‘Muhalefet HDP ile birleşmeli’

HDP’li belediyelere kayyum atanmasının AKP-MHP-Ergenekon ittifakının ortak kararı olduğunu belirten siyasetçi Abdülbaki Erdoğmuş, Kürtler üzerinden tüm Türkiye’ye operasyon yapıldığını söyledi ve ekledi: “Muhalefet HDP ile birleşmeli. Bu zemin var.”

‘Muhalefet HDP ile birleşmeli’
23 Ağustos 2019 Cuma 11:29

banner225
Anavatan Partisi’nden (ANAP) 21. Dönem Diyarbakır Milletvekili olan Abdülbaki Erdoğmuş, HDP'li üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasını değerlendirdi. “Yaşananlar akıl tutulmasıdır” diyen Erdoğmuş, “HDP’li belediye başkanlarına yönelik bu operasyonlar, maalesef zorbalığa dayalı ve tamamen önceden planlanmış bir iktidar ittifakı kararıdır” dedi.
Kayyum kararını AKP-MHP-Ergenekon ittifakının aldığını belirten Erdoğmuş, “Bu açıdan baktığımızda operasyonlar sürpriz değil. Bu operasyonların devamının gelmesi de ihtimal dâhilindedir. Dolayısıyla bu karar, yasa dışıdır ve Türkiye’nin normalleşmesini engellemek için alındığını kabul etmek gerekir” diye konuştu.
OLAYLARIN İÇİNE ÇEKMEK
İktidarın, demokratik Kürt siyasetini olayların içine çekerek, “parti kapatmak, gerginliği ve gerilimi Kürt halkı üzerinde sürdürmek” gibi planının olduğunu vurgulayan Erdoğmuş, şunları söyledi: “Önemli olan iktidarın bu planını boşa çıkaracak muhalefetin siyasetidir. İktidar bir hamle yapmıştır. Muhalefet ise demokratik ve evrensel hukuk normlarını temele alan bir stratejiyle karşı koymalıdır. Böyle olursa iktidarın ‘kapatma hamlesini’ boşa çıkartabilir. Muhalefeti sadece Kürt siyasal muhalefeti olarak değil, Türkiye’nin demokraside ittifak yapabileceği tüm unsurlarla birlikte geliştirmek gerekiyor. Çünkü iktidar burada bilinçli olarak Kürt siyasetini ve HDP’yi ayrıştırmak istiyor. Bunun için öncelikle Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarına operasyon düzenliyor.” 
‘MUHALEFET HDP İLE BİRLEŞMELİ’
Türkiye muhalefetinin kayyumlara gösterdiği tepkinin anlamlı olduğunu söyleyen Erdoğmuş,  “Muhalefet HDP ile birleşmeli. Bu zemin var. CHP ve diğer muhalefet partilerinin bu zeminde HDP ile bir güç birliği yapacaklarına inanıyorum” dedi.
Kayyum kararını alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Devlet olarak görevimiz budur" sözlerine işaret eden Erdoğmuş, “Evet, bugün geldiğimiz noktada devleti elinde tutanlar, hatta devleti ele geçirenler kurdukları totaliter rejimi tahkim etmeye çalışıyor. Bu tahkimi de Kürtlere yönelik operasyon üzerinden yapıyorlar. Tahkim edilen de totaliter yönetimin ilkeleridir. Faşizmin bile kuralları vardır, ilkeleri vardır, mühendislik boyutu vardır. Dolayısıyla Türkiye’de şuanda söz konusu olan tahakküm bir totaliter tahakkümdür. Bize de dayatılan bu anlayıştır. Unutmayalım ki Kürtler üzerinde tüm Türkiye’ye yapılıyor. Bu olay sadece Kürtlere münhasır değil. Sadece HDP ve HDP’lilere münhasır değil, Kürtler üzerinden tüm Türkiye’ye yönelik bir operasyondur.  Çünkü bu rejim esasen Türkiye’yi esir almış bir konumdadır” değerlendirmesi yaptı.
MA / Selman Güzelyüz


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.