Meral Akşener'den 'fotoğraf' açıklaması!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP'nin hedef aldığı tiyatro oyuna ilişkin, 'Kılıçdaroğlu'nun bir beyanatı var. 'HDP ile herhangi bir iletişimin, bu kanalın açılabilmesi için HDP'nin PKK ile arasına mesafe koyması gerekiyor' sözleri. Eşler üzerinden ne söyleyebiliriz ki' dedi.

Meral Akşener'den 'fotoğraf' açıklaması!
22 Ocak 2020 Çarşamba 15:30

banner225

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'da parti genel merkezinde gazetecilerle bir araya geldi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kitabından uyarlanan tiyatro oyununu Başak Demirtaş, Dilek İmamoğlu ve Selvi Kılıçdaroğlu'nun birlikte izlemesine ilişkin soruya yanıt veren Akşener, "Oradaki fotoğrafın CHP'nin kurumsal sistemi içerisinde bir karşılığı var mıdır bilmiyorum" dedi.

Akşener, "Siyasilerin eşleri tiyatroya gitmiş. 'Megri Megri'de hiç Emine Hanım'dan bahsettim mi? CHP'nin kurumsal yapısı eğer bu tiyatroda ortaya çıkan fotoğrafla eş değerse başka bir şey. Ama benim sizin bildiğiniz en son Kılıçdaroğlu'nun bir beyanatı var.'HDP ile herhangi bir iletişimin, bu kanalın açılabilmesi için HDP'nin PKK ile arasına mesafe koyması gerekiyor' sözleri. Eşler üzerinden ne söyleyebiliriz ki" diye konuştu.

Başkanlık sistemine ilişkin de konuşan Akşener, "Erdoğan'ın bu nefes alma problemini gördüğüne inanıyorum. İyileştirilmiş parlamenter sisteme Sayın Erdoğan'ın adım atacağını düşünüyorum" dedi.

‘SEÇİM ÖN GÖRMÜYORUM’

Akşener, erken seçim ile ilgili soruya, "Samimiyetle inanıyorum ki Sayın Erdoğan'ın rasyonellikten uzak duygusal sistemin içinde o gerçekçi yanı ortaya çıkacak. Buna ben inanıyorum. Dediğim gibi iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçeceğiz. Seçim ne zaman olur? Kendimi Erdoğan yerine koyuyorum; elinizde 2023'e kadar süre var, neden onu ortadan kaldırasınız. Seçim ön görmüyorum. Durup dururken neden seçim yapsın? Ben Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'yle seçime gidince seçilemeyeceğini görüyorum. Buradan yaptığım çıkarsama, bu alanı görebileceğini düşünüyorum. Ama seçilemeyeceğini biliyorum, matematiksel olarak biliyorum. Bizim bu teklifimiz muhalefette yer alan bütün partiler için geçerlidir. Ön şartımızdır ittifak için. Diyelim ki seçime Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinden gidildi, orada İYİ Parti'nin ittifak içerisinde bulunmanın ön şartı parlamenter sisteme dönmektir. Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla da yeni kurulacak partiler de dahil olmak üzere muhalefet partiler bu görüşte” yanıtı verdi.

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Akşener, Kanal İstanbul Projesi’ne dair ise şunları söyledi: “Doğru bulmuyorum. Sorular sorduk, yanıtını alamadık. AK Parti'nin proje olarak seçim beyannamesinde varken, 9 sene sonra neden gündeme gelmemiş. 9 yıl sonra neden gündeme geldi, bize bir fayda mı sağlayacaktır? Ekonomiye dair pek çok soru soruyoruz. Bunlara dair hükûmet kanadından bir yanıt alamadık. Bu taraftan sevdiğim insanlar sevmediğim insanlar üzerinden bir rant aktarımı olabilir. Ayıp olanı yanlış olanı orada insanlar yaşıyor. Ta Aksu'da bir yerde esnaf gezerken, hiç beklemeyeceğiniz bir hanımefendi ne düşünüyorsunuz Kanal İstanbul konusunda dedi. Antalya nere İstanbul nere? Bu kutuplaşmadan böyle olmaktan yorulduk. Yumruklarımızı, dişlerimizi sıkmaktan yorulduk. Benim önerim şu ağalar biraz dişlerimizi ellerimizi gevşetmeye izin versinler. Kanal İstanbul doğru dürüst tartışılmalı. ÇED raporunda Hz. Nuh'un drone kullandığını söyleyen bir bilim insanı var."


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.