu soru çok önemli. Eğer böyle bir hava sahası açması söz konusu değilse ne Türkiye devletinin askeri birlikleri ne de ÖSO çeteleri Kürt halkının mücadelesi karşısında duramaz. Biz bunu Efrin savaşında gördük. Efrin savaşı esnasında hava sahası açılmadığı süreçte ne Türk devletinin askeri güçleri ne de oradaki çeteler YPG güçlerine karşı bir başarı elde edebildiler. Dolayısıyla ana husus ABD’nin ne yapacağı?” diye konutu.

SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ HESAPLARI

Sarısözen, AKP'nin askeri operasyona dair şu anda YPG kontrolündeki Eşme bölgesinde bulunan Süleyman Şah Türbesi'ni tekrar eski yerine götürmek gibi kimi hesapları olabileceğini de belirtti.

Sarısözen, "Böyle bir hareket yapabilmeleri için Rojava’da geçmek zorundalar. Bu da büyük bir çatışma demektir.  Dolayısıyla Türk devleti saldırgan politikasından ısrar ediyor. Ve zaman onun bu saldırganlığını ve kendisini geriletmenin zamanıdır. Ben öyle tahmin ediyorum ki bu onun son oyunudur. Eğer Türk Devleti burada püskürtülürse bir daha Rojava’yı tehdit edemez” dedi.

'ABD'NİN ROJAVA'NIN DESTEĞİNE İHTİYACI VAR'

ABD’nin operasyona izin vermesi halinde ise, Rojava’daki pozisyonunun sıfıra ineceğini ifade eden Sarısözen, şöyle devam etti: “Bu ABD için bir kumar olur. Esas olarak da ABD’nin stratejik hedefi DAİŞ’ten çok İran devletidir. İran devletine karşı eğer bir engelleme yapmak istiyorsa, onun Rojava’nın desteğine ihtiyacı var. Yani Rojava’nın ABD’nin desteğinden çok daha fazlası, ABD açısından geçerlidir. ABD, Rojava’sız Ortadoğu’da bir milim ileriye gitme şansına sahip değildir. Dolayısıyla stratejik olarak bakıldığında, ABD’nin Türk devletinin operasyonuna göz yumması çok zayıftır. Buna karşı Efrin'de olduğu gibi küçük bir alana diyelim ki Süleyman Şah Türbesi'ni taşıma gibi komik bir gerekçeyle ona bir ikramda bulunma ihtimali var mıdır derseniz? Bu her zaman olabilir.” 

‘ABD İÇİN KOLAY DEĞİL’

Sarısözen, ABD’nin Kürt güçlerini “kendi çizgisine çekmek için” belli yerlerde Türkiye’nin operasyonlarına izin verme durumunun da olabileceğini dile getirdi.

Sarısözen, “ABD başından beri Rojava ile PKK’yi karşı karşıya getirici sinsi bir takım adımlar atıyor. Bunu hepimiz görüyoruz. Yani onların istediği Rojava’yı güneyleştirmek, Öcalan'ın ideolojisinden uzaklaştırmak. Fakat çok geç kaldılar. Çünkü Rojava halkı, Apocu halk olarak örgütlenmiş durumda. Sağlam bir görüşü ve inancı var. Dolayısıyla bunları geriye püskürtmek ABD için kolay değildir” ifadelerini kullandı. 

‘TÜRK DEVLETİ NE YAPACAĞINI ŞAŞIRMIŞ DURUMDA’

İldib'te yaşanan gelişmelere de işaret eden Sarısözen, şunları kaydetti: "İldib meselesinde Rusya ve Şam yönetiminin tutumu net. Bunlar diyor ki, çeteler İdlip'ten çıkmalı. Fakat diğer taraftan da Türk devleti ile diplomatik ilişkiler halindeler. Rusya, AKP'nin yerel seçimlerde başarı kazanması için İdlib operasyonu ertelemeyi düşünüyor. Rusya diyecek ki, sen seçimleri kazan ben de ardından İdlib’i cihatçı çetelerden temizleyeceğim. Burada önemli olan husus, Türk devleti Ortadoğu’da stratejik dengeleri arasında cambazlık yapmaya çalışıyor. Fakat gittikçe alanı daralıyor. Örneğin Ukranya ile Rusya arasındaki sürtüşmeden Karadeniz’de kritik sorunlara yol açıyor. Yani Türk devleti ne yapacağını şaşırmış durumda. Çünkü Suriye’deki pozisyon nedeniyle Rusya ile beraber olmak zorunda iken, diğer tarafta Karadeniz’deki pozisyonu itibariyle de Ukrayna ile birlikte hareket etmek zorunda."

'ACEMİ BALIKÇI' BENZETMESİ

Bu tabloda AKP'nin dış politikadaki konumunu ise, bir ayağı kayıkta, diğer ayağı iskelede olan “acemi balıkçı"ya benzeten Sarısözen, bunu "Balıkçının bir ayağını kayıkta bıraktığı, diğer ayağını iskeleye attığı andan itibaren kayık yavaş yavaş denize açılır ve bu kişinin bacakları ikiye ayrılarak denize düşer. Türk devletinin bu pozisyonu acemi balıkçının pozisyonundan hiç farklı değil. Dolayısıyla pazarlıklar olacaktır. İşte seçimler için Rusya İdlib operasyonunu erteleyecektir. ABD, YGP güçlerini kendi pozisyonlarına çekmek için zaman zaman Türkiye devletine bazı destekler vereceklerdir. Fakat tüm bu hesaplaşmaların sonunda Türkiye kesinlikle kaybedecektir ve zaten şimdi de bence kaybetmiştir" sözleriyle açıkladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.