Kılıçdaroğlu: Tek yüzüğüm var diyenler Manhattan’da gökdelenler yapıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, Erdoğan’ı eleştirerek ‘Benim tek yüzüğüm var diyenler Manhattan’da gökdelenler yapıyor’ ifadelreini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Tek yüzüğüm var diyenler Manhattan’da gökdelenler yapıyor
07 Haziran 2022 Salı 15:54

banner225

Partisnin jgrup toplantısında milletvekillerine seslenen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hedefine AKP’li  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aldı. Kılıçdaroğlu ülkede yaşanan ekonomik krizin asli sorumlusu olduğunu söylediği Erdoğan’a “Benim tek yüzüğüm var diyenler Manhattan’da gökdelenler yapıyor. Milletin yüzüne nasıl bakıyorlar?” sçzleri ile yüklendi

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının bir bölümü şöyle:

Ne hikmetse ‘CHP enflasyonu yarattı’ demiyorlar. Artık bunun da tutmadığını biliyorlar. Ukrayna ile Rusya savaş halinde. İki ülkedeki enflasyon yüzde 16,4 ve 17,8. Savaş halindeki iki ülkede enflasyon bu. TÜİK’in baskılardan sonra açıkladığı oran ise yüzde 73. ENAG’a göre yüzde 160. TÜİK’in açıkladığı ÜFE 132.

Dolarla borçlanma

Ekonomik buhrandan öyle noktaya geldiler ki, vatandaşı suçluyorlar. ‘Sorunun bir kısmında vatandaşlarımızın tasarrufunu döviz cinsinde yapmaktaki ısrarları var’ diyor. Bir devlet böyle yönetilmez. Bilgisiz, irfansız yönetemezsiniz. ‘Bu vatandaşlar neden tasarruflarını dövize yatırıyor’ diye düşünüyor mu? Sen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından neden dolarla borçlanıyorsun? Sen ihalelere dolar bazında garantileri nasıl verdin?

CHP eski CHP değil, siz de eski siz değilsiniz

Muhafazakar genç kadın kardeşlerime iki çift lafım var. Gezi olayları dolayısıyla bu ülkenin kadınlarına nasıl hakaret edildiğini biliyorsunuz, yarın döner bunlar size de hakaret ederler. Cennet anaların ayağı altındadır ve kadına saygı duyarız. CHP eski CHP değil, siz de eski siz değilsiniz. Aynı değerleri savunuyoruz; aynı değerleri savunmaya devam edeceğiz.

Nasıl oluyor da alt gelir gruplarından gelirler bir avuç üst gelir grubuna aktarılıyor? Millet fukaralaşırken tepede bir avuç insan milyar dolarlara sahip oluyor? Bunu anlatacağım. Cumhuriyet tarihinin en büyük kaynak transferini yaşıyoruz.

İhaleler

Büyük ihaleleri veriyorlar. İkincisi, bu oligarklara Hazine’yi garanti ediyorlar. Üçüncüsü, gelir garantisi veriyorlar. Dördüncüsü, ABD’deki dolar enflasyonunu, Avrupa’daki Euro enflasyonunu vatandaşa yıkıyorlar. Beşincisi, ‘Ya iktidar değişirse’ diyorlar ve sözleşmeye yetkili İngiliz mahkemeleri olsun diyorlar. Nereyi yetkili kılarsanız kılın burnunuzdan fitil fitil getireceğim ve hakkı millete teslim edeceğim. Altıncısı, ek gelir garantisi veriyorlar. İstanbul Havalimanı’nı yaptırdılar, Atatürk Havalimanı’nı çalıştırmama sözü almışlar.

2018’den Nisan 2022’ye kadar bunların ödediği faiz 592 milyar. Faizi indireceğiz diyor, demek ki faiz artacak. Benim tek yüzüğüm var diyenler Manhattan’da gökdelenler yapıyor. Milletin yüzüne nasıl bakıyorlar?”


Etiketler; #Kılıçdaroğlu

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.