Kadınlar renkleriyle İstasyon Meydanı’na aktı

8 Mart dolayısıyla “Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” sloganıyla İstasyon Meydanı’na akın eden kadınlar, 121 gündür açlık grevi eylemini sürdüren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’i selamladı. Güven de gönderdiği mesajda, "Kadının toplum içerisindeki bütün haklarını, hukukunu ve özgürlüğünü en üst seviyeye ulaştıracağız” dedi.

Kadınlar renkleriyle İstasyon Meydanı’na aktı
08 Mart 2019 Cuma 14:49

banner255

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” sloganıyla düzenlediği miting başladı. Yenişehir ilçesinin Gevran Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, erbaneler eşliğinde İstasyon Meydanı'na yürüdü. Rengarenk yöresel kıyafetleri ile dikkat çeken kadınlar, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” ve “Bedenime dokunma” pankartları açtı. Miting alanı girişinde kadınları durduran polisiler, pankartlara el koydu. Engellemelere rağmen kadınlar kortej halinde zılgıtlarla alana giriş yaptı. Kentin yanı sıra Mardin, Derik, Nusaybin, Kızıltepe ve Urfalı kadınlar da miting alanındaki yerini aldı. Miting alanında bir araya gelen yüzlerce kadın, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 121 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş başkanı Leyla Güven’i, “Leyla Güven rumeta meye” sloganıyla selamladı.

Alanda, “Biji berxwedana zindanan”, “Kadın yaşam özgürlük”, “İtaat yok direniş var”, “Jin jiyan azadi”, “Be serok jiyan nabe”, “Susma haykır kadınlar vardır”, “Kadınsız yaşamı başınıza yıkarız” sloganları atıldı. 

KADINLAR HALAY ÇEKTİ

Kadınlar sahnede çalınan ezgiler eşliğinde halaylar çekti. Miting, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Tertip Komitesi Başkanı Gülistan Ataş ve DAKP Sözcüsü Bahar Yıldırım, kadınları selamladı. 8 Mart’ı zorlu şartlarda karşıladıklarını Bahar Yıldırım, “Zılgıtlarımız bütün kadınlara ulaşsın” dedi. 

LEYLA GÜVEN'DEN MESAJ

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 121 gündür açlık grevinde bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven de, mitinge mesaj gönderdi. 

Güven’in mesajı, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir tarafından okundu. 

Güven’in mesajı şöyle: “Merhaba sevgili kadınlar, 8 Mart haftasındayız. Bütün dünya kadınlarının ve sizlerin 8 Mart direniş gününü kutluyorum. İnanıyorum ki; her gelen yeni gün 8 Martlar bize daha özgür günlerin müjdeleyicisi olacaktır. 8 Martlarda bizler kadınların yani toplumun taleplerini alanlarda haykıracağız. Her gün biraz daha direnişi yükselterek, mücadelemizi yükselterek kadının toplum içerisindeki bütün haklarını, hukukunu ve özgürlüğünü en üst seviyeye ulaştıracağız.”

Miting konuşmalarla devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.