Kocaman'ı tehditten yargılanan Demirtaş: 'Bağımsız mahkemelerde hesap verecek' dedim

Başsavcı Kocaman'ı hedef gösterdiği gerekçesiyle yeniden yargılandığı davada konuşan Demirtaş, 'Bağımsız mahkemelerde hesap verecek demişim. Burada tehdit ve hedef gösterme yok' dedi.

Kocaman'ı tehditten yargılanan Demirtaş: 'Bağımsız mahkemelerde hesap verecek' dedim
14 Haziran 2022 Salı 09:48

banner255

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ı hedef gösterdiği gerekçesiyle verilen 2,5 yıl hapis cezasının, Ankara Bölge Mahkemesi'nce bozulmasının ardından yeniden görülen davada, avukatlar tarafsız olmadıkları gerekçesiyle mahkeme heyetinin çekilmesini talep etti. Mahkeme, talebin bir üst mahkemeye yazılı olarak verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

'BAĞIMSIZ MAHKEMELERDE HESAP VERECEK DEDİM'

Ankara 25'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlanan davanın duruşmasına Demirtaş cezaevinden SEGBİS ile bağlanırken, taraf avukatları hazır bulundu. Bölge Adliye Mahkemesi’nin (BAM) bozma kararı okunduktan sonra savunma için Demiştaş’a söz verildi.

Demirtaş, BAM kararı ve mahkemenin gerekçeli kararının masumiyet karinesinin ihlal edildiğini ortaya koyduğunu söyleyerek, "Benim katılanı terör örgütlerine hedef gösterme potansiyelim olduğunu düşündünüz. İstinaf 'ortada bir tehdit olmadığı için hedef gösterme de olamaz' dedi. Ben ‘bağımsız mahkemelerde hesap verecek’ demişim. Burada tehdit ve hedef gösterme yok. Beraatımı talep ediyorum" dedi.

MAHKEME HEYETİ TARAFSIZ DEĞİL

Demirtaş’ın avukatları, mahkemenin, suç konusu ifadelerin kullanıldığı dava derdest halde iken, müvekkillerini baştan suçlu kabul ederek karar verdiğini, tarafsız olmadıkları gerekçesiyle kararda imzası olan başkan ve bir üyenin çekilmesini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme, talebin, reddi hakim olarak değerlendirildiğini, bu nedenle Ankara 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılı olarak verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Selahattin Demirtaş hakkında, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı dava kapsamında, 7 Ocak 2020'deki celsede yaptığı savunmadaki sözleri nedeniyle dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman'ı hedef gösterdiği suçlamasıyla 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ankara 25'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 28 Mayıs 2021'deki karar duruşmasında Demirtaş'a, 'terörle mücadelede görev alan kamu görevlilerini hedef göstermek' suçundan 2,5 yıl hapis cezası verildi.Mahkeme heyeti, 'varsayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanmak suretiyle tehdit' suçunda ise sanığa ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Karara yapılan itirazı değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21’inci Ceza Dairesi ise, 'varsayılan suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanmak suretiyle tehdit' suçundan da hüküm kurulması gerektiğini belirterek kararı bozdu.


Etiketler; #Demirtaş

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.