Kadınlardan Kadir Şeker’e destek

Ayşe D.’ye şiddet uygulayan Özgür Duran’ın ölüme neden olan Kadir Şeker’in yargılandığı dava öncesi adliye önünde toplanan kadınlar, “Kadına şiddete ses çıkaran Kadir için adalet istiyoruz” dedi. 

Kadınlardan Kadir Şeker’e destek
24 Haziran 2020 Çarşamba 13:04

banner225

Konya'da şiddet gören Ayşe D.’yi kurtarmak isterken, Özgür Duran’ın ölümüne neden olan Kadir Şeker’in tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşması Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı.

Şeker hakkında “kasten adam öldürme” iddiasıyla 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istenirken, yanında bıçak bulundurduğu gerekçesiyle de “yasak bıçaklar ve diğer aletlerle ilgili suçlar ve cezaları” iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen Kadın Meclisleri üyesi kadınlar basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer de katıldı.

Açıklamada konuşan Konya Kadın Meclisi Üyesi Ezgi Çetinkaya, “Her gün başka bir adliyede öldürülen kadınların faillerine indirimler verilmesin diye ayaktayız. ‘Kadınlar için adalet istiyoruz’ diyerek mahkeme salonlarındayız. Bugün ise burada kadına şiddete ses çıkaran Kadir Şeker için adalet istiyoruz. Kadir birini öldürmek için değil, bir kadını yaşatmak için oraya koştu. Kadir Şeker asla yalnız yürümeyecek, Kadir Şeker için adalet istiyoruz” diye belirti.

‘DAVA EMSAL TEŞKİL EDECEK’

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ise, “Kadınlar her gün sokakta, evinde, evinin önünde öldürülüyor. Bizler, Emine Bulut’un öldürüldüğü görüntülerini izlediğimizde, toplumun ne kadar duyarsız, ne kadar şiddete müdahale etmediğinden şikayetçi olmuştuk. Eğer o gün Emine Bulut’a müdahale edilseydi belki bugün hayatta olacaktı. İşte Kadir bu duyarsızlığını kaybetmediği için, tek bir kadın daha erkekler tarafından öldürülmesin diye vicdanıyla olaya müdahale etti. Ama bugün maalesef Kadir’in yargılanmasını konuşuyoruz. Dava bugün bir emsal teşkil edecek. Kadir bugün ceza alırsa bundan sonra kadına şiddet uygulandığında hiç kimse karışmayacak. Herkes kabuğuna çekilecek ve bu görüntüleri seyredecek. Biz de bugün bütün kadın cinayetleri davalarını takip ettiğimiz gibi Kadir Şeker için de adalet istiyoruz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından duruşma salonuna geçen kadınlar hep bir ağızdan, “Kadir için adalet” sloganı attı.

‘KADİR ŞEKER KÜFÜR ETMEDİ’

Şeker’in Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşması kimlik tespitiyle başladı. Duruşmaya Şeker ve maktul Özgür Duran’ın ailesi ve avukatları ile kadın örgütleri katıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davaya müdahillik talebinde bulundu.

Duruşmada olayın yaşandığı parkın yanındaki binada oturan Meryem Ö. tanık olarak dinlendi.  Mutfakta olduğu sırada dışarıdan gelen sesler üzerine pencereden parka baktığını söyleyen Meryem Ö, “Kadir Şeker olayı görünce geldi ve küfür etmedi. Ölen adam alkollü hırçın ve öfkeli gibiydi” dedi.

Duruşma tanık beyanlarıyla devam ediyor.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.