Kızıltepe'de kayyum protestosu

Kızıltepe Belediyesi'ne atanan kayyuma karşı yapılan açıklamada konuşan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, "Seçilmişlerin olduğu yerde atanmış bir memurun hiçbir şekilde meşruiyeti yoktur" dedi.

Kızıltepe'de kayyum protestosu
06 Kasım 2019 Çarşamba 13:56

banner255

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde Mardin’in Kızıltepe Belediyesi'ne önceki gün kayyum atanmasına ilişkin kentte başlayan protestolar bugün de sürdü. Aralarında, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, yerine kayyum atanan Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz'ın da bulunduğu çok sayıda kişi Özgürlük Meydanı'nda bir araya gelerek açıklama yapmak istedi. Ancak, bölgeyi ablukaya alan polisler Valiliğin eylem ve etkinliklere getirdiği "yasak" kararı gerekçesiyle açıklamaya izin vermedi. 

Bunun üzerine açıklama parti binası önünde yapıldı. 

‘KAYYUMUN MEŞRULUĞU YOKTUR'

HDP'li Günay, aynı zamanda Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu olan Vali Mustafa Yaman tarafından konulan "yasağa" tepki gösterdi. Günay, "Hakikatin sesini bastırmaya çalışıyorlar. Gerçekleri gizlemeye çalışıyorlar. Partimize ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar bizler dimdik ayaktayız.  Yılmayacağız ve mücadele edeceğiz” mesajı verdi. 

Kayyum atandığına dair kararın tebliğ edilmediğini ve tebliğ edilmeyen kararların hükümsüz olduğunu vurgulayan Günay,  “Kayyumun tebliği dahi yapılsa hükümsüzdür. Meşru değildir. Atanmış bir memurdur. Seçilmişlerin olduğu yerde atanmış bir memurun hiçbir şekilde meşruiyeti yoktur” dedi. 

Günay, şöyle devam etti: "Kayyumun gasp ve talan olduğunu, bu halka hizmet yapılsın diye gönderilen ödeneğin kendi yandaşlarına peşkeş çektiğini hepimiz gördük. Şimdi tekrardan kentlerimiz kayyumlarla yönetilmeye çalışılıyor. Bu, 'Biz yeniden gasp edeceğiz. Çalacağız, çırpacağız ve yandaşlarımızı yeniden zengin edeceğiz' demektir.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.