Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a sert 'deprem parası' yanıtı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik, "Utanmadan soruyor ‘deprem paralarını nereye harcadınız’ diye. Van depreminin ardından 20 katrilyon para harcadık" açıklamasına deprem bölgesi Elazığ'dan yanıt verdi. CHP lideri, "Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a sert 'deprem parası' yanıtı!
01 Şubat 2020 Cumartesi 11:24

banner225

Deprem bölgesinde ziyaretlerini sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ’da konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

*Belki anlattıklarını yeteri kadar kavrayamamış olabiliriz. Jeoloji dünyasının kullandığı dille bizimkinin arasında fark var. Liyakat nedir her işin uzmanına o işi vermek demektir. Yerin altından fay mı geçiyor, hareketli mi değil mi, biz bilemeyiz. Bunu bu iş için yıllarını veren uzmanlar verir.

“CAN VE MAL KAYBI VAR, PEKİ HANGİ ÖNLEMİ ALIYORUZ?”

*Şu soruyu hep beraber kendi vicdanımıza sormak zorundayız. Uzun süredir depremler yaşanıyor, can ve mal kaybımız var. Can ve mal kaybı var, peki hangi önlemi alıyoruz? Önlemi almak başka, krizi yönetmek başka. Bina yapacaksanız depreme dayanıklı olacak. Kriz yönetimi, deprem olur, o yaraları hızla sarmaktır. Bugün bizim yaptığımız önlem değil kriz yönetimidir. Önlemi Japonya almış. Önlem almadığımız için insanlar ölüyor.

*17 yıl boyunca çocuklarımızı tabutlara gönderdik. Hepimiz vergi veriyoruz. Sanmayın ki sadece büyükler ödüyor. Çocuk doğduğu andan itibaren vergi öder. Bu vergilerle ne yaptınız dedim, kıyamet koptu. Arkadaşlar bu vergiyi vatandaş olan herkes ödüyor. Nereye harcandığını bilmek bizim hakkımız. Ben vergimi ödüyorsam devleti yönetenlere soracağım.

*Yaraları sarmak derken yaraları sarmak o kadar kolay değil. Yaraların sarılması için zamana ihtiyacımız var. İnsanların sevgiye hoşgörüye ihtiyacı var. Beraber her şeyi rahatlıkla aşabiliriz.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’A  CEVAP

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün, “Deprem vergileri nerede?” sorusuna, Van depremini hatırlatarak yanıt veren Erdoğan’a yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, “Biz yaklaşık eski parayla 20 katrilyona yakın para harcadık. Deprem için topladığınız paraları nereye harcadınız diye utanmadan soruyor” diyen Erdoğan’a, “Neden 644 kişi ölmeden önce yapmadınız? Ben bu soruyu sordum. Kriz yönetmek ayrıdır, önlem almak ayrıdır” dedi.


Kaynak: Sözcü

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.