Ortak çağrı: Savaşı durduralım

HDP, HDK, DTK ve DBP, Türkiye halklarını Kuzey Suriye’ye yönelik saldırıyı durdurmak için harekete geçme çağrısı yaptı.

Ortak çağrı: Savaşı durduralım
09 Kasım 2019 Cumartesi 16:01

banner225

HDP, HDK, DTK ve DBP, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyon hazırlıkları konusunda basın toplantısı düzenleyerek, “Savaşa hayır” dedi.

HDP Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında HDK Eş Sözcüleri Gülistan Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu, DTK Eş Başkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile DBP Eş Başkanları Sebahat Tuncel ve Mehmet Aslan adına basın metnini Koçyiğit okudu.

Koçyiğit’in açıklamasında öne çıkan başlıklar şöyle:

“Bundan tam 21 yıl önce bugün, Sayın Abdullah Öcalan şahsında çözüm iradesine karşı yine Suriye’de başlatılan uluslararası plan ve komplonun yıldönümünde tekrar bir savaş planının devreye sokulmuş olması tesadüf değildir. Sayın Öcalan, son avukat görüşmelerinde ‘bir Türk – Kürt savaşı çıkarılmaya çalışılıyor’ tespitinde bulunmuş buna karşı ‘rasyonel devlet aklının devreye girmesi ile çatışmanın zeminini bir haftada ortadan kaldırabileceğini’ söylemiştir. Geldiğimiz tarihsel aşamada işgal ve savaş siyasetini dayatan, Kürt halkının ve kazanımlarının inkârını ve imhasını sürdürmeye çalışan bir iktidar aklı ile karşı karşıyayız.

TÜRKİYE HALKLARI SAVAŞA RIZA GÖSTERMİYOR

“Meşruluğunu yitiren, aciz duruma düşen, kendi içinde çatırdayan iktidar, geçmişteki savaş hükümetleri döneminde olduğu gibi savaştan beslenen, Kürt karşıtlığını kendine bayrak edinen bütün güçleri etrafına toplayarak içinde olduğu krizi aşmak için bölgesel bir savaşı gündeme getirmiştir. Herhangi bir meşruiyeti olmayan bu işgal girişimine ülke içinde meşruiyet sağlamak için meclise savaş tezkeresi getirilmiştir. Bu tezkereye evet diyen bütün partiler bilmeli ki Türkiye halkları bu savaşa rıza göstermiyor, bu savaş ve işgal girişimini onaylamıyor. Bir kez daha Türkiye halkların çıkarları bu partiler tarafından iktidar bloğunun ve müesses nizamın çıkarlarına tercih edilmiştir.

“Meşrulaştırma çabalarına rağmen böylesi bir girişimin uluslararası toplum nazarında da kabul görmediğini bütün açıklığıyla ortadadır.

KÜRT İNKARI VE SOYKIRIMI ANLAMINA GELİR

“Selefi, cihadist çeteleri kullanarak bugüne kadar barış içinde yaşayan Suriye halklarına saldıracak olan iktidar bloğu, DAİŞ barbarlığının başaramadığını başarmaya soyunmaktadır. Kürt inkârı ve soykırımının 21. yüzyılda sürdürülmesi manasına gelen bu yaklaşım halkların direnişi ve barış içinde yaşama iradesi karşısında dün olduğu gibi bugünde kaybedecektir.

SAVAŞI DURDURALIM

“Bütün Kuzey ve Doğu Suriye ile Rojava’dan bugüne kadar Türkiye’ye tehdit değil barış ve kardeşlik mesajları gelmiştir. Kuzey ve Doğu Suriye ile Rojava halkları Türkiye’de yaşayan halkların akrabası, dostu, kardeşidir. Yapılması düşünülen, vicdani ve ahlaki olarak kabul edilemez olan bu saldırı bölgesel istikrarsızlığı tetikleyecek DAİŞ, El Kaide barbar çetelerine alan açacak ve halklar arasında sonu gelmeyen nefret bariyerleri örecektir. Kendi bekası ve kini uğruna savaş kışkırtıcılığı yapan ve ülkeyi bölgesel bir savaşın içine sürükleyen iktidara dur demek bütün Türkiye halklarının sorumluluğudur.

“Türkiye’deki bütün yaşam savunucularına, demokratik kitle örgütlerine, sendikalara, emekçilere, kadın örgütlerine, sivil topluma çağrımızdır; bu savaşı durduralım, ölüm iradesine karşı yaşamı savunalım. Uluslararası kurum ve kuruluşlara, insan hakları ve barış savunucularına, insanlık düşmanı barbar DAİŞ’i yenen Rojava halklarına ve kazanımlarına sahip çıkmaya, halklar arasındaki dostluk ve dayanışmayı güçlendirmeye davet ediyoruz.”


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.