KYK borçlusu öğrenciler Cengiz Holding önünden seslendi

KYK borçlarının silinmesi talebiyle Cengiz Holding önünde açıklama yapan üniversite öğrencileri, “Halkın parasıyla şişirilen Cengiz Holding’e servet vergisi getirilsin ve KYK borçlarını ödeyemeyen biz öğrencilerin borçları koşulsuz şekilde silinsin” diye seslendi.

KYK borçlusu öğrenciler Cengiz Holding önünden seslendi
13 Haziran 2020 Cumartesi 17:37

banner225

Milyonlarca öğrencinin ödemekte güçlük çektiği KYK borçlarının silinmesini beklerken Cengiz Holding’in geçmiş dönemde 422 milyon liralık vergi borcunu silmesine tepki gösteren üniversite öğrencileri İstanbul’da eylem düzenledi. DirenÜniversite ve Güvence Hareketi’nden öğrenciler, tepkilerini göstermek üzere Altunizade'deki Cengiz Holding binası önünde bir araya geldi.

 “Cengiz Holding’in borçları değil, KYK borçları silinsin” pankartı açan öğrenciler, yine “KYK borçları silinsin”, “İş ekmek güvence” ve “Holdinglere değil, öğrencilere güvence” sloganları attı. Yapılmak istenen açıklamaya müdahale eden polisler, Akın Kara isimli bir öğrenciyi gözaltına alındı.  

Müdahaleye rağmen açıklamalarını yapan öğrenciler Cengiz Holding'in milyonlarca liralık vergi borçlarının silinmesine karşı tepkilerini gösterdi. Öğrenciler adına konuşan Gökhan Altan, toplumun yüzde 80’ine yakının yoksulluk sınırının altında olduğu Türkiye’de, üniversite öğrencileri olarak hayata tutunmak için güvencesiz ve esnek çalışmanın yanında öğrenim kredisi almak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

‘BORÇLAR KABUSUMUZ OLDU’

Üniversite bitince bir iş bulur ve böylelikle borçlarını ödeyecekleri umudu ile krediler aldıklarını belirten Altan, “Ancak bu günden güne kabusumuz oluyor. Çünkü ülkenin prestijli üniversitelerinde okusak ve yanında 2-3 dil bilsek yine de iş bulamıyoruz. Geldiğimiz üniversitelerin bilimsel bilginin üretildiği ve özgür düşünme ortamından çok uzak olduğunu zaten biliyorduk. Fakat geleceğinizi garantiye alın vaatleriyle 5’er 10’ar sokak aralarında açılan üniversitelerin bugünün koşullarında güvenceli gelecek sağlamadığı da açıktır” dedi.

Altan, “Önüne geldiğimiz Cengiz Holding’in başta olmak üzere, 10’larca holdingin, spor kulübünün ve şirketlerin vergi borçlarını erteliyor ya da uzlaştırma yoluyla siliyor” diyerek, Cengiz Holding’in neler yaptığını anlattı. 

İŞ YOKSA BORÇ ÖDENİR Mİ?

Taleplerinin açık ve net olduğunu vurgulayan Altan, “Halkın parasıyla şişirilen Cengiz Holding’e servet vergisi getirilsin ve KYK borçlarını ödeyemeyen biz öğrencilerin borçları koşulsuz şekilde silinsin! Cengiz İnşaat’ın kurulduğu yıl ve akabinde doğan gençlerin büyük çoğunluğu şu an işsizken, Mehmet Cengiz’in halktan alınan vergilerle milyar dolarlar içerisinde yüzmesi hangi adalete sığar? Daha geçen gün 280 bin KYK öğrenim kredisi borçlusuna haciz geldiğini öğrendik. İşsiz bir üniversite öğrencisine borcunu ödeyemediği için haciz gönderenler, halkın vergilerini talan edenlerin bu talanını nasıl daha görkemli yapabiliriz diye hummalı çalışmalar içeresindeler” diye konuştu. Bu yıl mezun olacak 4 yıllık bölüm okuyan bir arkadaşlarının faiz eklenmeden ödemesi gereken tutarın 21 bin TL’den fazla olduğuna işaret eden Altan, “Evlerimize haciz gönderenlere soralım, iş yoksa borç ödenir mi?” dedi.

GÖZALTINDAKİ ÖĞRENCİ BIRAKILDI

Açıklamalarını yapan öğrenciler, arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar oradan ayrılmayacaklarını belirtti. Bunun üzerine gözaltına alınan Kara kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. Öğrenciler, “Asıl tehlike virüs değil holdinglerdir, Cengiz Holding halk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle karantinaya alınmıştır” pankartını holdingin bahçe demirlerine asarak bina önünde ayrıldı.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.