Mustafa Koçak’ın ölümü Meclis'e taşındı

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Mustafa Koçak’ın ölüm orucu sonucunda yaşamını yitirmesini gündeme getirdi. 

Mustafa Koçak’ın ölümü Meclis'e taşındı
27 Nisan 2020 Pazartesi 18:05

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Adil Yargılanma” talebi ile başlatmış olduğu ölüm orucu eyleminin 297'nci gününde yaşamını yitiren Mustafa Koçak’ı Meclis gündemine taşıdı. 

Kemalbay tarafından konuya ilişkin  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle soru önergesi sunuldu.

Önergede, yargılanma ve halen devam eden hak arama sürecinde cezaevinde gizli tanıklarla oluşturulan dosyalarla verilen kararların hukuki olmadığına yönelik itirazlara, Bakanlıkça adil yargılama hakkının korunması, evrensel hukuk ölçülerini esas alınması, insan haklarını, insanlık onurunun korunması ve hukukun üstünlüğünün hayata geçirilmesine dair açıklık getirilmediği belirtildi. 

Eylemcilerin taleplerinin dinlenmediğine dikkat çekilen önergede, “Devlet kim olursa olsun yaşam hakkını koruma yükümlülüğünü yerine getirmek zorundadır. Bu görev Mustafa Koçak ve Helin Bölek için ifa edilmemiştir. Devlet 2 yurttaşının ölüme gidişine en hafifinden kayıtsız ve seyirci kalınmıştır.  Gözaltında fiziksel ve psikolojik işkence ile sorgulanan, yargılama sırasında savunma hakkı kısıtlanan ve adil yargılanma hakkı ihlal edilerek hukuki dayanaktan ve delilden yoksun bir yargılama sonucunda tek celsede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mustafa Koçak’ın ‘adil yargılanma’ talebi dikkate alınmamıştır” denildi. 

Kemalbay, Koçak’ın son yaptığı görüşmede durumunun iyi olmadığını iletmesi üzerine cezaevi idaresi ve bakanlık yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde kendisine bilgi verilmediğine de önergede yer verdi. 

Kemalbay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu: 

“* Adalet talebiyle ölüm orucu yapan ve yaşamını yitiren Mutafa Koçak ve Helin Bölek ile ilgili talepler üzerine Bakanlığınızın herhangi bir görüşmesi, müzakeresi yapılmış mıdır?

* Adalet talebiyle açlık grevi ve ölüm orucu yapan Mustafa Koçak ve Helin Bölek’in ölümlerini durdurmak, yaşanabilecek sonuçlardan kaçınmak için Bakanlığınız ne yapmıştır? 

* Hali hazırda adalet talebiyle açlık grevinde bulunan İbrahim Göçek, Didem Akman, Özgür Karakaya, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile talepleri hakkında görüşme yapılacak mıdır? 

* Korona Virüs günlerinde tedavi edilmediği gerekçesiyle İsveç’ten bir T.C. vatandaşı ambulans uçakla Türkiye’ye getirilerek vatandaşının yaşam hakkına saygılı bir ülke profili çizmeye çalışılırken Mustafa Koçak ve Helin Bölek’in ölüme gidişlerinin izlenmesi, görüşme bile yapılmaması ne anlama gelmektedir?  Bakanlığınız 2 yurttaşımızın ölümüne neden seyirci kalmıştır ve İbrahim Göçek, Didem Akman, Özgür Karakaya, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın yaşam haklarını korumak için ne yapılacaktır? 

* İnfaz düzenlemesi ile kendisine bakamayacak durumdaki sağlık sorunları olan kişilerin tahliyeleri öngörülürken sağlık raporları olan Mustafa Koçak’ın tahliye edilmemesinin nedeni nedir? 

* Mustafa Koçak’ın yaşamını yitirmesinde adil yargılanma hakkını gasp edildiğine yönelik iddiaları, cezaevinde ölüm orucundaki Mustafa Koçak’a iradesi dışında tıbbi müdahale edilmesini, ihmalleri ve ihlalleri soruşturulacak mıdır?

* Mustafa Koçak’ın avukatları aracılığı ile bildirmiş olduğu işkence iddialarına yönelik cezaevi yönetimine ve çalışanlarına soruşturma başlatılmış mıdır?

* İzmir Tabip Odası’nca süreci takip etmek üzere iki bağımsız hekim görevlendirmiş olmasına rağmen, Mustafa Koçak’ın bağımsız ve tarafsız bir hekime erişim hakkı bizzat İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından engellendiğine yönelik iddialar araştırılmış mıdır? Araştırıldı ise İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na yönelik herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? 

* Mustafa Koçak’ın savunma hakkının engellendiği, avukatlarının Cezaevi Müdürü tarafından kampus ortasında tehdit edildiğine, üzerlerine yüründüğüne, dilekçe vermelerini engellemek üzere mobing yapıldığına yönelik bir işlem başlatılacak mıdır?

* Mustafa Koçak’ın ölüm orucuna başladığı günden bu yana, sağlık durumunun bağımsız hekimler tarafından izlenmesi yönündeki taleplerin red edilmesinin gerekçesi nedir? 

* İkinci tanık olan C.Y.’nin Mustafa Koçak aleyhine verdiği ifadenin doğru olmadığı, tehdit ve baskı altında bu ifadeyi imzaladığı iddialarıyla ilgili gerekli soruşturmalar yapılmış mıdır?

* Ailesinin ve avukatının bilgisi ve kendisinin rızası dışında Mustafa Koçak’a müdahale ederek Dünya Tabipler Birliği (DTP) Malta Bildirgesi ve beraberinde Tokyo Bildirgesinde yer alan hekimlerin bağlı kalmak zorunda oldukları ilkeleri ihlal ederek suç işleyenler hakkında gerekli işlemler yapılacak mıdır? 

* Cezaevi idarecilerinin mahpusların sevkleri ve hastanede gerçekleştirilen müdahaleleri hakkında ailesine veya avukatlarına bilgi vermek gibi bir zorunluluklarının olmadığı yönünde Bakanlığınızın bir kararı var mıdır? Eğer yok ise Buca Cezaevi Müdürü’nün ‘böyle bir zorunluluğum yok’  diyerek aileye ve avukata bilgi vermeyerek keyfi davranışta bulunmuş olmasına yönelik olarak herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?  

* Türkiye’de neredeyse her siyasi davada öne çıkan ve ceza davalarında uzman hukukçulara göre hakikati ortaya çıkarmak için değil, cezalandırmaya yönelik suça delil oluşturmak için kullanılan ve birçok kişinin suçsuz yere cezaevlerinde bulunmasına neden olan gizli tanık uygulamasına son vermeyi düşünüyor musunuz?

* Tanıkların güvenirliği test edildikten sonra koruma tedbirleri alınması gerekmesine rağmen Türkiye’de direk gizleniyor olması adil yargılanmanın ihlali anlamına gelmektedir. Bu durumu uluslararası standartlara uygun bir şekle getirmeye yönelik bir çalışmanız var mıdır?  

* Açlık grevleri ve ölüm orucu müddetince meydana gelebilecek telafisi imkansız kayıpların, ölümlerin, yaşam ve sağlık hakkı ihlallerinin sonuçları ile ilgili sorumluluk kime aittir?”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.