Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik 43 kiloya düştü

Adil yargılanma talebiyle 204 gündür ölüm orucunda olan Avukat Ebru Timtik'in 43 kiloya düştüğünü ve konuşmakta zorlandığını aktaran avukat Şiar Rişvanoğlu, taleplerin derhal yerine getirilmesi çağrısı yaptı.

Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik 43 kiloya düştü
23 Temmuz 2020 Perşembe 15:23

 Tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucu sürüyor. Eyleminin 204’üncü gününe giren Timtik ile 173’üncü gününe giren Ünsal’ın sağlık durumları kritik bir aşamaya ulaştı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Demokrasi İçin Hukukçular ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, 20 Temmuz'da Timtik'i ziyaret etti. ÇHD’li Avukat Şiar Rişvanoğlu, Timtik ile yaptıkları ziyarete ilişkin gözlemlerini anlattı. 
 
43 KİLOYA DÜŞTÜ
 
Timtik'in 43 kiloya düştüğünü, ellerinin bazı bölgelerinde kararmalar ile boğazında yaralar oluştuğunu gözlemlediklerini aktaran Rişvanoğlu, Timtik'in boğazındaki yaralardan ötürü fazla konuşamadığını söyledi. Timtik'in moral ve enerjisinin yerinde olduğunu dile getiren Rişvanoğlu, “Kendisi bu yaraların çok ağrı yaptığını ve duyduğu acıdan dolayı su ile şeker almakta zorlandığını söyledi. Sürecin başından beri Türk Tabipler Birliği (TTB) veya Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan doktorların kendisini muayene etmesini istediğini, bizde bu doğrultuda çeşitli başvurularda bulunduğumuz halde, bu talebimiz kabul edilmedi. Bütün olumsuzluklara rağmen moralinin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. O kadar ki, rolleri değiştik sanki ve o bize moral verdi. Yargıtay kararı kendisi için bir eşik noktası olacak gibi. Hepimizin ortak yarası 'adil yargılanma hakkı' üzerine paylaşımlarda bulunduk” dedi. 
 
İKTİDARA ÇAĞRI
 
İnsan yaşamının her şeyden daha üstün olduğunu ifade eden Rişvanoğlu, iktidarı; meslektaşlarının taleplerini kabul etmeye çağırdı. “Ebru ve Aytaç ile diğer tutsaklar tahliye edilene, 'adil yargılanma hakkı' konusunda somut bir adım atılana kadar hemen yarın duruşmalar boykot edilsin, barolar CMK ve adli yardım hizmetini durdursun” diyen Rişvanoğlu, “Terörle Mücadele Kanunu’nun tamamen lağvedilmesini, Anayasa, Ceza Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu ve ilgili kanunlardaki antidemokratik, baskıcı, kısıtlayıcı, ayrımcı, ırkçı, ötekileştirici, gayriinsani bütün hükümlerin çıkarılmasını savunuyoruz. Ebru ve Aytaç’ın ile diğer siyasi tutsakların hakkındaki hukuk ve insanlık dışı kararların, tıpkı siyasi iktidarın Ergenekon Davası’nda yaptığı gibi geri alınmasını, taraflara tazminat ödenmesini ve tutsakların derhal tahliye edilmelerini talep ediyoruz” çağrısında bulundu. (Mezopotamya Ajansı)


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.