Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a 130 bin TL'lik tazminat ödeyecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı 500 bin liralık manevi tazminat davasında karar çıktı. Mahkeme Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a 130 bin TL manevi tazminatı faizi ile ödemesine karar verdi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a 130 bin TL'lik tazminat ödeyecek
13 Kasım 2018 Salı 14:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mann Adası belgeleri ve kozmik odaya ilişkin yaptığı açıklamalar nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı 500 bin liralık manevi tazminat davasında karar çıktı. İstanbul Anadolu 20’nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Çağlar Çağlayan katıldı.

REDDİ HAKİM TALEBİ  REDDEDİLDİ

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Çağlar Çağlayan daha önce yaptıkları reddi hakim talebini yeniledi. Mahkeme, davalının reddi hakim talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu gerekçe göstererek reddetti. Son sözü sorulan Çağlayan, "Bundan sonraki davacı taraf sayın Cumhurbaşkanı olduğu zaman davanın doğrudan kabulüne karar verelim. Davalı tarafın delilleri toplanmadığı gibi talepleri de kanuna ve hukuka aykırı önceden doldurulmuş gerekçelerle geri çevrilmektedir. Bu dosyada şunu görüyoruz; davacı taraf bir iddiada bulunmuştur, davalı tarafın bir beyanda bulunmuştur. Sadece bu beyanda bulunup bulunmadığı araştırılmış, bu beyanın haklılığı, haksızlığı konusunda herhangi bir araştırma yapılmamıştır" dedi. Meslek kuralları gereği de savunma yapmalarının ve dosyaya ilişkin beyanda bulunmalarının herhangi bir anlamı olmadığını söyleyen avukat Çağlayan, "Dosyada karar kurulması aşamasında bulunmamızla bulunmamamız arasında bir fark olmadığından dolayı biz duruşmayı bu noktada terk ediyoruz" dedi.

Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız ise, "Sizde mi cübbe çıkartacaksınız, yapmayın ya. Mesleğiniz çok kutsal. Mahkemeyi siyaset meydanına çeviriyorsunuz" diyerek Çağlayan’a tepki gösterdi. Devamında Yıldız, "Delillerimizi dosyaya koyduk, tüm deliller toplanmıştır. Davayı kaybedeceklerini anladıkları için bu yönde de emsal kararlar olmasına rağmen usulsüz beyanlarını kabul etmiyoruz, davanın kabulünü istiyoruz" dedi.

Çağlayan ise, delillerinin toplanmadığını belirterek , "Belgeleri mahkemeye getirip sunma imkanımız bulunmamaktadır, zira bu belgeler savcılıktadır. Savcılık da belgelerin gerçek olduğunu kabul etmiştir" dedi. Bu sırada Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız ile avukat Çağlayan bir süre tartıştı.

KILIÇDAROĞLU'NUN AVUKATI DURUŞMAYI TERK ETTİ

Avukat Çağlayan, kararın açıklanacağı sırada duruşma salonunu terk etti. Kararını açıklayan mahkeme, davanın kısmen kabulüne karar vererek Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a 130 bin TL manevi tazminatı faizi ile ödemesine karar verdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.