Kürtçe anonsa izin yok

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ulaştırmada Kürtçe anons talebinde bulunan HDP'li vekil Ebru Günay'a yanıt verdi.

Kürtçe anonsa izin yok
03 Ağustos 2020 Pazartesi 14:29

banner255

TBMM Başkanlığı'na önerge veren HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, havaalanı, liman, otogar ve garlardaki anonslarda, bilgilendirme kitapları ve tabelalarda Kürtçe'ye yer verilip verilmeyeceği yönündeki çalışmaları sordu.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, anonsların Türkçe ve İngilizce yapıldığını söyleyerek şöyle yanıt verdi:

"ICAO tarafından sivil havacılıkta kullanılacak resmi diller İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Çince olarak belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dilinin Türkçe, uluslararası havacılık dilinin ise İngilizce olması nedenleriyle anons ve yönlendirmeler bu kapsamda yapılmaktadır. Uçuş bilgi, anons ve danışma hizmetleri uluslararası metinlere göre Türkçe ve İngilizce olarak yapılmaktadır."


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ayhan Agirdan - 1 yıl önce
Kürdçe niye olmuyor hani kardeştik olmaz olsun bu anlayışınız faşist zihniyetin anlayışı lütfen insan oğlu ana diliyle var olur bunu yurtdışında yaşıyoruz türkçe yasak dedikleri zaman tükeniyoruz isyan ediyoruz