Kortek’te 2 sivil aracı bombaladı: 4 sivil yaşamını yitirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları Qendîl’in Kortek Dağı’nda bir kez daha sivilleri bombaladı. Saldırıda aralarında çocuk ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

Kortek’te 2 sivil aracı bombaladı: 4 sivil yaşamını yitirdi
28 Haziran 2019 Cuma 08:36

banner255
Mezopotamya Ajansın'dan yer alan habere göre Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları Qendîl’in Kortek Dağı’nda bir kez daha sivilleri bombaladı. Saldırıda aralarında çocuk ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Federe Kürdistan Bölgesi'ndeki yerleşim yerlerine yönelik kara ve hava operasyonları devam ediyor. Akşam saatlerinde TSK'ye ait savaş uçakları Qendîl’deki Kortek Dağı’nda bulunan Berd Kuran köyünde sivillere ait 2 aracı bombaladı.

Rojnews muhabirinin bölgeden aktardığı bilgilere göre; saldırıda aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 4 sivil hayatını kaybederken, 5 sivil de yaralandı.
Yaşamını yitirenler arasında bir kadın ve 4 yaşındaki bir çocuğun da olduğu bildirildi. Yaşamını yitirenler ve yaralananların Süleymaniye’nin Ranya ilçesindeki hastaneye kaldırıldıkları öğrenildi.
Öte yandan sınır ötesi operasyon kapysamında TSK savaş uçaklarının Xakurkê’ye yönelik hava saldırısında da bir yurttaşın yaşamını yitirdiği bildirildi.

2011'DE AYNI YERDE TSK SOLİN BEBEK VE AİLESİNİ BOMBALAMIŞTI
TSK savaş uçakları, 21 Ağustos 2011'de de Kortek alanında köylülere ait sivil bir aracı hedef almış, 1'i bebek, 2'si çocuk, 1'i kadın olmak üzere aynı aileden 7 kişi parçalanarak yaşamını yitirmişti. Yaşamını yitirenler arasında 8 aylık Solin bebek de bulunuyordu. Saldırıyı inkar eden Türk yetkililer, Roboski katliamını izah ederken, Kortek saldırısının yanlışlıkla yapıldığını itiraf etmişti.
 
Dönemin AKP Hükümetinin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Ağustos'tan beri devam eden operasyonlarda Uludere'den önce bir tek hata oldu. O da Irak bölgesindeydi" diyerek Solin bebekle beraber 7 kişinin hayatını kaybettiği ve o dönem kabul etmedikleri olayı itiraf etmişti. 


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.