'Öcalan'dan alıntılar' gerekçesiyle el konulan kitabın iadesine karar verildi

Tutuklu yazar Zeki Bayhan'ın, "PKK Lideri Abdullah Öcalan'a ait alıntılar" olduğu gerekçesiyle el konulan kitap taslağı için mahkeme "Hukuka uygun değil" diyerek, iade kararı verdi.

'Öcalan'dan alıntılar' gerekçesiyle el konulan kitabın iadesine karar verildi
07 Temmuz 2019 Pazar 11:44

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan yazar Zeki Bayhan’ın bir arkadaşına taahhütlü olarak göndermek istediği mektup ve 255 sayfalık kitap taslağına Cezaevi Mektup Okuma Komisyonu tarafından “sakıncalı” bulunarak el konuldu. Cezaevi Disiplin Kurulu da aynı gün aldığı kararla "Terör ve çıkar amaçlı suç örgütü mensuplarının haberleşmelerini içeren ideolojik eğitim amaçlı örgütsel ifadeler" içerdiği el konulan kitap taslağını Bayhan'a geri vermedi. 
MAHKEME 'HUKUKSUZ' DEDİ
Tutuklu yazar bu karara ilişkin Tekirdağ 1. İnfaz Hakimliği'ne itirazda bulundu. Ancak itirazı rededildi. Bunun üzerine Tekirdağ 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz eden Bayhan’ın itirazını haklı bulan mahkeme el koyma kararının “hukuksuz” olduğunu saptayarak, kararın kaldırılmasına hükmetti.
Tekirdağ 1. Ağır Ceza Mahkemesi verdiği kararında, itiraz edilen kararın gerekçesinde her ne kadar PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kitaplarından alıntılar yapıldığı ileri sürülmüşse de, çalışmanın bazı yerlerinde Öcalan'a ait olduğu değerlendirilen kitaplara alıntı ve atıf yapıldığını belirterek, bu kısımlara dair “Bu alıntı yapılan kısımlarda ve atıf yapılan hususlarda da herhangi bir ideolojik amaç, yerel içerik, yargı ve değerlendirme içermediği dolayısıyla herhangi bir suç unsurunun bulunmadığı, atıf veya alıntı yapılan bu kitapların yasaklı olduğuna dair dosyada mevcut bir delil bulunmadığı, yasaklı kitaplardan olsa bile yukarıda belirtildiği gibi alıntı yapılan kısımlarda ve atıf yapılan hususlarda da herhangi bir yerel içerik olmadığı, herhangi suç unsuru taşımayan teorik genel sosyolojik konular olduğu anlaşıldığından 5275 sayılı Kanun'un 68’inci maddesinde yer verilen sebeplerden en az birini içermeyen kitap taslağı şeklindeki gönderinin sakıncalı değerlendirilerek el konulup muhatabına gönderilmemesinin hukuka uygun olmadığı kanaatine varılmış olduğu…" değerlendirmelerinde bulundu.
'FELSEFİ BİR ÇALIŞMA'
Kararında kitap taslağına dair yapılan incelemeye de yer veren mahkeme, "kitabın içeriğinde herhangi belli bir zamana, mekana, kişiye ve olaya özgülenmiş bir değerlendirmenin yer almadığı, insan ve toplum üzerine teorik-kurumsal bir sosyolojik ve kısmen felsefi bir çalışma olduğu" tespitinde bulundu. 
TANINMIŞ FELSEFECİ VE SOSYOLOKLARI ÖRNEK GÖSTERDİ
Kitap taslağında yine Öcalan dışında İbn-i Haldun, Ali Şeriati, Aristo, Platon, Hegel, Foucault, A. Comte, Emile Durkheim, K.Marx, M.Weber, Z.Bauman, Descartes, E.Cant, Albert Einstein, Sartre, J.J.Russo, W.Dilthey, Darwin, Hobess gibi daha çok sayıda filozof, düşünür, bilgin, felsefeci ve sosyoloğun eserlerine de atıf ve alıntı yapıldığı da belirtildi.
Bu nedenle itirazı kabul eden mahkeme, Disiplin Kurulu’nun kararının ortadan kaldırılmasına ve kitabın mevcut şekliyle muhatabına gönderilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti kararı oy birliği ile aldı. 
BAYHAN: YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Yazar Bayhan, avukatları ile yaptığı görüşmede verilen karara ilişkin, “Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen karar, yargı sisteminin şuan içinde olduğu ve sürekli karşılaştığımız idare gözlem kurulunun, infaz hakimliklerinin ve Ağır ceza mahkemelerinin aleyhimize verilen kararları kıyaslandığında olumlu olarak değerlendirebilinir. Yazmış olduğum bilimsel çalışmaya el konulma çabası aslında tümden bizleri toplumdan yalıtma, düşüncelerimizin toplumla buluşmasını engellemektedir. Ben ve bu türde çalışması olan arkadaşlarımız bu tür kitapları yazana kadar yüzlerce kitabı almakta, yıllarca okumakta ve daha sonrasında hapishane koşullarında el yazısı ile yazmaktayız. El koyma tehdidi çalışmalarımıza sürekli ket vurmaktadır.  Ama biz yazmaya üretmeye ve çalışmalarımızı toplumla buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.
AV. VURAL: DENETLEME BAŞLI BAŞINA PROBLEM
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Hapishane Komisyonu üyesi olan avukatı Fırat Vural da, formasyonlarının ne düzeyde olduğunu bilmedikleri kişilerce bu tür bilimsel çalışmaların denetlenmesinin başlı başına bir problem olduğunu ifade etti.
İnfaz hakimliklerinin de direk bu birimden gelen kararları onaması dolayısıyla zincirleme bir hukuksuzlukla karşı karşıya kalındığını söyleyen Vural, müvekkili örneğinde el konulma kararının mahkeme tarafından kaldırılmış olmasının tutukluların düşüncelerini toplumla buluşturmasının önündeki engeli kaldırdığını belirtti.
Vural, “Hapishanelerde sürekli olarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın kitaplarının verilmesi engellenmektedir. Ağır Ceza Mahkemesi’nin de örneğini verdiği yazarların kitapları nasıl yasaklanamıyorsa ya da hapishane girişi engellenemiyorsa Öcalan’ın kitapları da engellenemez. Bu kararla artık bu kitaplardan alınan alıntılarla yazılmış sosyal bilim çalışmalarına ve benzer tarz da çalışmalara el konulmayacağına karar verilmiştir. Hapishane idaresi mahpuslara kitap yazımlarını kolaylastırması gerekirken bilgisayar vs. gibi imkan sağlamayıp el koyması ne kadar bilime ve düşünceden korktuklarını göstermektedir. Bu vesileyle bin bir zorlukla hapishaneler de sanatsal ve sosyal bilim çalışmaları sonucunda yazılmış ve basılmış kitapları daha çok okuyarak bu eserlere sahip çıkalım” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.