Karakoldan köylülere: Tabur olduğu sürece yangın sürecek

Gabar Dağı’ında 3 gündür yayılarak süren yangına müdahale etmek isteyen köylüler, askerler tarafından ‘Görmeç Taburu burada olduğu sürece yangın sürecek’ denilerek engellendiklerini aktardı

Karakoldan köylülere: Tabur olduğu sürece yangın sürecek
17 Eylül 2020 Perşembe 15:45

Şırnak kent merkezi ve Cizre ilçesi arasında bulunan Gabar Dağı’nda, 3 gün önce başlayan orman yangını yayılarak devam ediyor. Şırnak’a bağlı Zivingu (Köprüçe) ve Memira (Cevizli) köylerinin kırsal kesimlerinde başlayan yangın, Deriyê Gabar, Bêsûke (Koçağılı) Deşta Dêrşew, Qernê, Bîrava ve Memîrûka bölgelerine de yayıldı. Bêsûkê köylüleri yangının bağ ve bahçelerine ulaşması nedeniyle yangına müdahalede bulunurken, köyün etrafında bulunan binlerce ağacın ise küle döndüğü belirtildi.

‘Her yere top atışı yapılıyor’

Bêsûkelilerin, köylerinin kırsalında devam eden yangına müdahale etmek istemesi ise Gabar Dağı eteklerinde bulunan Görmeç Jandarma Taburu’nun engeline takıldı. Köylülerin yangını söndürmek için aradığı karakol komutanı, “Görmeç taburu burada olduğu sürece yangın devam edecek. Çünkü her yere top atışı yapılıyor” diyerek, köylülerin yangına müdahale etmesini engelledi.

Köylüler, yangın nedeniyle birçok bağ ve bahçenin zarar gördüğünü, yangının halen yayılarak devam ettiğini aktardı ve duyarlılık çağrısında bulundu.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.