Osman Kavala'dan 'yargı reformu' değerlendirmesi

Osman Kavala, 'Somut delil olmadan, nesnel bir değerlendirme yapılmadan, ağır suçlamalar içeren iddianameler hazırlayan savcıların da bu konuda büyük bir sorumluluğu var' dedi.

Osman Kavala'dan 'yargı reformu' değerlendirmesi
20 Kasım 2020 Cuma 16:05

AKP'nin hukuk reformu' açıklamalarını değerlendiren tutuklu iş insanı Osman Kavala, "Uydurma suçlamalarda cezaevindeyiz. Adalet Bakanı'nın yaptığı açıklamalar yeterli değil" dedi.

Gazeteci Barış Yarkadaş, 18 Ekim 2017'de gözaltına alınarak tutuklanan iş insanı Osman Kavala'nın AKP'nin 'hukuk reformu'na ilişkin yaptığı değerlendirmeleri aktardı.

'SAVCILARIN DA SORUMLULUĞU VAR'

TV 100'de Ahu Özyurt'un sunduğu 'Sağlı-Sollu' programına katılan gazeteci Barış Yarkadaş şunları söyle:

 "Ben Osman Kavala'ya TV 100 için sordum. Bu hukuk reformu ile ilgili ne düşünüyorsunuz?" diye sordum. Şunu söylüyor Osman Kavala; 'Somut delil olmadan, nesnel bir değerlendirme yapılmadan, ağır suçlamalar içeren iddianameler hazırlayan savcıların da bu konuda büyük bir sorumluluğu var. Anladığım kadarıyla HSK'nın incelediği dosya beraat ettiğim Gezi Davası ile ilgili. Tahliyemi engelleyen casusluk kurgusu üzerine oturtulmuş. Yeni iddianamenin de incelemeye alınmasını düşünüyorum.' 

'AÇIKLAMALAR YETERLİ DEĞİL'

Ardından da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile ilgili konuşuyor; "Adalet Bakanı tutuklamaların istisnai olması gerektiğini söylüyor. Kanaatimce zihniyetin değişmesi için. Bu ifade yeterli değil. Hukuksuz tutuklamaların, özgür yaşama hakkının gaspı olduğunun ve suç sayılması gerektiğinin kabul edilmesi önemli" diyor.

Özetle şunu söylüyor Osman Kavala; "Haksız hukuksuz bir biçimde tutuklandık. Tutukluğumuz devam ediyor. Uydurma suçlamalarda cezaevindeyiz. Adalet Bakanı'nın yaptığı açıklamalar yeterli değil."


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.