Kobani Davası’nda Demirtaş’tan muhalefet liderlerine çağrı

Kobani Davası’nda konuşan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Altmış dokuz sayfalık mütalaanın kırk bir sayfası benimle ilgili. O halde benim haricimde bütün arkadaşlarımı tahliye edin. Ben kalırım. Seçime kadar beraber devam ederiz. Kaybederseniz yer değiştiririz” dedi.

Kobani Davası’nda Demirtaş’tan muhalefet liderlerine çağrı
09 Haziran 2022 Perşembe 18:54

banner225

Kobani Davası’nın 13’üncü duruşması 7’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görüldü.  Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına HDP’li milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı.

Verilen aranın ardından dinlenen tanık beyanları, müşteki beyanları, okunan belgeler ve iddia makamının mütalaasına dair siyasetçilere ve avukatlara söz verildi. HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, şöyle konuştu:

‘Davayı en çok Saray izliyor’

“Elimizden geldiğince hukuksuzlukları kayda geçirmeye çalışıyoruz. Mahkemenizi yasalara davet etmek için çağrı yapmıyorum. Sadece kayda geçiriyoruz. Mütalaanın kendisi hukuksuzlukta nasıl sınır aşılır, onun göstergesi. Neden bunu yapıyorsunuz? Kamuoyu bu davayı izliyor ama en çok saray izliyor. Her grup toplantısında Devlet Bahçeli illaki ismimizi geçiriyor, hakaret ediyor. Unutmamak için. Cumhur İttifakı halkımıza karşı işlenen suçların ortaklığıdır. Bu yargılama da ağır suçlarından biridir.”

7 Haziran süreci

“7 Haziran’ın yıl dönümündeyiz. Ne olduğunu tekrar hatırlayalım. 7 Haziran’da HDP, bütün saldırılara rağmen yüzde 13,2 oyla Meclis’e girdiğimizde AKP artık tek başına iktidar olamadı. Devlet Bahçeli ‘Kürtler çok oldu. Kürtler aldıkları oyla siyaseti belirleyecek duruma geldi’ diyerek Erdoğan’a şu teklifi yaptı: ‘Çözüm sürecini boz. İçeride dışarıda Kürtlerin menfaatine ne varsa boz. Biz de seni başkan yaptıracağız.’ Erdoğan bunun neden kabul etti? Çünkü Erdoğan’ın önüne konulan dosyalardan birinde Erdoğan’ın suçları da vardı. Önce Kürtlere saldırılıp sürecin bozulmasına bir alt yapı oluşturmak gerekiyordu. İktidarın diyalog niyetinden vazgeçtiğini biz hendekler kurulmadan önce fark ettik. Olayların öyle büyümesini istiyordu ki hesapları başkaydı.  Koskoca ordunun birkaç mahalleyi güvenlik açısından stabil hale getirmesi çok mu zordu? Başka bir amaç vardı? Biz o zaman çözemiyorduk ama zamanla farkına vardık. Meğerse Cemaatçiler darbeye zemin hazırlamak için operasyonu büyütüyor, iktidar ise karşı hamle yapmak için çalışıyor. Olan Kürtlere oluyor.”

‘2023’te dünyanın en önemli koltuğu seçilecek’

“2023’te dünyanın en önemli koltuğu seçilecek” diye belirten Demirtaş, şunları söyledi:

“Biden’ın, Putin’in ya da Fransa Cumhurbaşkanı’nın Erdoğan kadar yetkisi yok. Böylesine önemli bir seçim öncesi bu mahkeme kim oluyor ki kanun uyguluyor? Dışarıda o kadar büyük suçlar işleniyor ki. Savcının uyduruk delilleri ne ki? İktidar için kardeşini katletmiş bir gelenekten bahsediyoruz. O dünyanın en büyük koltuğu faşist bir suç ortaklığına teslim etmeyeceğiz. Ne yaparsanız yapın onları sandığa gömeceğiz. Siz ne kararı veriyorsanız verin. Bu kadar büyük suç ortaklığını sürdürmek için başka suçlar işlemek gerekiyor. Altmış dokuz sayfalık mütalaanın kırk bir sayfası benimle ilgili. O halde benim haricimde bütün arkadaşlarımı tahliye edin. Ben kalırım. Seçime kadar beraber devam ederiz. Kaybederseniz yer değiştiririz.”

‘Savunma hakkımızı vermezseniz burada olmamıza da gerek yok’

Savcının sunduğu bütün delillerin AİHM ve AYM tarafından çürütüldüğünü aktaran Demirtaş, şöyle devam etti:

 “Burada saydığınız bütün delilleri her yerde çürüttük. Böyle bir mahkemede biz yasa falan tartışıyoruz. Dalga mı geçiliyor” dedi. Savunma sınırlandırılmasını kabul etmediğini belirten Demirtaş, “Bu kararınızdan geri dönmezseniz savunmalarımıza başlamayacağız. Bu adil yargılama hakkının ihlalidir. Uzatmaya çalıştığımızı düşünüyorsanız verin hemen kararı. İktidara yarayacağını düşünüyorsanız hemen açıklayın. Tam tersi olacağını göreceksiniz. Neden seçim sonrasını bekliyoruz. Hiçbir şekilde davayı uzatma çabamız yok? Savunma hakkımızı vermezseniz burada olmamıza da gerek yok. Kendi kendinize oynarsınız.”

Muhalefete çağrı

Demirtaş son olarak muhalefet liderlerine şu sözlerle çağrıda bulundu: “Ya bizzat gelin buradaki hukuksuzluğu izleyin ya da heyetlerinizi gönderin.” Demirtaş’ın çağrısına mahkeme başkanı tepki gösterdi.

Demirtaş’ın ardından avukat Mehdi Zana Akkaya söz alarak, iddia makamının mütalaasını içeriği açısından kabul etmediğini belirtti. Akkaya, Zeynep Ölbeci’nin tutuk devam gerekçesinin sadece gizli tanık, Aynur Aşan’ın ise açık ve gizli tanık beyanları olduğunu ifade ederken, tanık Sami Baran’ın müvekkilleri lehinde verdiği ifadeyi hatırlattı.

Son olarak söz alan Avukat Mahsuni Karaman ise mahkemenin tanık ifadelerinin okunmasına dair aldığı ara kararı hatırlatarak, “Biz mi anlatamadık, siz mi anlamadınız? CMK 211’in neyi ifade ettiği çok açık. Bir kovuşturma sırasında bir tanık dinlenmeyecek ve sadece ifadesi okunacaksa bu tanık önceki aşamalarda dinlemiş olmalı. Aynı zamanda bu tanıklar dosya ile ilgili olmalı ancak sizin okuduğunuz ve delil yapmaya çalıştığınız beyanlar 2010-2012 yılları arasında alınmış. Bu hukuksuzluktur” dedi.

Avukat beyanlarının ardından son bulan duruşma yarın saat 10.00’da devam edecek.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.