‘Kayyumu Xızır'a benzeten yol düşkünüdür’

Alevi pir ve analar, Cemevi hocasının kayyumu Xızır’a benzetmesine tepki göstererek, “Halktan rızalık alamayanları kutsalımız Xızır’a benzeten hoca yol düşkünüdür. Xızır yardımcısı olsun” dedi.

‘Kayyumu Xızır'a benzeten yol düşkünüdür’
10 Şubat 2019 Pazar 11:43

banner225

Dersim Merkez Cemevi hocası (dede) Seyit Mehmet Halis, Dersim Belediyesi'ne atanan kayyum Tuncay Sonel’i Alevilerin kutsalı Xızır'a benzetmesine tepkiler büyüyor. 

Pir Zeynel Kete, Alevi inancında toplumun rızalığı alınmadan hiçbir şey yapılamayacağını belirterek, “Rızalık alınmadan pir talibinin hanesine bile girilemez. O evde önce rızalık alınır, sonra cem tutulur. Bizde kimse rızalık almadan söz ve karar sahibi değildir. Kayyum bizden rızalık almadı. Halktan rızalık alarak belediye başkanı görevine başlayanlar şu anda tutuklular. Tutuklu olan belediye eşbaşkanları Alevilerden rızalık aldılar öyle göreve başladılar. Biz onlarla ikrar verdik, ikrarlaştık” dedi. 

‘XIZIR AKLIYLA ALAY EDİYORLAR’

Xızır’ın zor günde, kriz, kaos, baskı ve zülüm altında olan hakikat özgürlüğü olduğunu belirten Kete, “Xızır özgürlüktür, haktır. Hak yoksa Xızır da yoktur. Xızır varsa hak vardır. Atanmış bir kayyumun hak konumuna getirilmesi ve bunun da bir ocak mensubu hoca tarafından söylenmesi Xızır aklıyla alay etmektir” diye konuştu. 

‘RIZALIK ALMAYAN BİZDEN DEĞİLDİR’

Kete, “Hocanın söyledikleri bizim inancımıza göre hakkı barındırmıyor. Meydan kurulmadan halkın rızalığı aIınmadan atanmış birinin Xızır olmayacağı gibi bizim tercihimiz de olamaz. Özgür irade ikrar ve rızalık üzerinden kendisini var eder. Doğamıza, cümle cana, inancımıza yönelik bu kadar zulüm yaşanırken ses çıkarmayanlar nasıl oluyor da Xızır oluyor. Biz aynı zamanda Xızır’ı Hazreti Ali ve mühminle özdeş tutarız.  Bin bir ismi var. Bir ismi de Xızırdır” dedi. 

YOLUMUZ HAK YOLUDUR’

Kete, “Hak tüm Hak yol Süreklerin omuzuna Boz Atlı Xızır’ ın kutsal sorumluluğu yüklemiştir. Ya bu Xızırlı Yol’dan ikrar birliğine, ya da Hınzırlı Yol’dan ikrarsız, pirsiz, ocaksız birliğe yürüyeceğimizi göstermiş oldu. Yolumuz Xızır hak yolu olduğuna göre; Hınzıra set hezar lanet okuyup gerçeğe hu diyeceğiz. Xızır dar günün dostudur. Dostunun olmadığı bir dünya karanlıktır. Karanlık bir dünyada yaşam olmaz. İnsanlık yaşamsal bir dar boğazdan geçiyor. Xızır tüm insanlara yardımcı olsun” diye konuştu. 

‘YOLA TALİP, MÜRŞİDİN DARINA DURSUN’

Kete konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kendine doğru sözü ibadet kabul etmiş bir inancın içinde, hemen her gün yalan yanlış söz, sözlerin, Alevilik adına sarf edenlere karşı; ya xızır demenin zamanı tezden geldi hatta geçmiştir. Tüm kadim sözlerimiz heq xızır sözleridir. Hakkı bilen kendini bilmiştir. Bu kendini bilmeyenlere Xızır delil olsun." Kete son olararak Kayyumu Xızır’a benzeten hocanın yola talip olmayı mürşidinin darına durmaya davet etti. 

‘XIZIR KUTSALIMIZDIR’

Demokratik Aleviler Derneği (DAD) Eş Genel Başkanı ana Selda Güneş de, Xızır’ın kişiden kişiye değişen bir şey olmadığını söyleyerek, Alevilerin kutsalı olduğunu ifade etti. Güneş, “Xızır hakikattir. Bir hocanın kendi atasını katledenleri Xızır olarak görmesinin anlamı yol düşkünüdür.  Hak yolunda olmayanlar yola dair söz söyleyenler bizden değildir. Hakkı gasp edenleri Xızır görmek edepsizliktir. Bu yol hiçbir zaman çamur barındırmamıştır. Kadim inancımız toz tutmadı, tutmayacaktır” diye ifade etti. 

‘YOL DÜŞKÜNÜDÜR’

Güneş, “Bu sözleri söyleyen hocanın Xızır yardımcısı olsun. Doğru yolu bulsun. Hak ıslah etsin. Bu sözler ile önce Alevi toplumunda en önemlisi sonra da hak gözünden düşmüştür” diye belirtti. 

MA / Semra Turan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.